Bıldırcın Çiftleşmesi
15 Mayıs 2024

Bıldırcın Çiftleşmesi

Bıldırcın çiftleşmesi, normal çiftleştirme oranı bir erkeğe üç dişi bıldırcın olmasına rağmen bilimsel çalışmalarda bir erkeğe iki dişi bıldırcın verilmektedir. Erkek bıldırcınlar uzaklaştırıldıktan sonra döllülük süresinin 9 -10 gün olduğu belirtilmektedir.

Bıldırcın çiftleşmesinde, suni tohumlama uygulamasının değişik masaj yöntemleri kullanılarak Japon bıldırcınların da kullanılabileceği belirtilmiştir. Fakat tohumlama uterus içine hipodermic iğne ile sperma depolamak suretiyle yapılmıştır. Bu yöntem 4 -6 gün süreyle %75 civarında yumurta elde edilmiştir. Herhangi bir ölüme rastlanılmamış ve yumurta verimi düşmemiştir.

Bıldırcın 20 -25 santim uzunlukta olup, kısa kuyrukları olan vücut rengi ise gri ile kahverengi çizgili olan bir türüdür. Bu kuşların göğüs rengi düz renkte ise erkek, siyah benekli olanlar ise dişidir. Bıldırcınlar oldukça küçük hayvanlardır ve fiyatları da düşük olup oldukça ekonomiktir.

Bıldırcın çiftleşmesi hangi şartlarda yapılmalıdır?

Bıldırcın çiftleşmesi yapmak isteyen üreticiler, bu kuşlardan çok fazla sayıda yumurtalar alacak olup, sürekli olarak da yaşadıkları sürece yumurta almaya devam edecektir.

Bıldırcın çiftleşmesi kuluçka makinelerine döllü yumurta koyularak yapılmaktadır. Fakat bu yolla yapılan yumurtalara bakmak hiç kolay değildir. Bıldırcın yumurtaları çok özel bakımlar ister.

Bıldırcın üretimi bıldırcınların güzel bir bakımından sonra dişi ve erkeğin ayrı kafeslerde çiftleşmesiyle başlamaktadır. Bıldırcınlar iki aylık olduklarında hemen yumurta yapmaya başlarlar. Yıllık olarak her dişi kuş yaklaşık 200 -250 yumurta vermektedir. Bu nedenle bıldırcın üretimi çok iyi bir kazanç kapısıdır.

Bıldırcın çiftleşmesinde, bıldırcın bakımı ve bıldırcınların beslenmesi çok önemlidir. Aynı zamanda bıldırcın yumurtaların bakımı ve çıkan civcivlerin bakımı oldukça zordur. Civcivler kuluçka makinelerinde veya yerde büyütülür. Ortam sıcaklığının kesinlikle 22 derecenin altına düşmemesi gerekir. Civcivlerin bulunduğu ortam sıcaklığının 35 -36 derece olması gerekmektedir. Damızlık bıldırcınlar çiftleşme kümeslerinde veya çiftleşme kafeslerinde tutulmaktadırlar. Bıldırcın çiftleşmesi için en uygun ortam sıcaklığı 20 -25 derecedir.

Bıldırcın çiftleşmesinde çıkan yavruların bakımı nasıl yapılır?

Bıldırcın üretiminde yumurtadan çıkan yavrular ilk iki hafta özen istemektedirler. İlk iki hafta bıldırcın yavrularının ölümü oldukça fazladır. Bu iki haftayı atlattıktan sonra ölümler daha az gerçekleşmektedir. Bıldırcınlara arada vitamin vermekte oldukça faydalıdır. Ayrıca bıldırcınların gaga kesimlerinin yapılması gerekir, aksi taktirde yanlarında bulunan diğer hayvanları gagalayarak öldürebilirler.

Yavru bıldırcınlara ilk üç hafta protein verilmektedir, üç haftadan sonra protein oranı azaltılmalıdır. Bıldırcın çiftleşmesinden önce damızlık bıldırcınlara protein ve vitamin takviyesi yapılarak fiziki anlamda güçlenmesi sağlanmalıdır. En önemli şey bıldırcınların sağlıklı ortamlarda ve sağlıklı yemler verilerek kuşların çoğalmasını sağlamaktır.

Bıldırcın Çiftleşmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bıldırcın Kafes Ölçüleri

Bıldırcın Kafes Ölçüleri

Haber Bülteni

Güncel

Bıldırcın Yavrusu Nasıl Beslenir?

Bıldırcın Yavrusu Nasıl Beslenir?

Güncel

Bıldırcın Yumurtası Kalori Değerleri

Bıldırcın Yumurtası Kalori Değerleri

Bıldırcın Fişeği

Bıldırcın Fişeği

Bıldırcın Nasıl Yakalanır?

Bıldırcın Nasıl Yakalanır?

Damızlık Bıldırcın Ne Yer

Damızlık Bıldırcın Ne Yer

Bıldırcın Yumurtası Nasıl Haşlanır?

Bıldırcın Yumurtası Nasıl Haşlanır?

11 Aylık Bebeğe Bıldırcın Yumurtası Verilirmi

11 Aylık Bebeğe Bıldırcın Yumurtası Verilirmi

1 Adet Bıldırcın Yumurtası Protein Değeri

1 Adet Bıldırcın Yumurtası Protein Değeri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6