bildircin.gen.tr https://www.bildircin.gen.tr Bıldırcın, Bıldırcın Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2019, bildircin.gen.tr Sun, 25 Jan 2015 00:00:00 +0000 Sun, 08 Dec 2019 00:00:00 +0000 60 Bıldırcın Yumurtası Süt https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-yumurtasi-sut.html Tue, 23 Oct 2018 20:13:02 +0000 Bıldırcın Yumurtası sut, Bıldırcın yumurtası, tavuk yumurtasına göre 5 kat daha fazla  fosfor, 8 kat demir, 9 kat protein içeren bir besin kaynağıdır. Bıldırcın yumurtası süt ve balla karıştırılarak tüketildiğinde, a Bıldırcın Yumurtası sut, Bıldırcın yumurtası, tavuk yumurtasına göre 5 kat daha fazla  fosfor, 8 kat demir, 9 kat protein içeren bir besin kaynağıdır. Bıldırcın yumurtası süt ve balla karıştırılarak tüketildiğinde, alerji, astım ve öksürüğe çok iyi geldiği söylenmektedir. Avrupa gibi bir çok ülkede öksürük ve alerji rahatsızlığı olan hastalara doktorlar bıldırcın yumurtası ve süt karışımını önermektedir. insan vücuduna güç, kuvvet, zindelik ve tabii bir antibiyotik olmasından dolayı, astım bronşit ve alerjik rahatsızlıklarında tüketilmesi gereken önemli bir besindir. Bıldırcın yumurtası süt ile karıştırılıp içildiğinde, aminoasit bileşeni çok fazla olduğundan bağışıklık sistemini güçlendirir. Bıldırcın yumurtasını böbrek hastalarının tüketmesinin uygun olmadığı gibi, küçük bebeklerde de kullanılması 
uygun olmadığı söylenmektedir.

Bıldırcın Yumurtası Sut faydaları, 

Bıldırcın yumurtası bir bardak sütün içerisine kırılır ve bir kaşık da bal ilave edilerek karıştırılıp 15 gün süre ile tüketildiğinde bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.
 • Mide ülseri gastrit,
 • Hemoglobin seviyesini artırarak, kanda bulunan toksin ve ağar metalleri uzaklaştırır. Kansızlık tedavisine yardımcı olur.
 • Astım bronşit, verem, diyabet ve damarsal gerginliğin tedavisine yardımcı olur.
 • Anti kanser etkisi çok güçlüdür. Kanserojenin gelişmesini durdurmada etkilidir.
 • Böbrek ve safra kesesinde bulunan taşların atılmasını kolaylaştırır.
 • Kalp etrafını çevreleyen kasların güçlenmesine etkili olduğundan, damarlardaki kan dolaşımına fayda sağlar.
 • Beyin hafızasını güçlendirir, sinir sistemini düzeltir.
 • Prostat bezelerini uyaran bıldırcın yumurtası, cinsel gücü ve isteğini artırma özeliği de vardır
 • Bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden, vücut hastalıklara karşı daha iyi korunur.
 • D vitamini bakımından iyi bir kaynaktır. Süt ürünlerinin içerdiği d vitamininden fazla d vitamini vardır
 • D vitamini eksikliğinden kaynaklı kemik erimesini engellemede yardımcı bir besindir.
 • Vücut direncini artırır ve güçlendirir. Prostatları uyarıcı özeliğin den dolayı cinsel gücü artırır.
]]>
Bıldırcın Yumurtası Kaç Günde Çıkar https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-yumurtasi-kac-gunde-cikar.html Wed, 24 Oct 2018 08:16:34 +0000 Bıldırcın Yumurtası Kaç Günde Çıkar, bıldırcınlarda aynı diğer kuluçka dönemine yatan tavukgiller grubunda bulunan bütün kuş türleri gibi kuluçka dönemleri yaklaşık olarak 3 haftadır. Bıldırcının kuluçka dönemi Bıldırcın Yumurtası Kaç Günde Çıkar, bıldırcınlarda aynı diğer kuluçka dönemine yatan tavukgiller grubunda bulunan bütün kuş türleri gibi kuluçka dönemleri yaklaşık olarak 3 haftadır. Bıldırcının kuluçka döneminin 17. gününde yavru bıldırcınlar yumurtadan çıkmaya başlar ve 2 gün içerisinde bütün bıldırcın yumurtalarından yavrular çıkar. Bıldırcınlar çoğunlukla doğal olarak yumurtlar ve yumurtaların üzerine kuluçkaya yatar. Ancak bu yöntem dışında bıldırcınlar suni kuluçka tekniği ile de bıldırcın üretimi kolaylıkla gerçekleştirilebilir. Bıldırcın üretimi kuluçka makinesi ile gerçekleştiriliyorsa dört koşulunun da uygun olarak yerine getirilmesi gerekmektedir. Kuluçka makinesinin uygun olan ortamı ise, nem, sıcaklık, çevirme ve havalandırma koşullarının sağlanmasıdır. Kuluçka makinesinde bıldırcın yumurtalarının kuluçka süresi yaklaşık olarak 17 ile 18 gün arasındadır. Kuluçka makinesindeki yumurtaların ilk 14 günde özellikle her yumurta 2 ile 4 saat ara ile günde beş kere çevrilmesi gerekmektedir. Bıldırcın yumurtalarının kabuklarını kırarak kurtulmaları genellikle 5 ile 10 saat kadar sürmektedir. Bu süreç zarfında bıldırcın yumurtaları düzenli bir takip altında tutulmalı ve bıldırcın yumurtalarının zarar görmeleri engelenmelidir. Yumurtadan çıkan bıldırcınlar özellikle ilk 24 saat mutlaka gözetim altında tutulmalı ve ihtiyacı olan vücut ısısı ayarlanıp üşümemeleri için önlem alınmalıdır. 

Bıldırcın Yumurtası Hangi Ayda Üreme Dönemine Girer Ve Kaç Günde Çıkar, 

Bıldırcınlar için kuluçka döneminde en uygun olan zaman nisan ayıdır. Ayrıca normal doğal ortamlarında bıldırcınlar özellikle gizlenmiş olan yuvalar oluştururlar. Bu gizli yuvaların içerisine bıldırcınlar yumurtlar ve ortalama olarak bıldırcın 9 ile 10 adet yumurta bırakırlar. Bıldırcınlar mevsimsel olarak sene içinde iki defa yumurta yaparak kuluçkaya yatarlar. Doğal ortamda kuluçka süresi bıldırcınlarda 17 gün ile 20 gün arasında değişim göstermektedir. Bıldırcın kuluçka süresine başladığı ilk gününden itibaren iki gün ara ile yuvaya 1 adet yumurta bırakması ile 18-20 gün süre ile devam eder. Bıldırcın yavruları yumurtadan çıktıktan sonra dişi bıldırcın onları beslemeye başlar. Erkek bıldırcın bu süre zarfında dişi bıldırcına yardımcı olarak onun beslenmesini sağlar, dişide yavru bıldırcınları besler. Kısacası erkek ile dişi bıldırcın kuluçka sürecinde birbirine yardımcı olmaktadır. 
]]>
Bıldırcın Nasıl Pişirilir https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-nasil-pisirilir.html Thu, 25 Oct 2018 00:32:49 +0000 Bıldırcın nasıl pişirilir sorusu et yemekleri seven kişiler için alternatif oluşturacak yanıtı içinde saklar. Bıldırcın eti ne tavuk eti gibi beyaz ne de dana eti gibi kırmızıdır. Daha çok pembe renklidir ve diğer etlere g Bıldırcın nasıl pişirilir sorusu et yemekleri seven kişiler için alternatif oluşturacak yanıtı içinde saklar. Bıldırcın eti ne tavuk eti gibi beyaz ne de dana eti gibi kırmızıdır. Daha çok pembe renklidir ve diğer etlere göre tadı oldukça farklıdır. Bıldırcın eti için kötü olan noktalar vardır. Bunlar et oranının az olması ve her yerde satılmaması olarak sıralanabilir. Bu nedenle fiyat olarak da pahalı sayılabilir. İyi yanları ise daha çok doğal ortamlarda beslendiği için organik olması, kolesrerol oranının az olması ve lezzeti sayılabilir. 

Fırında Bıldırcın Pişirmek;

En ideal seçenek fırında pişirmektir. Böylece tadını ve aromasını korumuş olur. Ayrıca fırın torbası içinde çeşitli baharatlar ile marina edilerek pişirilmesi hem lezzetini katlar hem de öz suyunu kaybetmemesini sağlar. Ayrıca sarımsak tozuyla tatlandırılmış suda kaynatmak da çok iyi bir seçenektir. Kaynama işleminden sonra bıldırcın çıkarılır ve etleri didiklenir. Kaynama suyu pirinç pilavı için kullanılır ve pılavın üstüne didiklenen et parçaları konularak servis edilir. Çeşitli sebzeler ve baharatlar ile terbiye edilmiş bıldırcın eti - özellikle ciğer - sote yapılarak pişirilir. Etin pişme süresi oldukça kısadır. 

En çok tercih edilen bıldırcın pişirme şekli bıldırcın nasıl pişirilir, meraklıları için zor bir seçenek olarak karşımıza çıkar. Bu pişirme işlemi genelde fırında yapılarak hazırlanır. Yemeğin ismi bıldırcın dolmasıdır. Sarımsak, dereotu, soğan, yeşil biber, maydanoz, baharatlar ve nar ekşisi ile orta derecede pişmiş iç pilav, iç organları çıkmış bıldırcınlar içine doldurulur. Kalın pamuklu bir iple dikilir. Üzerine tereyağ sürülerek daha önceden ısıtılmış fırında 30 dakika kadar pişirilir.  

Bıldırcın pişirirken ızgara yapmak, tavada kızartmak ve mangal tercih etmeden önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunlardan en önemlisi bıldırcın etindeki su oranının az olmasıdır. Bu nedenle tavaya ne kadar çok yağ koyarsanız, o kadarını içine çekecektir. Aynı nedenle ızgara ve mangalda pişirme işleminde dışı yansa bile içi pişmemiş olabilir. Bu nedenle bu 3 işlem bıldırcın pişirme sırasında pek tercih edilmez. Tercih edilse bile küçük parçalar halinde pişirim önerilir. 
]]>
Yabani Bıldırcın https://www.bildircin.gen.tr/yabani-bildircin.html Thu, 25 Oct 2018 10:52:24 +0000 Yabani bıldırcın aslında evlerimizde evcilleştirerek beslediğimiz bıldırcın ile aynıdır. Bıldırcınlar tavuk ve sülünler ile yakın bir bağa sahiptir. Bıldırcınların evcilleştirme işlemi 11. yüzyılda Japonya ve Çin de Yabani bıldırcın aslında evlerimizde evcilleştirerek beslediğimiz bıldırcın ile aynıdır. Bıldırcınlar tavuk ve sülünler ile yakın bir bağa sahiptir. Bıldırcınların evcilleştirme işlemi 11. yüzyılda Japonya ve Çin de gerçekleşmiştir. Çok eski zamanlardan beri 12. yüzyıldan önce yabani bıldırcınlar evcilleştirilip Japonya da zevk için özel olarak da sesleri için yetiştirilmeye başlanmıştır. Daha sonraki zamanlarda ise et ve yumurta üretimi açısından önemli bir rol oynayan yabani bıldırcınlar çeşitli bilimsel araştırmalarda kullanılmak üzere laboratuar hayvanı olarak da önemi artmıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında bir çok bıldırcın türünün nesli tükenmiş, ötücü soyu ise tamamen ortadan kalkmıştır. Savaş sonrası yeni bıldırcın türleri elde etmek için de yabani bıldırcınlar kullanılmıştır. Bıldırcın sürüleri vücut ağırlıkları, tüy renkleri, yumurta verimi gibi faktörlere dayanarak selekte edilmiştir. 

Yabani bıldırcınların vücut ağırlıkları,

Çok az olması nedeniyle et üretiminde hiç bir zaman piliçler kadar popüler olmamıştır. Ancak özel yiyecekler sınıfında yerini almayı başarmıştır. Ortadoğu, Asya, ve Avrupa da yaygın olarak tüketiliyor olmasına rağmen Kuzey Amerika ve Avustralya da tüketimi oldukça azdır. Bıldırcınların sınıflandırılması, morfolojisi, tarihi, bakımı ve yetiştirilmesi gibi konuları Stanford, Badgett, Ivey ve Wetherbee gibi ünlü bilim adamları tarafından araştırılmıştır. 

Yabani bıldırcınlarda kuluçka,

Evcilleştirilmiş olan bıldırcınlar doğal kuluçka içgüdülerini yitirmiştir fakat yabani bıldırcınlar için aynısı söylenemez. Yabani bıldırcınların kuluçka süresi yaklaşık olarak 17 ile 18 gün arasında değişmektedir. Kuluçka dönemi konusunda bir çok araştırma yapan bilim adamı kuluçka şartları konusunda birbirinden az çok farklı ısı ve nem değerleri bildirmişlerdir. Bu konu hakkında elde edilen bilgiler döllü yumurtaların günde 2 yada 3 defa toplanması, yumurtaların ısısının oda sıcaklığına düşürülmesi sağlandıktan sonra 10 yada 13 santigrat derecede ve %70 oranında nemli ortamlarda saklanmalıdır. Kuluçkanın 7. gününde foliküllerden gözle görülebilir tüyler çıkar 14. gün ve sonrasında yumurta sarısı tamamen kaybolur. Bıldırcın embriyosunda ölümler 1-2. günlerde ve ilk tüylenme dönemlerinde sıklıkla görülmektedir. Bu özellikleri sebebiyle tavuklara ve hindilere benzemektedirler. 

Yabani bıldırcınlarda cinsiyet tespiti,

Canlı ağırlık olarak ortalamaları ergin erkeklerde 100-130 gram ergin dişilerde ise 120-160 gram arasındadır. Görünüş açısından erkek bıldırcınların göğüs tüyleri düz kahverengi dişilerin ise gri renkli ve siyah benekli olduğu bilinmektedir. Ayrıca erkeklerin ve dişilerin başlarında göğüs tüyleriyle aynı renk ve desende şeritler bulunmaktadır. Civcivlerin yumurtadan çıkmasından 2 hafta sonra renk ile cinsiyet tespiti mümkündür. Ancak kesin bir cinsiyet tespiti için bıldırcınların 3 haftalık olması gerekmektedir. 

Yabani bıldırcınlarda hastalık,

Hastalıklara karşı tavuklara ve diğer kuş türlerine karşı daha dayanıklıdırlar. Ancak bazı hastalıklara karşı çok zayıf oldukları da bilinmektedir. Hastalıklardan korunmak amacıyla tavuk civcivleri için gerekli olan temizlik ve bakım şartları bıldırcınlar içinde geçerlidir. 

Günümüzde bıldırcın türleri ve nesli git gide azalmaktadır. Bunun sebebi gereksiz ve aşırı avlanma, av yasaklarına uyulmaması olarak görülmektedir. Ayrıca bıldırcınların doğal yaşam alanlarının daralması ve besin zincirindeki düzensizlikte bu tehlikenin sebeplerindendir.  
]]>
10 Aylık Bebeğe Bıldırcın Yumurtası Verilirmi https://www.bildircin.gen.tr/10-aylik-bebege-bildircin-yumurtasi-verilirmi.html Fri, 26 Oct 2018 08:51:40 +0000 10 Aylık Bebeğe Bıldırcın Yumurtası Verilir mi, 10 aylık bebeğe bıldırcın yumurtası mutlaka verilmesi gereken bir besindir. Bıldırcın yumurtası çok küçük olmasına rağmen oldukça güçlü proteine sahiptir. Bıldırcın 10 Aylık Bebeğe Bıldırcın Yumurtası Verilir mi, 10 aylık bebeğe bıldırcın yumurtası mutlaka verilmesi gereken bir besindir. Bıldırcın yumurtası çok küçük olmasına rağmen oldukça güçlü proteine sahiptir. Bıldırcın yumurtası on aylık bebeğe verilmesi gerekir. İçinde oldukça yüksek oranda bulunan protein yüzünden bebeklerin gelişmesin ve büyümesine, bağışıklık sistemini güçlendirmeyi ve hücre onarımını için oldukça fayda vermektedir. Bıldırcın yumurtası normal tavuk yumurtasına bakarak daha fazla B12 vitamini içerir ve bu özelliği yüzünden de bebeklerde görülen anemi hastalığının tedavisinde oldukça başarı sağlar. Özelliklede iştahı kesilen bebeklere bıldırcın yumurtası içermiş olduğu B12 vitamini sayesinde çok fayda sağlar. Bıldırcın yumurtası yine içinde bulundurmuş olduğu A vitamini sayesinde hücre onarımını ve görme için yarar sağlar. İçermiş olduğu vitaminler bakımından oldukça zengin olan bıldırcın yumurtası on aylık bebeğe kullanım oranı ve sıklığına çok dikkat edilmesi gerekir. Bebeklere bilinçsiz bir şekilde verilen bıldırcın yumurtası bebeklerin daha gelişmemiş olan böbreklerini olumsuz yönde etkiler. Daha bir yaşına dahi gelmemiş on aylık bebekler için oldukça uygun bir besin maddesidir. On aylık bebeğe bıldırcın yumurtası vermek bebeğin gelişimi için oldukça faydalı olur. Bıldırcın yumurtası normal tavuk yumurtasına göre protein yönünden çok  daha zengindir. Bu yüzden on aylık bebeğe bıldırcın yumurtası verir iken çok vermeyin azar, azar verin.]]> Bıldırcın Yumurtası Nasıl Haşlanır https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-yumurtasi-nasil-haslanir.html Fri, 26 Oct 2018 21:54:07 +0000 Bıldırcın Yumurtası Nasıl Haşlanır, Bıldırcın yumurtası normal bir tavuk yumurtasına bakarak çok daha küçük olur. Bir adet bıldırcın yumurtasında normal tavuk yumurtasından tam beş kata daha çok fosfor, sekiz kat d Bıldırcın Yumurtası Nasıl Haşlanır, Bıldırcın yumurtası normal bir tavuk yumurtasına bakarak çok daha küçük olur. Bir adet bıldırcın yumurtasında normal tavuk yumurtasından tam beş kata daha çok fosfor, sekiz kat daha çok demir ve dokuz kat daha çok protein bulunur. Bıldırcın yumurtası haşlanarak da yenilebilen bir besin kaynağıdır. Bıldırcın yumurtası paket içinde genellikle diğer tavuk yumurtaları gibi yenilebilir yazısı yazar. Bıldırcın yumurtasını ilk önce iyice yıkayın dikkat edin kırmadan özenli bir şekilde cezve yada tencere içerisine koyun. Daha sonrada bıldırcın yumurtalarının üzerine gelecek kadar su ilave edin. 

Bıldırcın yumurtası nasıl haşlanır

Su kaynadıktan sonra da tam beş dakika kadar daha bekletilir ve yumurtalar ocaktan alınır. Genellikle bıldırcın yumurtasını uzmanlar eğer haşlayarak yumurtayı pişirdiyseniz sade bir biçimde yenmesini tavsiye eder. Arzuya göre bıldırcınların üstüne kırmızı biber yada karabiber de serpebilirsiniz. Uzmanlar bir kişinin vücut şekline göre yada alerjik etki oluşması durumuna göre bakarak bıldırcın yumurtasını çiğ olarak yemelerini tavsiye etmektedir. Çiğ olarak yenilecek şekli ise, bir tane bıldırcın yumurtasını bir bardak içine kırın içerisine biraz bal ilave edin daha sonra da bir bardak dolu süt ile iyice karıştırın ve için. Kullanacağınız sütün çokta fazla sıcak olması gerekmez.
]]>
11 Aylık Bebeğe Bıldırcın Yumurtası Verilirmi https://www.bildircin.gen.tr/11-aylik-bebege-bildircin-yumurtasi-verilirmi.html Fri, 26 Oct 2018 22:26:42 +0000 11 Aylık Bebeğe Bıldırcın Yumurtası Verilir mi, bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasına göre 3 kat daha besleyici ve 5 kat daha fazla demir ve aminoasit içeren bir besindir. B-1 B-2 vitamini açısından zengin, fosfor ve demir dep 11 Aylık Bebeğe Bıldırcın Yumurtası Verilir mi, bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasına göre 3 kat daha besleyici ve 5 kat daha fazla demir ve aminoasit içeren bir besindir. B-1 B-2 vitamini açısından zengin, fosfor ve demir deposudur.İştah artırıcıdır, astım alerjik rahatsızlıklarına iyi gelir doku onarımı ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi açısından önemlidir.

Bıldırcın yumurtası tüketimi, çocuklarda 3 yaşına kadar tavsiye edilmemektedir.Hatta 3 yaşından sonra bile doktor tavsiyesi ve doktorun belirlediği miktarda verilmelidir. Bıldırcın yumurtası  bebeğin sindirim sistemi ve böbreklerinde sorunlara yol açabilir. Çünkü; bebeğin böbrek ve sindirim sistemi yeterli olgunluğa ulaşmamıştır ve bu bebeğin organlarını yorabilir.Fazla tüketilmesi kolesterole ve alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. 

11 aylık bebeğe bıldırcın yumurtası verilir mi Bilmemiz gereken en önemli şeylerden biride günümüzde ciddi bir problem olan erken ergenlik sorununda çok dikkat gerektiren bir besin kaynağı olduğu bilinmektedir. İçinde bulunan östrojen erken ergenlik gibi bir soruna yol açabilir.
Sonuç olarak ülkemizde son on yıldır tüketilmeye başlanan bıldırcın yumurtasını 11 aylık bir bebeğe vermemeliyiz ve ilerleyen dönemlerde de bu besin kaynağımızı çocuklarımıza dikkatli bir şekilde vermeliyiz.
]]>
Bıldırcın Yumurtası Kas Yaparmı https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-yumurtasi-kas-yaparmi.html Sat, 27 Oct 2018 18:28:50 +0000 Bıldırcın yumurtası kas yapar mı Aslında sorunun cevabı kas yapmaya yardımcı olur desek doğru olur. Çünkü kasların yapı taşı proteindir. Yeterli protein alımı kasların korunmasına yardımcı olur. Günlük kilo başına 0. Bıldırcın yumurtası kas yapar mı Aslında sorunun cevabı kas yapmaya yardımcı olur desek doğru olur. Çünkü kasların yapı taşı proteindir. Yeterli protein alımı kasların korunmasına yardımcı olur. Günlük kilo başına 0.8 yada 1 gr protein almak zorundayız. Bu alım var olan kasların korunmasını ve yıkımını yavaşlatır. Sağlıklı kaslar iskelet sisteminin desteklenmesini sağlar ve fiziksel yaşantınızda size gerecek gücü verir. Bıldırcın yumurtasını isterseniz haşlayın, isterseniz sütle karıştırın yada taze olduğundan eminseniz direk içebilirsiniz. Kas nasıl yapacak

Kas yapma
Bildiğiniz gibi vücut geliştirme sporu kasların daha güçlü hale getirilmesi sürecidir. Kaslar ağırlık ile zorlandığı zaman mikro yırtılmalar meydana gelir. Bu mikro yırtılmaların iyileşmesi ve toparlanması için bazı temel besinlere ihtiyaç vardır. Bunlardan en önemlisi de proteindir. Et, tavuk, balık, peynir, yumurta vb. kaynaklar protein kaynağıdır. Bıldırcın yumurtası kas yapar mı Protein kaynağı olduğu için evet yapar. 100 gr bıldırcın yumurtasında 13 gr kadar protein bulunmaktadır. Yukarıda verdiğimiz hesaba göre 55 kg bir bayanın ihtiyacının %20'si demek oluyor. Hepsini yumurtadan karşılamayacağı için yeterli bir miktar. Hatta 50gr gelecek bir yumurtada yiyebilir. Yoksa kendi başına kas yapabilme şansı yoktur. Kol kası çalışırsınız, kol kaslarınızın büyümesine yardımcı olur. Mide çalışırsınız, mide kaslarınızın büyümesine yardımcı olur. Aynı zamanda proteinin düzgün sentezlenmesi için minerallere de ihtiyaç vardır. Potasyum ve sodyum bu mineraller arasında başta gelmektedir. Potasyum kas sisteminin düzgün çalışması gereken minerallerden biridir. Ayrıca gelen proteinin daha düzgün sentezlenmesini sağlar. Ancak kolesterol oranı biraz yüksek olduğu için dikkatli tüketilmesinde fayda vardır. Gerçi ağırlık çalışanların bir çoğu yüksek miktarlarda yumurta tüketmektedirler. 

Sağlıkla kalın. 
]]>
Bıldırcın Kuşu https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-kusu.html Sun, 28 Oct 2018 16:24:35 +0000 Bıldırcın kuşu küçük yapılı ve cılız bir vücuda sahiptir.. Bıldırcın kuşu hem göçebe olarak hemde yerleşik şekilde yaşayabilir. Bıldırcın kuşu avcılar tarafından av zamanlarında sık sık vurulur. Küçük yap Bıldırcın kuşu küçük yapılı ve cılız bir vücuda sahiptir.. Bıldırcın kuşu hem göçebe olarak hemde yerleşik şekilde yaşayabilir. Bıldırcın kuşu avcılar tarafından av zamanlarında sık sık vurulur. Küçük yapıya sahip olduğundan dolayı et miktarı az olsada içeriği protein bakımından çok zengindir. Bıldırcın kuşu etinin lezzetinden dolayı ve yumurtasındaki protein miktarından dolayı tercih edilen bir kuştur. Bıldırcın kuşunun yumurtası için özel olarak bıldırcın yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Bıldırcın Kuşu Yumurtasının Tavuk Yumurtasına Göre Besin Değeri Nedir

Bıldırcın kuşu yumurtası boyut olarak küçük olmasına rağmen besin değeri olarak tavuk yumurtasından yaklaşık 3 kat daha zengindir. Bıldırcın kuşu yumurtasının fazla tüketilmesi ciltte kaşıntı, kızarıklık gibi alerjilere sebep olabilir.

Bıldırcın Kuşunun Yaşamı 

Bıldırcın kuşu kısa mesafelere göç eder ve hareketleri oldukça hızlıdır. Bıldırcın kuşu yuvalarını yere yapar ve küçük böcekleri, tohumları yiyerek yaşamını sürdürür. Bıldırcın kuşunun sahip olduğu özelliklerine göre cinsleri değişir. Bıldırcın kuşu iyi yetiştirildiğinde bir tanesinden 250-350 yumurta üretimi gerçekleşebilir. Verim açısından yüksektir. Bıldırcın kuşu ülkemizde yetiştirilmesinin yanında Orta Asya, Avrupa ve Afrika ülkelerinde de rağbet görmektedir. 

Bıldırcın Kuşu Kuluçka Dönemi

Bıldırcın kuşu dişi bıldırcınların yaklaşık 2-3 haftalık kuluçka sürecinden sonra yavrular dünyaya gelir. Bıldırcın kuşunun yavrularına da civciv denir. Bunun sebebi bıldırcın kuşunun tavukgiller familyasına girmesinden kaynaklanır. Bıldırcın kuşunun yumurtaları doğal yolla döllendiği gibi yapay yolla makineler aracılığıyla da döllenebilir. Bu durum daha çok bıldırcın kuşu yetiştiricileri tarafından uygulanmaktadır. En güzeli her şeyin doğal yolla olmasıdır.

Bıldırcın Kuşu Yumurtasının Faydaları Nelerdir

Bıldırcın kuşunun yumurtası içeriğindeki demir, vitamin, fosfor ve mineraller sayesinde hem tüketildiğinde hemde kür halinde uygulandığında yüzdeki lekelere, vücuttaki şeker, kalp, mide hastalıklarına iyi gelir. Bıldırcın kuşunun etinden yapılan yemeklerde vardır. Bıldırcın kuşunun lezzeti yemeğe geçerken haşlanırken ortaya çıkan su pilav ve çorbalarda kullanılabilir. Bıldırcın kuşunun eti ve yumurtası çocukların fiziksel ve zeka gelişiminde de son derece önemlidir. Bıldırcın kuşu yumurtası ciltteki kırışıklıkların giderir, ten renginin düzenlenmesinde ve saça uygulandığında yıpranmayı azaltıcı etki gösterir. Bıldırcın kuşunun eti ve yumurtasından herkesin faydalanmasını tavsiye ediyorum.
]]>
Bıldırcın Kafesi Nasıl Yapılır https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-kafesi-nasil-yapilir.html Mon, 29 Oct 2018 09:04:39 +0000 Bıldırcın kafesi, çoğu zaman bıldırcın yetiştirilirken bıldırcınları içerisinde muhafaza etmek maksadıyla kullanılır. Ayrıca yetiştirilen bıldırcınların yumurtlama zamanında yumurtalarının zarar görme
Bıldırcın kafesi, çoğu zaman bıldırcın yetiştirilirken bıldırcınları içerisinde muhafaza etmek maksadıyla kullanılır. Ayrıca yetiştirilen bıldırcınların yumurtlama zamanında yumurtalarının zarar görmemesi için de kafes kullanılmaktadır. Şekil ve çeşit olarak çok sayıda bıldırcın kafesi mevcuttur. Bıldırcın kafesi satın alırken yada elde yaparken ölçülerine çok dikkat edilmesi gerekir. Kafesin içine konulacak olan bıldırcının, kafesin içinde rahat hareket etmesi sağlamak ve incinmemesine özen gösterilmelidir. Bıldırcın kafeslerinin taban ölçüleri değişebilmektedir. Ancak yükseklik ölçüleri genellikle standart bir şekildedir.


Bıldırcın kafesi koşulları ve ebatları nasıl olmalıdır

 Bıldırcın kafesi satın aılndığı zaman yada el ile yaparken taban ölçülerinin 20x25 cm ebatında, yükseklik ölçülerinin ise 20-23 cm olması gerekir. Bu boyutlardaki bir kafeste 2 bıldırcın yetiştirilmesinde sakınca yoktur. Taban ölçüleri 25x35 cm olan kafeslerde ise üç dişi ve bir erkek bıldırcın konulabilir.  
Kafes içinde bıldırcın yetiştirildiği zaman, kafesin ve bıldırcının temizliği açısından bıldırcın gübrelerinin kafesten sık sık alınması gerekir. Bıldırcın gübrelerinin kafesten daha kolay alına bilmesi için, kafesin tabanına ızgaralar konulursa daha iyi olacaktır. Bu ızgaraların delik ebatlarının 1x2 cm olması gerekir. Aynı zamanda üst kısımlarının, yan kısımları ve arka kısımlarının kafes ölçüleri ise 3x4 veya 3x6 cm olması şarttır.  
Bir dişi bıldırcın bulunan kafeslerde, yumurtlama zamanında yumurtaların zarar görmemesi ve daha kolay toplanabilmesi için kafesi en taban kısmının yumurtanın yumurtalık kısmına girebileceği yöne doğru hafif bir şekilde eğimli olması gerekir. Bu nedenle yumurta yumurtalığa zarar görmeden daha kolay girer ve toplanılır. Ayrıca gösterilmesi gereken bir önemli husus da, bıldırcın yumurtalarının kabuklarının çok ince olması ve çabuk kırılmaya eğilimli olduğundan, kafesteki yumurtalık kısmının etrafının, yumurtalar aşağıya doğru yuvarlanırken etrafa çarpıp kırılmasına engel olmak maksadıyla lastik veya sünger tarzında yumuşak bir cisimle çevrilmesi gerekir. 

Bir kafesde birden fazla bıldırcın beslenebilir mi

Bıldırcınlar ayrı kafeslerde yetiştirilebildikleri gibi, aynı kafesler içerisinde grup şeklinde de yetiştirilebilirler. Grup şeklinde yetiştirilen bıldırcınlarda grup sayısının, bıldırcınların birbirlerine zarar vermemesi maksadıyla aşırı derecede çok olmamasına itina gösterilmelidir. Bu daha sağlıklı olmalarını hem de gelişmeleri yönünde daha uygundur. Grup şeklinde yetiştirilen bıldırcınlarda en çok dikkat edilmesi gereken bilgilerden bir tanesi de, kafes ölçüleridir.  Bu ölçüler, 30 bıldırcın için tabanı 70x70 cm olmalıdır. 50 bıldırcın için ise tabanı 70 x 140 cm olması gerekir. Grup halindeki yetiştirilecek bıldırcınların en fazla 50 tane olmasına özen gösterilmelidir. Bu kafeslerin yükseklik ölçüsü ise,  bıldırcınların sıçrarken yaralanmamaları için 30 cm olması gerekir.
]]>
Bıldırcın Yumurtası Astım https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-yumurtasi-astim.html Mon, 29 Oct 2018 22:32:33 +0000   Bıldırcın yumurtası astım: Tavuk yumurtasına oranla 8 kat demir, 5 kat daha fazla fosfor, 9 kat protein içeren bıldırcın yumurtasının bal ve sütle karıştırıldığında öksürük, astım ve alerjiye iyi geldiğ
Bıldırcın yumurtası astım: Tavuk yumurtasına oranla 8 kat demir, 5 kat daha fazla fosfor, 9 kat protein içeren bıldırcın yumurtasının bal ve sütle karıştırıldığında öksürük, astım ve alerjiye iyi geldiği bilinmektedir. Yapılan araştırmalarda, Avrupa’da astım, alerji ve öksürük gibi hastalıkların bıldırcın yumurtası desteği ile tedavi edildiğini bildirmektedirler, bıldırcın yumurtası küçük olduğundan 5 bıldırcın yumurtası, ağırlığı bir tavuk yumurtasına denk geldiği görülmektedir. Bıldırcın yumurtasında 8 kat fazla demir 5 kat fazla fosfor,, 6 kat fazla B1, 15 kat fazla B2 vitamini, 9 kat fazla protein içerdiği tespit edilmiştir.  Zindelik, güç vermesi, solunum ve alerjik astım hastalıkları için tabii bir antibiyotik özelliği olması, yanında salataların lezzeti, mezelerin yanlık, çocuklar için çok eğlenceli bir vitamin hapı olması bıldırcın yumurtasının bilinen özellikleri arasındadır. Tavuk yumurtası ile ilgili yapılan her işlem ve pişirme şekli bıldırcın yumurtası ile aynen yapılmaktadır.

Bıldırcın yumurtası astım faydaları,,

Bol protein barındıran bıldırcın yumurtası özellikle solunum yolu hastalıklarında çok etkili olduğu bilinmektedir. Normalde tavuk yumurtasıyla arasında çok farklar vardır. Bıldırcının etinin de tavuk ile karıştırılmaması gerektiğini, ayrıca hatırlatmak isterim. Bıldırcın yumurtası öksürük,  bronşit astım,, mide, karaciğer ve göğüs hastalıkları ve nefes darlığı  tedavisinde kullanılmaktadır. Çocukların iştahını açmak için sağlıklı bir şekilde gelişmeleri için mutlaka tüketilmesi gereken besinlerin başında gelmesi gerekmektedir. Hastaların ameliyat sonrası daha hızlı iyileşmesinde,  anemi ve kansızlık tedavisi için kullanılan bıldırcın yumurtası şifa kaynağı besinlerden bir tanesi. Yumurta elde etmek üzere çok temiz bir ortamda beslenen bıldırcınlar, günlük bakımları yapılırsa neredeyse günlük yumurtladığı tespit edilmiştir.1 Bıldırcın yılda ortalama olarak  250 adet yumurtlamaktadır. Bıldırcın yumurtası pişirilerek de tüketilebilir Bıldırcın yumurtasının içinde çok miktarda protein bulunduğundan besleyici özelliği vardır. Genel olarak astım ve solunum yolu hastalıklarına karşı faydalı olduğundan ilaç niyetine tüketildiği bilinmektedir. Çok önceleri kolayca ele geçmeyen bıldırcın yumurtası son senelerde seri olarak üretimi yapıldığı için şarküterilerde ve marketlerde de kolayca temin edilmektedir. Bıldırcın yumurtasının özellikle 21 günlük bir kür şeklinde kullanılması solunum yolları ve astım hastalıklarının iyileşmesinde de çok müspet sonuçlar alınmaktadır. Geçmiş olsun.

 

]]>
Bıldırcın Fişeği https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-fisegi.html Tue, 30 Oct 2018 00:53:37 +0000 Bıldırcın Fişeği, Her yeni av sezonu bıldırcın avı ile açılır. Avcılığa yeni başlayanların genel olarak ilk gittikleri av, bıldırcın avıdır. Bıldırcın avı diğer avlara nazaran daha kolaydır. Avlanma ihtimali y Bıldırcın Fişeği, Her yeni av sezonu bıldırcın avı ile açılır. Avcılığa yeni başlayanların genel olarak ilk gittikleri av, bıldırcın avıdır. Bıldırcın avı diğer avlara nazaran daha kolaydır. Avlanma ihtimali yüksek olduğu içinde zevkli olmaktadır. Bıldırcın avı için tüfek seçiminde, diğer avlara benzer olarak 12 çaplı ve 60-65 cm namlu çifte, süper poze ya da üzerinde 5 numara şok olan yarı otomatik av tüfeği uygundur. Bıldırcın fişeği seçiminde ise düşük gramajda, yani 24 gram skeet 9,5 numara ya da 28 gram 8,9,10 numara tercih edilir.

Bıldırcın Fişeği Seçimi: Her av için olduğu gibi bıldırcın avı içinde fişek seçimi çok önem taşır. Hır seçilecek veya kendimizin dolduracağı bıldırcın fişeği yakın atış gerektiren bıldırcın avı için, hayvanı fazla deforme etmemeli, bunun gibi, çok süratli olmadan avın, uzak mesafelerde ölmesine neden olmamalı, çok fişek atılan av olması nedeniyle de, bizi ve diğer avcıları sesi ve geri tepmesi ile rahatsız etmemelidir. Bütün bunları bünyesinde toplayan fabrika dolusu bir fişek edinmek imkansız gibidir. Ama bir bıldırcın dolusu fişek ancak ve ancak avcının kendi tecrübesi ile doldurarak yaptığı deneyler ile elde edilir.

Bıldırcın Fişeği Doldurma: Standart ölçülerde bıldırcın fişeği karton kovan ve keçe tapa ile doldurulur. Ancak bu günün koşullarında bu malzemeyi bulmak imkansız hale gelmiştir. Artık tüm avlarda, av dünyası içinde reform kabul edilen plastik kovan ve plastik tapa türü malzemeler kullanılır. Bizde bu tür malzeme ile normal standartlarda 12 Numara av çiftelerinde kullanım için (yarım otomatik tüfekler hariç) hazırlanması gerekli bıldırcın fişeği dolusundan bahsedeceğiz.

Şimdi sırada kapsüllenen kovanlara barut koymaya gelmiştir. Burada kullanılacak olan ve adı geçen barut Mke Kurumunun ürettiği ettiği dumansız ve yivsiz av tüfeği barutudur. Unutulmaması gerek önemli durumlardan biri de; Kesinlikle özellikleri bilinmeyen barutlar ile değişik türde olan barutlar karıştırılarak fişek doldurulmamasıdır. Kapsüllenmiş kovana konulacak olan barut, barut ölçeği ile 1.25-1.35 ölçülerinde olacak şekilde dökülür. Bu ölçülerde olan barut az gibi görünse de bıldırcın için yeterlidir. Kovan dibi hafif şekilde zemine vurularak barutun kovana yerleşmesi sağlanır. Daha sonra barut üstüne, (keçe tapa olmayacağına göre) yumuşak bir plastik tapa konur.  Bundan sonra yine aynı ölçekle 1.70 veya 1.90'a denk gelecek biçimde (Hassas teraziyle 28-32 gr) 9-10-11-12 numaralı saçma konur. Saçmalar plastik tapanın çok az üzerine çıkabilir. Ancak anılan gramajda saçma konulmasından sonra, kıvırma payı fazla kalırsa ara tapa konulur. 

Bıldırcın Fişeği Doldururken Dikkat edilmesi Gereken Hususlar:

 • Doldurma sırasında kesinlikle sigara içilmez. Kapsüller üzerine vurmayın.
 • Bıldırcın fişeği doldururken çok dikkatli olmaya itina gösterin. Hata ile bir ölçek yerine iki ölçek barut koymanız durumunda belki bir yaralanmaya neden olacak ya da tüfeğini yıpratacaktır..
 • Önce düzgün ve doldurmaya müsait olan boş kovanlar seçilerek haddelenir. Patlamış kapsüller varsa, onlar çıkarılıp, yenileri takılır.

]]>
Bıldırcın Çiftleşmesi https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-ciftlesmesi.html Tue, 30 Oct 2018 11:10:36 +0000 Bıldırcın çiftleşmesi, normal çiftleştirme oranı bir erkeğe üç dişi bıldırcın olmasına rağmen bilimsel çalışmalarda bir erkeğe iki dişi bıldırcın verilmektedir. Erkek bıldırcınlar uzaklaştırıldıktan sonra d Bıldırcın çiftleşmesi, normal çiftleştirme oranı bir erkeğe üç dişi bıldırcın olmasına rağmen bilimsel çalışmalarda bir erkeğe iki dişi bıldırcın verilmektedir. Erkek bıldırcınlar uzaklaştırıldıktan sonra döllülük süresinin 9 -10 gün olduğu belirtilmektedir.

Bıldırcın çiftleşmesinde, suni tohumlama uygulamasının değişik masaj yöntemleri kullanılarak japon bıldırcınların da kullanılabileceği belirtilmiştir. Fakat tohumlama uterus içine hipodermic iğne ile sperma depolamak suretiyle yapılmıştır. Bu yöntem 4 -6 gün süreyle %75 civarında yumurta elde edilmiştir. Herhangi bir ölüme rastlanılmamış ve yumurta verimi düşmemiştir.

Bıldırcın 20 -25 santim uzunlukta olup, kısa kuyrukları olan vücut rengi ise gri ile kahverengi çizgili olan bir türüdür. Bu kuşların göğüs rengi düz renkte ise erkek, siyah benekli olanlar ise dişidir. Bıldırcınlar oldukça küçük hayvanlardır ve fiyatları da düşük olup oldukça ekonomiktir.

Bıldırcın çiftleşmesi hangi şartlarda yapılmalıdır

Bıldırcın çiftleşmesi yapmak isteyen üreticiler, bu kuşlardan çok fazla sayıda yumurtalar alacak olup, sürekli olarak da yaşadıkları sürece yumurta almaya devam edecektir.

Bıldırcın çiftleşmesi kuluçka makinelerine döllü yumurta koyularak yapılmaktadır. Fakat bu yolla yapılan yumurtalara bakmak hiç kolay değildir. Bıldırcın yumurtaları çok özel bakımlar ister.

Bıldırcın üretimi bıldırcınların güzel bir bakımından sonra dişi ve erkeğin ayrı kafeslerde çiftleşmesiyle başlamaktadır. Bıldırcınlar iki aylık olduklarında hemen yumurta yapmaya başlarlar. Yıllık olarak her dişi kuş yaklaşık 200 -250 yumurta vermektedir. Bu nedenle bıldırcın üretimi çok iyi bir kazanç kapısıdır.  

Bıldırcın çiftleşmesinde, bıldırcın bakımı ve bıldırcınların beslenmesi çok önemlidir. Aynı zamanda bıldırcın yumurtaların bakımı ve çıkan civcivlerin bakımı oldukça zordur. Civcivler kuluçka makinelerinde veya yerde büyütülür. Ortam sıcaklığının kesinlikle 22 derecenin altına düşmemesi gerekir. Civcivlerin bulunduğu ortam sıcaklığının 35 -36 derece olması gerekmektedir. Damızlık bıldırcınlar çiftleşme kümeslerinde veya çiftleşme kafeslerinde tutulmaktadırlar. Bıldırcın çiftleşmesi için en uygun ortam sıcaklığı 20 -25 derecedir.

Bıldırcın çiftleşmesinde çıkan yavruların bakımı

Bıldırcın üretiminde yumurtadan çıkan yavrular ilk iki hafta özen istemektedirler. İlk iki hafta bıldırcın yavrularının ölümü oldukça fazladır. Bu iki haftayı atlattıktan sonra ölümler daha az gerçekleşmektedir. Bıldırcınlara arada vitamin vermekte oldukça faydalıdır. Ayrıca bıldırcınların gaga kesimlerinin yapılması gerekir, aksi taktirde yanlarında bulunan diğer hayvanları gagalayarak öldürebilirler.

Yavru bıldırcınlara ilk üç hafta protein verilmektedir, üç haftadan sonra protein oranı azaltılmalıdır. Bıldırcın çiftleşmesinden önce damızlık bıldırcınlara protein ve vitamin takviyesi yapılarak fiziki anlamda güçlenmesi sağlanmalıdır. En önemli şey bıldırcınların sağlıklı ortamlarda ve sağlıklı yemler verilerek kuşların çoğalmasını sağlamaktır.


]]>
7 Aylık Bebek Bıldırcın Yumurtası Yermi https://www.bildircin.gen.tr/7-aylik-bebek-bildircin-yumurtasi-yermi.html Wed, 31 Oct 2018 02:14:24 +0000 7 Aylık bebek bıldırcın yumurtası yer mi, Bıldırcın kuşundan elde edilen bir yumurtadır. Tavuk yumurtasından 3-4 kat daha fazla besin değerine ve içeriğine sahiptir. Bıldırcın yumurtasındaki B1 oranı % 140 iken 7 Aylık bebek bıldırcın yumurtası yer mi, Bıldırcın kuşundan elde edilen bir yumurtadır. Tavuk yumurtasından 3-4 kat daha fazla besin değerine ve içeriğine sahiptir. Bıldırcın yumurtasındaki B1 oranı % 140 iken tavuk yumurtasında % 50 civarıdır. Ve tavuk yumurtasından 5 kat daha fazla potasyum ve demir içermektedir. Ayrıca bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasına oranla çok daha fazla alerjik bir gıdadır. Bebeklerde çeşitli alerjik reaksiyonlara daha fazla neden olabilmektedir. Bıldırcın yumurtası ufacık kabuğu içinde içerdiği vitamin ve mineraller bakımından kocaman bir devdir. Bebek ve çocuk beslenmesinde önemi çok büyüktür. İçeriğinde çok yüksek oranda protein barındırdığından dolayı bebek ve çocukların kemik gelişiminde, bağışıklık sistemlerinin güçlenmesinde ve hücre yenilenmesinde çok büyük rolleri vardır. Tavuk yumurtası ile kıyaslama yapıldığında bıldırcın yumurtası, çok daha fazla B12 vitamini içermektedir. Ve çocuklarda görülen anemi hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle okul çağında olan çocuklar için öğrenme güçlüğü ve yorgunluk, halsizlik problemlerine karşı iyi gelmektedir.

İştahında sıkıntı olan bebeklerde ve çocuklarda içeriğindeki B12 vitamini sayesinde beslenmeye yardımcıdır. Düzenli olarak tüketildiğinde büyüme ve gelişmeye katkı sağlar.  A vitamini içerdiği için görme ve hücre onarımı için çok etkilidir.

7 aylık bebeğe bıldırcın yumurtası verilir mi

İçeriği son derece zengin olan bıldırcın yumurtasının bebek ve çocuklarda kullanım miktarına ve sıklığına çok dikkat etmek gerekir. Bebeklerde bilinçsiz olarak kullanıldığında böbrekleri yorarak böbrek hasarlarına neden olabilmektedir. 2 yaşını doldurmamış bebekler için tüketilmesi kesinlikle uygun değildir. Bebeklerde ne kadar ve hangi sıklıkta kullanılacağını bilmek için mutlaka çocuk doktorunuz ile görüşmelisiniz. Onun tavsiye ettiği miktar ve sıklıkta kullanmalısınız. Çocuk doktorunuz aksini belirtmediği sürece kesinlikle pişirmeden çiğ olarak bebeğinize vermemelisiniz. 2 yaşındaki bebekler için rafadan şekilde pişirilerek tüketilmelidir. Bıldırcın yumurtası bünyeye göre farklı algılanabilmektedir. Bebeklerinizde erken aylarda tüketim yapılmamalıdır. Bebeğiniz 2 yaşını doldurmadan ve doktorunuza danışmadan vermemeniz gerekir.

]]>
9 Aylık Bebeğe Bıldırcın Yumurtası Verilirmi https://www.bildircin.gen.tr/9-aylik-bebege-bildircin-yumurtasi-verilirmi.html Wed, 31 Oct 2018 17:24:07 +0000 9 aylık Bebeğe bıldırcın yumurtası verilirmi: Kendisi küçük olmasına nazaran içeriği çok kuvvetli bir gıda olan bıldırcın yumurtasının çocuk ve bebeklerin beslenmesinde rolü oldukça fazladır. Özünde çok y 9 aylık Bebeğe bıldırcın yumurtası verilirmi: Kendisi küçük olmasına nazaran içeriği çok kuvvetli bir gıda olan bıldırcın yumurtasının çocuk ve bebeklerin beslenmesinde rolü oldukça fazladır. Özünde çok yüksek oranda bulundurduğu protein bebeklerin gelişme ve büyüme, hücre tedavisi ve bağışıklık sistemini güçlendirmek adına çok önemli bir rolü vardır. Bıldırcın yumurtasında tavuk yumurtasına nazaran daha fazla, demir ve B12 vitamini vardır. Bu özelliği nedeniyle çocuklarda görünen anemi hastalığının iyileşmesinde çok büyük bir önemi mevcuttur. Özellikle okul çağında giren çocuklarda sıkça görülen halsizlik, yorgunluk ve öğrenme marifeti gibi nedenlere karşı çok iyi geldiği gözlenmiştir. İştah sorunu yaşayan bebeklerde içerdiği B12 vitamini nedeniyle çok yararlı olduğu belirtilmektedir. Düzenli olarak besin alımının uygulanması neticesinde, gelişmeye ve büyüme ve destek sağlayacaktır. Özünde çokça yer alan A vitamini göze ve hücre güçlenmesine yararı olacaktır. İçeriği çok zengin olan bıldırcın yumurtasının bebeklerde ve çocuklarda tüketimi ve miktarı, kullanım yoğunluğu ve şekline göre oldukça titiz davranılmalıdır. Bebeklerde bilinçsizce tüketildiği zaman henüz gelişimini tamamlamamış olan böbreklerde kötü sonuçlara neden olabilmektedir. 1 yaşını tamamlamamış bebekler için çok da uygun bir gıda ürünü değildir.

9 aylık bebeğe bıldırcın yumurtası verilirmi: Bıldırcın yumurtası pek çok ülkede alerji, astım ve kansızlık gibi sağlık sıkıntılarına karşı genelde tercih edilen bir gıda maddesidir. Bebeklerde kullanım biçimi, miktarı ve zamanı için kesinlikle bir hekim görüşü alınmalıdır. Şayet hekim başka bir tavsiye önermediği takdirde 1 yaşındaki bebekler için pişirilerek ya da rafadan tüketilmelidir. 1 yaşını geçmiş çocuklarda ise ya süte katarak veya rafadan olarak tüketilmelidir. Genelde bıldırcın yumurtası her bünyede değişik biçimlerde sindirimi olacağından, Bebeklerde erken aylarda kullanmaktan kesinlikle kaçınılmalıdır.

]]>
Bebeklerde Bıldırcın Yumurtası Kullanımı https://www.bildircin.gen.tr/bebeklerde-bildircin-yumurtasi-kullanimi.html Thu, 01 Nov 2018 15:28:01 +0000 Bebeklerde bıldırcın yumurtası kullanımı; Birçok Avrupa ülkelerinde astım, alerjik bronşit gibi veya kan hastalıklarının tedavilerinde bıldırcın yumurtası kullanımına dikkat etmektedirler. Bıldırcın yumurtası protein yö Bebeklerde bıldırcın yumurtası kullanımı; Birçok Avrupa ülkelerinde astım, alerjik bronşit gibi veya kan hastalıklarının tedavilerinde bıldırcın yumurtası kullanımına dikkat etmektedirler. Bıldırcın yumurtası protein yönünden oldukça zengin bir yumurtadır. Tavuk yumurtasına göre yaklaşık 4 kat besin değerine sahip olan bıldırcın yumurtası demir ve potasyum yönünden oldukça zengindir. Bu nedenle bir çok anne bebeklerin gelişimine destek olması için bıldırcın yumurtasını tercih etmektedir. Peki bebeklerde bıldırcın yumurtasının kullanımı nasıl olmalıdır. Bebeklerin ayına göre bu durum değişir. Örneğin 7 aydan önce hiç bir bebeğe bıldırcın yumurtası verilmemelidir. Nedeni ne gelince  beklerde mide ve sindirim sisteminin tam olarak gelişmemiş olmasıdır. Bebeklerde bıldırcın yumurtasının sindirimi zor olabileceği gibi alerjik bir reaksiyonda görülebilir.

Bebeklere bıldırcın yumurtası kaç aydan itibaren başlanılmalı ve ne şekilde verilmelidir Bebeklere bıldırcın yumurtası en erken 7 aydan itibaren başlanılmalıdır. Fakat öncesinde bebeğinizin gelişimini takip eden doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca Doktorunuz verilmesini uygun bulsa bile bu her gün verebileceğiniz anlama gelmemektedir. 7 aylık bir bebeğe en fazla haftada bir defa verilebilir. Daha sonra 1 yaşını aşkın bebeklerde haftada iki adede çıkarılabilir. Ayrıca bıldırcın yumurtasını çiğ olarak çocukların yiyeceklerine katanlar bulunmaktadır kesinlikle yanlıştır. Bıldırcın yumurtası bebek kaç aylık veya kaç yaşında olursa olsun mutlaka katı bir şekilde haşlayıp vermek gerekir. Ayrıca bıldırcın yumurtası ufak olduğunu düşünerek haşlama süresini kısa tutmakta doğru değildir. Bıldırcın yumurtasını en az 7 dakika haşlayıp daha sonra ezerek vermekte de fayda vardır. 

Bebeklerde bıldırcın yumurtası kullanımı, tavuk yumurtasına göre iki kat daha alerjik bir besin olması nedeni ile bebeğinizde görülen herhangi bir alerjik durum sonrasında kesinlikle vermeyi kesmeniz gerekir. Ayrıca bebeğim büyüdü 2 yaşına girdi artık gönül rahatlığı ile bıldırcın yumurtası yedire bilirim diye düşünmekte kesinlikle yanlıştır. En az iki gün aralıklarla bıldırcın yumurtası verilmelidir ve aynı şekilde 7 dakika haşlayarak verilmelidir. Bebeğiniz 3-4 yaşlarına geldiğinde ise gün aşırı yanı bir gün aralıklarla bıldırcın yumurtası verebilirsiniz. Bu durum bebeğinizin 7 yaşında bir çocuk oluncaya kadar devam etmelidir. Ayrıca önemli bir uyarı prematüre bebeklerde bıldırcın yumurtası vermeye en erken 1 yaşını aştıktan sonra doktorunuza danışarak vermelisiniz. Bebeğinizde herhangi bir sağlık sorunu var ise bıldırcın yumurtasına başlamayı biraz daha ertelemelisiniz.
]]>
Japon Bıldırcını https://www.bildircin.gen.tr/japon-bildircini.html Thu, 01 Nov 2018 22:25:08 +0000 Japon Bıldırcını; Bu, ticari değeri diğerlerine oranla yüksek olan dolgun etli, sesi güzel olan bir bıldırcın türüdür. Bıldırcın üreticileri arasında daha fazla rağbet gören bu bıldırcınlar diğer türlere göre d Japon Bıldırcını; Bu, ticari değeri diğerlerine oranla yüksek olan dolgun etli, sesi güzel olan bir bıldırcın türüdür. Bıldırcın üreticileri arasında daha fazla rağbet gören bu bıldırcınlar diğer türlere göre daha etli ve kısmen de tavuğa benzer. Japon bıldırcınların da seleksiyon enderdir. Seleksiyonlar da başarı olmamasına rağmen  british range, manchurian golden,, english white, tuxede benzeri değişik ırk türleri üretilmiştir. 

Japon Bıldırcını Yaşam Alanı: 

Japon bıldırcını yaşadığı yerler arasında Güneydoğu Asya, Burma'da 1200 metre rakıma kadar, Kuzeybatı Tayland ile kuzey ve orta Amman, Hongkong ve Kuzey laos olan japon bıldırcının mutasyonudur.  İlk olarak Fransa'da üretildiği tahmin edilmektedir. Japon bıldırcın türü Etlik bıldırcın olarak üretilmiştir. Canlı ağırlık olarak 400-450 grama kadar büyüyebilirler. 3 aylıkken yumurtlamaya başlayan Japon bıldırcınları, uygun ısı ve ışık sağlanan ortamlarda tüm yıl yumurtlamaktadır. Yıllık yumurta sayısı ise 200' e dek çıkabilir.

Japon Bıldırcını Fiyatlandırma

Japon bıldırcını ile yerli bıldırcınlar arasında da fiyat farklılıkları ortaya çıkmaktadır. Japon bıldırcınların boyutlarının küçük olması hesabıyla, yerli bıldırcınlara göre fiyatları daha düşük olmaktadır. Ancak gelişmeleri hızlı olmaktadır.

Japon Bıldırcınının Öne Çıkan Temel Özellikleri:

 • Anavatanı: Güneydoğu Asya ve Burma'da 1200 m yüksekliğe kadar, kuzeybatı Tayland ile kuzey ve orta Amman kuzey Laos ve Hongkong’ tur. Japon bıldırcının mutasyonudur. Muhtemel Fransa'da üretilmiştir.
 • Büyüklüğü: Erkek bıldırcınlar 210-250 mm. Etlik bıldırcın olarak üretilir. Canlı ağırlığı 400-450 grama kadar yükselebilir. Bir kekliğin ağırlığı yaklaşık 600-700 gr olduğu düşünülürse, bu ağırlık bir bıldırcın için oldukça büyük bir boyuttur.
 • Kafes Ortamı: Kum tabanlı kafes 0.5 m2
 • Beslenmesi: Etlik yetiştirilen piliç yemi olarak, yeşillik ve karışık darı. 
 • Üreme Yaşı: 3 ay içinde yumurtlamaya başlar
 • Üreme Zamanı: Uygun ısı ve ışık ortamında tüm sene boyu yumurtlar.
 • Yıllık Yumurta Sayısı: 150-200 tane
 • Kuluçka Süresi: 16-17 günde civcivler çıkmaya başlar.

Japon Bıldırcını: Bu bıldırcın türü eski zamanlardan beri, Japonya'da eğlence için özel olarak yetiştirilmesi nedeniyle bu ismi almışlardır. Bayağı bıldırcın türüne göre, daha iyi gelişme gösteren Japon bıldırcını, vücudu daha iri olup, bir anlamda tavuğa da benzer. Bıldırcın üreticileri tarafından çok tercih edilen bu tür, aslında değişik mutasyonlardan geçerek günümüze kadar gelmiştir.

]]>
2 Yaşındaki Çocuğa Bıldırcın Yumurtası Verilirmi https://www.bildircin.gen.tr/2-yasindaki-cocuga-bildircin-yumurtasi-verilirmi.html Fri, 02 Nov 2018 07:30:45 +0000 2 yaşındaki çocuğa bıldırcın yumurtası verilirmi;  bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasına göre 5 kat daha fazla fosfor, 9 kat daha fazla protein içerir. Bu nedenle 2 yaş çocuklarına yavaş yavaş verilmeye başlanabilir. Anca 2 yaşındaki çocuğa bıldırcın yumurtası verilirmi;  bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasına göre 5 kat daha fazla fosfor, 9 kat daha fazla protein içerir. Bu nedenle 2 yaş çocuklarına yavaş yavaş verilmeye başlanabilir. Ancak 2 yaş altındaki çocuklara verilmesi tavsiye edilmez. Çünkü 2 yaş altındaki bebeklerin böbreklerin böbrekleri ve sindirim sistemi yetişkin bir insana göre daha az çalışır. Bu nedenlede 2 yaş altındaki  çocukların böbreklerin yorar, alerjik duruma sebep olur ve bebeğin bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkiler. Bıldırcın yumurtası hem çiğ hemde haşlanarak tüketilebilir. Özellikle astım hastası olan insanlar bıldırcın yumurtasını süt ve bal karışımı yaparak tüketirlerse kısa sürede faydasını görürler. Bıldırcın yumurtasınıda tüketirken dikkat etmekte fayda vardır. Çünkü bir adet bıldırcın yumurtası beş adet tavuk yumurtası yerine geçmektedir.

Bıldırcın yumurtasının faydaları;  

Bıldırcın yumurtasının içeriğinde bulunan besleyici maddeler oldukça yoğundur. Bu nedenlede 2 yaş ve üzerindeki  çocukların bağışıklık sisteminin güçlenmesi için oldukça faydalıdır. Grip, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına iyi gelir. Astım, bronşit nefes darlığı,  karaciğer,  mide ve göğüs hastalıkları içinde iyi gelir. Çocuklarda iştahın artmasına ve kansızlığa iyi gelir. Ayrıca bıldırcın yumurtası vitamin ve mineral açısında da oldukça zengindir. Bıldırcın yumurtasını ameliyat olan yetişkinlere yedirilmesinin sebebi de hastanın daha çabuk toparlanmasını sağlamaktır. Karaciğer ve böbrekteki taşların atılmasına yardımcı olur. Kalp kasının güçlenmesine ve kan dolaşımının hızlanmasına yardım eder. Hafızayı güçlendirir. Saçların gür ve parlak olmasını sağlar. Ayrıca bıldırcın yumurtasını çocuklara  rafadan yedirmek daha doğrudur. Yetişkinler ise bıldırcın yumurtasını aynı tavuk yumurtası gibi haşlanabilir, tavada pişirebilir, salata ve mezelerde istedikleri gibi yiyebilirler. 2 yaş altındaki çocuklara ise doktora danışmadan verilmemelidir. 
]]>
Bıldırcın Yumurtası Kürü https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-yumurtasi-kuru.html Sat, 03 Nov 2018 02:21:28 +0000 Bıldırcın Yumurtası Kürü, Bıldırcın doğal bir antibiyotik ve mikrop öldürücüdür.  Bu nedenle bir çok hastalığın tedavisinde bıldırcın kürü uygulanır. Bıldırcının içeriğinde bulunan fosfor, demir, B1 ve zengin B1 Bıldırcın Yumurtası Kürü, Bıldırcın doğal bir antibiyotik ve mikrop öldürücüdür.  Bu nedenle bir çok hastalığın tedavisinde bıldırcın kürü uygulanır. Bıldırcının içeriğinde bulunan fosfor, demir, B1 ve zengin B12 bulundurmaktadır. Bu nedenle insan vücuduna güç ve zindelik verir. Kuvveti arttırır. Özellikle astım ve bronşit hastalığı için bu kür çok faydalı olacaktır. Bıldırcın yumurtasını, tavuk yumurtası gibi aynı şekilde tüketmeniz mümkündür. Özellikle çocuklara gelişimleri aşamasında bıldırcın yumurtası tüketmeleri sağlanmalıdır. Böylelikle daha sağlıklı ve zinde olmaları sağlanır. 

Bıldırcın Yumurtası Kürü Hazırlanışı 

Bıldırcın Yumurtası Kürü, Bir adet bıldırcın yumurtası bir kaseye kırılır ve bir tahta çay kaşığı bal ile karıştırılır. Besin değerlerinin kaybolmaması için metal kaşık yerine tahta kaşık taşık tercih edilmelidir. Daha sonra üzerine bir su bardağı su dökerek karıştırın. Bu kürü sabahları aç karnına tüketin. Süt buzdolabında ise oda sıcaklığına gelene kadar bekletilmelidir. Yaklaşık olarak on dakika bekletilip öyle içilmelidir. Aksi taktirde faydasından çok zararı olabilir. Ayrıca bu ürü on beş günden fazla uygulamamak gerekir. Bu kürü alerjisi olan ve üst solunum yolu enfeksiyonu olan hastaların uygulaması faydalı olacaktır. Ayrıca doğal bir antibiyotik özelliği sağladığı içinde enfeksiyonlarda ve astım hastalarına da tavsiye edilir. Bu kürü uyguladıktan sonra on beş günün sonunda ayda en az beş en fazla on bıldırcın yumurtası olmak üzere dilediğiniz şekilde bıldırcın yumurtasını tüketin. Üç ay bu şekilde tüketmeniz halinde tedaviye son verilir. 

Bıldırcın Yumurtası Kürü, Bıldırcın yumurtası çocukların sağlıklı gelişmeleri için bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi zengin protein yapısı sayesinde bileşimi ve yoğunluğu açısından tavuk yumurtasından ve diğer yumurtalardan çok daha farklıdır. Diğer yumurtalara göre çok daha fazla aminoasit içerir. Grip, bronşit, ve solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocuklar, bıldırcın yumurtasını tükettiklerinde ve sağlıklı beslendiklerinde kısa bir süre içinde iyileşme gösterecektir. 

Bıldırcın kürünün uygulamak, öksürük, nefes darlığı ve karaciğer ve göğüs ağrılarına da çok iyi gelmektedir. Bıldırcın yumurtasında bulunan zengin, vitamin ve mineral deposu olması nedeni ile çocuklardaki kansızlık problemini dengeler ve bedeni daha dinç tutar. Ayrıca iştahsızlık problemi yaşayan çocuklarda bıldırcın kürü günde bir tane rafadan bıldırcın tüketmeleri ile başlayabilirler. Yaklaşık bir ayın sonunda çok olumlu sonuçlar alacaklardır. Uzman çocuk doktorları bıldırcın kürünün besin değerini kaybetmeden rafadan bıldırcın yumurtasını haşlayarak çocuklara sabah kahvaltısına yedirmeleri tavsiye etmişlerdir. 

Ayrıca bıldırcın yumurtası kürünü saçlarınıza maske yaparak saçlarınızın canlılığını arttırmak ve saç köklerinizi sağlamlaştırıp, güçlendirmek için de kullanabilirsiniz. Bunun için uygulayacağınız bıldırcın yumurtası kürü için, bir kaseye dört adet bıldırcın yumurtası kırıp iyice çırpın. Daha sonra nemli saçlarınıza uygulayarak yaklaşık bir on dakika dinlendirin. Daha sonra duru su ile duruladıktan sonra günlük saç bakım şampuanı ile yıkayın ve ıslak saçlarınızı kurulamadan bir havluya sararak dinlendirin. Saçlarınızın daha canlı ve parlak olduğunu hissedeceksiniz. 

]]>
Bıldırcın Gurk Olurmu https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-gurk-olurmu.html Sat, 03 Nov 2018 08:37:50 +0000 Bıldırcın gurk olurmu, Bıldırcınlar, sülün familyasına dahil olan ve avlanabilir kuşlar gurubunda yerini alan küçük kahverengi, kırçıl ve tombul bir kuş türüdür. Bıldırcınlar genellikle yaşadıkları arazilerde bu Bıldırcın gurk olurmu, Bıldırcınlar, sülün familyasına dahil olan ve avlanabilir kuşlar gurubunda yerini alan küçük kahverengi, kırçıl ve tombul bir kuş türüdür. Bıldırcınlar genellikle yaşadıkları arazilerde bulunan tohumlar, çekirgeler ve diğer böcekleri yiyerek yaşamlarını sürdürürler. Eti son derece leziz ve oldukça yararlıdır. Dünya üzerinde yaşadıkları bölge, ülke ve çevreye uyum gösteren birçok türü olduğu bilinmektedir.

Bıldırcın gurk olurmu, Bıldırcınlarda da diğer gurka yatarak civciv çıkaran, tavukgiller grubuna dahil olan kuşlar gurubunda olan kuşlardır. Gene olarak gurka yatma süresi üç haftayı kapsar. On yedinci güne gelindiğinde civciv çıkışı başlayıp ve iki üç gün tamamlandığında yumurtaların tamamı kırılarak çıkarma işlemi tamamlanmış olur.

Bıldırcınlar yaşadıkları yerlerde genellikle doğal olan yollardan yumurtlar ve gurka yatar. Ancak bunun yanı sırada suni olarak da kuluçka yöntemiyle de bıldırcın üretimi yapılmaktadır.

Şayet bıldırcın makine ile üretimi yapılacaksa kuluçka makinesinin dört şarta müsait bir şekilde yerine getirmek zorundadır. Bunlar nem, sıcaklık, havalandırma ve döndürmedir. Bıldırcın yumurtasının kuluçkada kalma zamanı 17-18 gün arasıdır. Bıldırcınların gurka yatma zamanın ilk on dört gün süre zarfında bıldırcınlar yumurtaları hem çevirir hem de dönerek yumurta üzerinde yatarlar bu durum ilk on dört gün devam eder. Yem ve su ihtiyacı için iki veya dört saatte bir gün içerisinde yumurtanın sıcaklığını kaybetmeden bu işlemi sürdürürler.17-18 günün sonunda Civcivlerin yumurtayı kırarak kabuktan ayrılmaları beş yada on saat arası olabilmektedir. Bu süreç başladığında dikkatli bir şekilde takip edilmeli ve bıldırcın civcivler inin zarar görmesi ortadan kaldırılmalıdır. Yumurtadan yeni çıkan civcivler ilk 24 saat çok önemlidir bunun bilincinde olan gurk civcivlerin vücutlarına uygun ısısını ayarlayarak üşümeleri önleyecek ve yavrularını korumaya alacaktır.

]]>
Bıldırcın Yavrusu Nasıl Beslenir https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-yavrusu-nasil-beslenir.html Sun, 04 Nov 2018 06:22:05 +0000 Bıldırcın yavrusu nasıl beslenir, Bıldırcınlar küçük yapılı olduklarından, birkaç yüz adet bıldırcının küçük bir alanda muhafaza edilmesi kolay olup, barınak ve binalarının yapımı ve gerekli malzemelerinin mali Bıldırcın yavrusu nasıl beslenir, Bıldırcınlar küçük yapılı olduklarından, birkaç yüz adet bıldırcının küçük bir alanda muhafaza edilmesi kolay olup, barınak ve binalarının yapımı ve gerekli malzemelerinin maliyetleri ucuz olmaktadır. Bıldırcının kasaplık olarak yetişme süresi altı hafta olması ve bu zaman içerisinde tüketeceği yemin miktarının az olması yetiştirme ve bakım maliyetini uygun hale getirmektedir. Yumurtası çiğ olarak tüketildiğinde astım hastalığına iyi geldiği bilinmektedir. Bıldırcın eti, lezzeti bakımından aranan bir gıda olmuştur. Özellikle yağı ve kolesterolü düşük hayvansal protein kaynağıdır.

Bıldırcın yetiştirmek için bulunması gereken çevre şartları; sıcaklık, aydınlatma, nem, hava akımı,  karbondioksit ya da amonyak meblağı benzer etkenler yer almaktadır. Bıldırcınlar fazla sıcaktan ya da soğuktan rahatsız olur ve ölürler. Fazla sıcakta yem tüketimi  azalmakta ve bu sebeple de büyüme hızı da yavaşlayarak durmaktadır. Fazla sıcakta yumurta verimi de düşmektedir. Damızlık bıldırcınlarda ortam ısısının 1 ile 25 °C  olması gerekir. Nem miktarı % 55-75 olmalıdır. Yerleşme alanıda çok önem taşımaktadır. Bir metrekareye yaklaşık 35-65 adet bıldırcın olmalıdır.

Yumurtadan yeni çıkan civcivler ana makinalarına alınmalıdır. Ana makinalarda dikkat edilecek ilk konu sıcaklıktır. Ana makinalarda sıcaklığın ilk hafta 35-36 °C'den aşağı düşmemesi gerekmektedir. 2. haftada 32 °C ve 3. haftada ise 30 °C olması gerekmektedir. Bıldırcınlar 3. ve 4. haftadan başlayarak yetişmesi için kafes veya bölmelerine alınmalıdır. Sıcaklık kesinlikle 22 °C in altına düşürülmemelidir. Tel ızgara tabanlı geniş kafeslerde de büyütme yapılabilir. Yavruların birbirini gagalamamaları için gagalarının kesimi yapılmalıdır. Ayrıca gagalamayı önlemek için ışık şiddeti de azaltılmalıdır. Kafese yonca demeti asılarak meşgul olmaları da sağlanır.

Bıldırcın yavrusu nasıl beslenir: Yumurtadan çıkan yavrular 7-9 gram arasındadır. Civcivlere üçüncü haftaya kadar %28 proteinli yem verilir. 4. haftadan 6. haftaya kadar %20-24 protein içerikli yem verilir.

Yumurtadan yeni çıkan yavrular çok küçük olduklarından başlangıçta verilecek yemler iyice öğütülmüş olmalıdır. Yemler  yavruların gırtlaklarına takılma ihtimali düşünülerek su ve mısır veya tahıl tozu karışımından yapılmış hamur olarak vermek daha doğru olur. Bunun yanında ince kıyılmış sebze ve ot verilebilir. Bıldırcın yavruları çoğunlukla altı hafta içinde olgunlaşır ve ergen hale gelirler. Çoğunlukla bıldırcınlar altı hafta içinde yumurta bırakmaya başlar.


]]>
Bıldırcın Cinsleri https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-cinsleri.html Sun, 04 Nov 2018 17:21:34 +0000 Bıldırcın Çeşitleri, sülüngiller familyasına mensup olan bıldırcın küçük yapılı kuş türlerinin ortak adıdır. Bıldırcınlar küçük, tıknaz ve karada yaşayan kuşlardır. yerde yuva yaparlar ve kısa mesafeli uçarlar. Bıldırcın Çeşitleri, sülüngiller familyasına mensup olan bıldırcın küçük yapılı kuş türlerinin ortak adıdır. Bıldırcınlar küçük, tıknaz ve karada yaşayan kuşlardır. yerde yuva yaparlar ve kısa mesafeli uçarlar. Japon bıldırcını gibi bazı türleri göçmen kuş olma özelliğine sahiptirler ve uzun mesafe uçabilirler. 

En yaygın bıldırcın çeşitlerini tanıyalım.

Avrupa Bıldırcını: Avrupanın yanı sıra Asya ve Afrikada da yaşarlar. Otluklar, mısır ve pamuk tarlaları doğal yaşam alanlarıdır. Avrupa bıldırcını göçmendir. Eylül ekim aylarında sıcak iklimlere göç  ederler. Mart ve nisan aylarında ise geri gelirler. Uygun şartlar oluştuğunda yılın tüm zamanlarında yumurtlayabilirler. Bu nedenle yıllık yumurta ortalamaları 120-140 arasındadır.  Bu türün en büyük özelliği dişileri kıskançtır ve erkeğin olduğu ortamda kuluçkaya yatmazlar. 

Kaliforniya Bıldırcını: Su bulunan her yerde yaşayabilseler de genellikle kuzey Amerika ve güney kaliforniya'da yaşarlar. Gün doğumundan bir kaç saat sonra yada gün batımından bir kaç saat önce sürüler halinde yemlenmeye çıkarlar. Bir yaşındayken üremeye başlarlar ve sadece nisan ayında ürerler. Yumurta sayıları yıllık 30-40 arasındadır. 

Çin Bıldırcını: Hindistan, Çin, Tayland ve Avustralya anavatanlarıdır. Çayırlar ve otlaklar doğal yaşam alanlarıdır. Sülüngiller familyasının en küçük cinsidir. 10 haftalık olduktan itibaren üreyebilirler ve uygun ortam olduğu müddetçe yılın her zamanında yumurtlayabilirler. Bu nedenle yıllık yumurta ortalamaları 120-140 arasındadır.

Japon Bıldırcını: Güneydoğu Asya, Japonya, Tayland anavatnıdır. Etlik bıldırcın olarak bilinir. Kiloları 450-500 grama kadar çıkabilir. Uygun ortam ve sıcaklık olduğunda yıl boyunca yumurtlayabilirler. Bu yüzden yıllık yumurta ortalamaları 200'e kadar çıkabilir. 

Gamble Bıldırcını: Batı Kolarado, Kuzeydoğu Kaliforniya, Batı Teksas'a kadar uzanan geniş bir coğrafyada yaşarlar. 1 yaşından itibaren üremeye başlarlar, yalnızca nisan-haziran döneminde yumurtlarlar. Bu yüzden yıllık yumurta ortalamaları 30-40'tır.

Pullu Bıldırcın: Çöllerde yaşayan pullu bıldırcın 1 yaşında üremeye başlarlar ve sadece nisan ayında ürediği ve yumurtladığı için yıllık yumurta ortalamaları 20-30'tur. 
]]>
Bıldırcın Neden Yumurtlamaz https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-neden-yumurtlamaz.html Sun, 04 Nov 2018 19:17:47 +0000 Bıldırcın neden yumurtlamaz, bu bıldırcın besiciliği yapan kişilerinde en çok merak ettiği konudur. Bıldırcın bir kümes hayvanı olmadığından dolayı uygun şartları sağlayan herkes rahatlıkla yetiştirebili Bıldırcın neden yumurtlamaz, bu bıldırcın besiciliği yapan kişilerinde en çok merak ettiği konudur. Bıldırcın bir kümes hayvanı olmadığından dolayı uygun şartları sağlayan herkes rahatlıkla yetiştirebilir. Bıldırcınlar yumurtadan kesildiyse bunun birden fazla nedeni olabilmektedir. Bu konuda öncelikli bilinmesi gereken şey bıldırcının ne zamanlarda yumurtladığıdır. Bıldırcın yetiştirirken dikkat edilmesi gereken en önemli durum bıldırcını yetiştirmiş olduğunuz kafesin yapısıdır. Birer çalıkuşu olan bıldırcınlar çok yüksek kafesleri sevmezler. Kafes yüksekliği maksimum 25 santimetre ve hafif karanlık olmalıdır. Böylece hayvanların doğal şartları sağlanmış olur.

Bıldırcın neden yumurtlamaz

Bıldırcınlarda yumurta verimliliği için seçilen yem çok büyük önem arz etmektedir. Bıldırcın beslemede yapılan en büyük hata yağ yapıcı yemlerin kullanılmasıdır. Bunun yerine yumurta yapıcı yem kullanımına ağırlık verilirse yumurtlama çok daha verimli hale gelmektedir. Bıldırcınların yumurtlamamasının en büyük nedenlerinden birisi de mevsimsel geçişlerdir. Çünkü mevsimsel geçişlerde bıldırcınlarda biyolojik değişimler çok fazla olur. Bıldırcınların tüylerinin dökülmesinden bunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Çünkü güçsüz hale gelirler. Bu dönemde bırakın yumurtlamayı kendi canları için yaşam savaşı verir haldedirler. Bu sürede doğal bir süreç olarak yumurtadan kesilirler. İlaç takviyeleri ile bu süreç daha kolay atlatılabilir.      

Kafes şartı sağlanan bıldırcınların yumurtlaması için gerekli olan şartların en başında kafes içinde yaşamakta olan erkek bıldırcın ve dişi bıldırcın oranıdır. Bir çok kişi tecrübesizliğin bir getirisi olarak kafeste sadece dişi bıldırcın bulundurup yumurta beklemektedir. Bu bıldırcınların yumurtlamama sebeplerinden en önemlisidir. Kafeslere bölümler koyarak bir erkek bıldırcına 5 dişi bıldırcın denk gelecek şeklide koloni yapabilirsiniz. Bu orantıyı doğru sağladığınızda bıldırcınlarınızdan en yüksek verimi alacağınıza emin olabilirsiniz.

]]>
Bıldırcın Yumurtası Cilt Lekeleri https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-yumurtasi-cilt-lekeleri.html Mon, 05 Nov 2018 09:17:50 +0000 Bıldırcın Yumurtası Cilt Lekeleri, Bıldırcın yumurtası içeriğinde çok sayıda besleyici madde bulunan bir besindir. Protein bakımından zengin bir içeriği olan bıldırcın yumurtası bileşim, yapı ve yoğunluk olarak tav Bıldırcın Yumurtası Cilt Lekeleri, Bıldırcın yumurtası içeriğinde çok sayıda besleyici madde bulunan bir besindir. Protein bakımından zengin bir içeriği olan bıldırcın yumurtası bileşim, yapı ve yoğunluk olarak tavuk yumurtasından çok farklıdır. Bıldırcın yumurtası diğer yumurta çeşitlerine göre daha fazla aminoasit içerir. Bu özellik nedeniyle özellikle çocuklarda bağışıklık sisteminin güçlenmesi için olmazsa olmaz bir besindir. Bıldırcın yumurtasının çoğu hastalıklara tedavi amaçlı kullanımı bilinmektedir. Bu tedavilerde bıldırcın yumurtasını doğru kullanmak gerekmektedir. Bıldırcın yumurtasının öksürüğe çok iyi geldiği bilinmektedir. Özellikle süt ve balla karıştırıldığında astım hastalığına ve alerjik olan birtakım hastalıklara çok iyi geldiği bilinmektedir. 

Bıldırcın Yumurtası Cilt Lekeleri;Bıldırcın yumurtası cilt lekelerinde ve saç problemlerinin giderilmesinde çok önemli bir role sahiptir. Bıldırcın yumurtası ciltteki renk değişikliğini ortadan kaldırır. Aynı anda bıldırcın yumurtası ciltte kırışıkların oluşmasını engeller ve bu oluşumu yavaşlatır. Bıldırcın yumurtası cildi, toz, duman ve radyasyona mazur kalan kişilerin ciltlerindeki dokularının daha fazla hasar görmesini engellemek için kullanılmalıdır. Cildi bu tarz etkenlere maruz kalan kişilerde bıldırcın yumurtasını kullandıktan sonra cilt dokularının yenilendiği gözlemlenmiştir. Aynı zamanda hücre yenileyici maske olarak da kullanılan bıldırcın yumurtası cilt lekelerinin azalmasını da sağlamaktadır. Bıldırcın yumurtasıyla yapılan maskeler hücreleri aktif hale getirerek yaşlanmayı geciktirir. Bu sayede bıldırcın yumurtası cildin güzelleşmesini sağlar. 

Bıldırcın Yumurtası ile Cilt Lekelerini Önleyici Maske Yapımı;
 • 1 adet bıldırcın yumurtası
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı
Hazırlanışı ve Uygulama: Oda sıcaklığında olan 1 adet bıldırcın yumurtası kırılarak, içine 1 çay kaşığı bal ile 1 çay kaşığı zeytinyağı eklenerek karıştırılır. Elde edilen maske önceden temizlenmiş olan cilde uygulanır ve 20 dakika bekletildikten sonra yıkanır.
]]>
Bıldırcın Yumurtası Faydaları https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-yumurtasi-faydalari.html Mon, 05 Nov 2018 13:45:41 +0000 Bıldırcın Yumurtası Faydaları: Her markette kolaylıkla bulabileceğimiz bıldırcın yumurtasının gerçekte ne kadar çok yararlı bir besin olduğunun farkında bile değiliz. İçerisinde bol miktarda mineral ve vitamin barındıra Bıldırcın Yumurtası Faydaları: Her markette kolaylıkla bulabileceğimiz bıldırcın yumurtasının gerçekte ne kadar çok yararlı bir besin olduğunun farkında bile değiliz. İçerisinde bol miktarda mineral ve vitamin barındıran bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasına nazaran çok daha yararlıdır. Diğer yumurtalara nazaran içerisinde proteinlerin yapı taşı olan aminoasit barındıran bıldırcın yumurtası, özellikle çocukların bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi ise enerjisini daha fazla fiziksel büyümeye harcayan çocuklarda, hastalığa sebep olan mikropların etkisini düşürmektedir. Bronşit ve grip gibi üst solunum yolu hastalığı geçiren çocukların, bıldırcın yumurtası yedikten sonra bu hastalıklardan çok daha kısa sürede kurtulduğu görülmektedir. Netice olarak bıldırcın yumurtası, çocukların zihinsel ve bedensel gelişimine yardımcı olan bir protein deposudur. Doktorlar bıldırcın yumurtasının çocuklar tarafından en doğru tüketilme şeklinin, rafadan olarak yenmesi olduğunu belirtirler. Çünkü yumurtanın rafadan olması, insan vücudunun proteinleri daha kolay ve etkili şekilde almasına yardım eder. Çocuklar bıldırcın yumurtasının sarısını pişirmeden de tüketebilir. Fakat özel bir protein içeren yumurta akı, insanın vücudundaki B vitaminlerini etkisizleştirme ihtimaline karşı, çiğ olarak tüketilmemelidir.

Bıldırcın Yumurtası Faydaları: Bıldırcın yumurtası,diğer tavuk yumurtasına nazaran ortalama 4 kat daha çok fosfor, 10 kat protein, 8 kat demir,  6 kat daha fazla B1 vitamini, 15 kat B2 vitamini içerir. Büyüklük olarak ise 4 bıldırcın yumurtası 1 tavuk yumurtasına denk gelir. Bıldırcın yumurtası faydaları içerisinde; bronşit,göğüs, nefes darlığına, öksürük, astım ve karaciğer hastalıklarına karşı şifası gösterilir.

İşte bıldırcın yumurtasının saymakla bitmeyen faydaları;
 • İçerisinde yüksek miktarda protein ve amino asit bulundurur. 
 • Sindirimi kolaylaştırır.  
 • Vücuttan toksinlerin atılmasında yardımcıdır. 
 • Kansere karşı şifalı bir besindir. 
 • İçerdiği A ve B2 vitaminleri sayesinde vücudun vitamin ihtiyacının büyük kısmını karşılar. 
 • Cilde daha parlak bir görünüm kazandırarak cildi güzelleştirir.  
 • Strese karşı faydalıdır. 
 • Ülser ve gastrit gibi mide hastalıklarını önler ve bir an önce iyileştirir. 
 • Migren hastalarına tavsiye edilir. 
 • Cinsel performansı ve isteği artırır. 
 • Çocukların ve gençlerin gelişimine katkı sağlar.  
 • Astım, öksürük, alerji ve bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına karşı çok yararlıdır. 
 • Böbrek taşlarının kolaylıkla düşmesinde yardımcı olur. 
 • İçerisinde yüksek miktarda D vitamini bulundurur. Bu nedenle kemik erimesine karşı faydalıdır. 
 • Sinirsel hastalıklara karşı faydalıdır. 
 • Kalp kaslarını güçlendirerek kalp rahatsızlıklarına karşı koruma sağlar. 
 • Solunum yolları hastalıklarını önleyici ve tedavi edicidir. 
 • Tansiyonu düzenler. 
 • Kan basıncını düzene sokar. 
 • Saç bakımında kullanılır. Saçlara parlaklık ve canlılık kazandırır. 
 • Hafızayı korur ve zekayı geliştirir. 
 • Tüberküloz hastalığına karşı şifalıdır. 
 • Kansızlığa karşı çok faydalı bir besindir. 
 • Kilo kontrolü sağlayan obeziteyi önleyici bir yiyecektir. 
 • Bıldırcın yumurtası özellikle egzama gibi cilt problemlerinde şifa kaynağıdır.
Günümüzde yapılan incelemelerin ve deneylerin sonuçlarına göre özellikle bıldırcınlara verilen likopen elementi nedeni ile üretilen bıldırcın yumurtalarının yaşlılık, stres etkilerini en aza indirerek giderdiği bir yol sağlanmıştır. Likopen domates renginde bir elementtir.İnsan vücudunda hücre yıkımına engel olan likopen bıldırcınlara verildiği zaman bıldırcın yumurtalarına geçmektedir. Bu sebeple yumurta daha fazla arar sağlamaktadır. Bıldırcın yumurtası tüketen insanlarda insanlarda kan miktarı oldukça yüksek çıkmaktadır. Bunun yanı sıra stres azalmakta ve insanlarda hücre yıkımı meydana gelmediği için yaşlanma da]]> Bıldırcın Hastalıkları https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-hastaliklari.html Mon, 05 Nov 2018 18:44:34 +0000 Bıldırcın hastalıkları, sülüngiller familyasına ait kuşlar arasında yer alan bıldırcın, avlanabilir bir kuş çeşididir. Ufak boylu olan bıldırcınlar kısa mesafelerde hızlı bir şekilde hareket etme özelliğin Bıldırcın hastalıkları, sülüngiller familyasına ait kuşlar arasında yer alan bıldırcın, avlanabilir bir kuş çeşididir. Ufak boylu olan bıldırcınlar kısa mesafelerde hızlı bir şekilde hareket etme özelliğine sahiptirler. Uçuş mesafeleri kısa olduğundan kolaylıkla avlanabilirler. Yerleşik ve göçebe şeklinde yaşayabilen bıldırcın, yumurta üretiminde kullanılmaktadır. Uygun şartlarda yetiştirildiğinde 1 tane bıldırcın 200-300 adet yumurta verebilir.

Bıldırcın hastalıkları

Botulizm: Ölümle sonuçlanabilen gıda zehirlenmesine yol açabilen bir bakteri nedeniyle oluşan hastalıktır. Dünyada en fazla bıldırcınların ölümüne sebep olan C tipi olanıdır. Toksin materyal içeriği olan tüketimler gerçekleşen hayvanlarda zehirlenme şeklinde kendini belli eder. Bazı zamanlarda uzun dönemde yayılabilir. Bıldırcınlarda uyuşukluk, güçsüzlük, yürüme zorluğu gibi belirtiler gözlemlenir. Zehirlenme süreci uzun süreye yayılırsa bacak, boyun ve kanat kısımlarında felç görülebilir. Beraberinde tüylenme bozuklukları gibi belirtiler fark edilebilir.

Kolera: Pastörella Multocida adlı bir mikrobun sebep olduğu bir tür hastalıktır. Kümes içine giren yabani kuşlar tarafından taşınabilen mikrop, dışarıdan alınan kuşlar tarafından da bulaşabilir. Hastalık büyük olasılıkla ölümle sonuçlanabilecek durumlara yol açar. Ateş, tüylenme bozuklukları, ishal, soluma bozuklukları görülebilen belirtiler arasındadır.

Omfalist: Kuluçka döneminde ortaya çıkan yumuşak civciv hastalığı olarak da bilinen bıldırcın hastalıklarından biridir. Escherichia Coli adlı bir mikrobun neden olduğu hastalık kirli yumurtaların kuluçkaya alınması, yumurtalara gübre bulaşması gibi sebeplerden dolayı oluşabilir. Karında şişlik, ıslak göbek, vücut zayıflığı gibi belirtilere yol açabilir.

Kanatlı çiçeği: Çok yavaş yayılan, gırtlak ve ciltte lezyonlara sebep olan bir hastalık türüdür. Farklı enfeksiyonlarla aynı anda görülme olasılığı yüksek bir hastalıktır. Bu şekilde geliştiğinde çok daha ciddi komplikasyonlara yol açabilecek hastalık, baş, bacak, anal bölgede siğil tarzı lezyonların gelişmesine sebep olabilir. Hastalık yaş tipinde ortaya çıkan lezyonlar genelde gırtlak ve ağız etrafında olur. Bıldırcınlarda solunum zorluğuna neden olan hastalık aynı zamanda, yumurta veriminde azalma, döllülük oranında azalma, zayıflık gibi belirtilere yol açabilir. Kanatlılarda hastalığın süresi yaklaşık 1 ay kadardır. Hastalığın bilindik bir tedavisi yoktur. Ancak tavuklarda olduğu gibi tavuk çiçeği aşısı yapılarak önlem alınabilir.

Pullorum: Salmonello pullorum adlı bir mikroorganizma sesiyle ortaya çıkan hastalığın yumurtadan bulaştığı düşünülmektedir. Hastalık oluştuktan sonra 2-3 hafta içinde ölüm gerçekleşebilir. Yetişkin hayvanlarda çok net semptomlar gözlenmezken, yumurta veriminde azalma gibi belirtiler görülebilir.

Kanlı ishal: Koksidiyal protoozon parazitleri nedeniyle oluşum gösteren hastalık sindirim sistemi hastalığı olarak bilinir. Genç bıldırcınlarda daha sık rastlanılan hastalık güçsüzlük, iştah azalması, dışkıda kan, tüy bozuklukları gibi belirtilere yol açabilir. Sülfonamid içerikli yemler, A ve K vitamini takviyeleri önlem amacıyla kullanılabilir.

]]>
Bıldırcın Nasıl Beslenir https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-nasil-beslenir.html Tue, 06 Nov 2018 09:56:21 +0000 Bıldırcın Nasıl Beslenir:  Bıldırcın 20-25 cm. uzunluğunda, vücudu gri, kahverengi çubuklu kısa kuyruklu bir kuştur. Göğüs tüy rengi düz pas olanlar erkek, siyah benekli olanlar ise dişidir. Ağırlığı 120 Bıldırcın Nasıl Beslenir:  Bıldırcın 20-25 cm. uzunluğunda, vücudu gri, kahverengi çubuklu kısa kuyruklu bir kuştur. Göğüs tüy rengi düz pas olanlar erkek, siyah benekli olanlar ise dişidir.

Ağırlığı 120-150 gramdır. İki aylık olunca yumurtlarlar. Yumurtası 9-12 gram ağırlığında ve Yılda 200-250 yumurta verir. Bıldırcınlar nasıl beslenir; Bıldırcın protein değerleri yüksek yemlerle beslenerek,  5-6 haftalıkta kesime gelir. Bıldırcın yemlerinin kalori değerleri de yüksektir. Dişileri 120 grama, erkekleri 150 grama ulaşır. Islah yoluyla bu ağırlıkların daha çok artması için bilim adamları çalışmalar yapmaktadır.

Bıldırcın kuşunun eti de yumurtasıda çok lezzetlidir. Protein ve mineral madde bakımından oldukça zengindir. Hasta ve çocukların ve yaşlıların beslenmesinde önemli bir besin kaynağıdır.

Bıldırcın Civcivleri; 

Bıldırcın civcivleri ya çok katlı ana makinelerde veya yerde büyütülür. Ortam sıcaklığı başlangıçta 35-36 derece olur, her hafta 3 derece azaltılır. Ancak asla 22 derecenin altına düşülmez. Ergin bıldırcınların en iyi çevre ısısı 20-25 derecedir.

Tel ızgara tabanlı olan geniş kafeslerde büyütme yapılabilir. Bıldırcınların büyütülmesi için büyütme kafesi kullanılır. Damızlıklar ise çiftleşme kafeslerine konur. Bıldırcın yetiştiriciliği işinde ilk günlerde bakım ve beslemeye özel bir önem verilir. Küçücük olan bu yavrular için çok büyük bir özen ister.Üretim alanına kuru yonca demetleri asıldığında, bu kuşları meşgul edeceği için birbirlerini gagalamayı da önler.

Damızlık Bıldırcınlar: 

En gösterişli olan bıldırcınlar damızlığa ayrılır. Kuluçka için 8 günde bir defa 1250 adet yumurta konulacaksa, 250-300 damızlığa ihtiyaç vardır. Damızlığa ayrılan dişi bıldırcınların yumurtlamaya başladıktan sonra geçen 2-6. aylar arasında döllü yumurtaları kuluçkada kullanılır. Kuluçkaya konan yumurtaların ezik, kırık, çatlak ufak, kirli ve standart dışı olmamasına dikkat edilir. Kuluçkadan civciv çıkış oranı % 60dır. Bıldırcın yetiştiriciliği işinde mutlaka, erkek damızlık ta gereklidir. Bunun için 2 ya da 3 dişiye 1 erkek olarak hesaplanır.

Bıldırcınların Beslemesi:  

Yumurtadan çıkan yavru bıldırcınlar 7-9 gram gelirler. Civcivler için 3 üncü haftaya değin %28 proteinli yem verilir, 4-6. haftada ise yem de protein oranı %20-24’e düşürülür.

Yumurtlayan bıldırcınlara yüzde 17 proteinli, damızlık olan bıldırcınlara da yüzde 23 proteinli yem verilir. Bıldırcınların Enerji ihtiyacı da 2800-3000 kalori arasında olur. Bıldırcınlar günde 25-30 gram arası yem tüketir. Bir bıldırcın üretiminden, 6’ ıncı haftada kesime kadar 700 900 gram arasında yem tüketmektedir. Bıldırcınlar bu şekilde beslenerek üretimi yapılır.

Yem fabrikaları bıldırcın için yem üretebilir.  Eğer bu yoksa, hindi palazı yemi ya da civciv yemleri de kullanılmaktadır.

]]>
Bıldırcın Nasıl Yumurtlar https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-nasil-yumurtlar.html Tue, 06 Nov 2018 17:46:05 +0000 Bıldırcın Nasıl Yumurtlar: Bıldırcınlar 20-25cm uzunlukta, kısa kuyruklu, tüy rengi gri, mavi ve kahverengi çizgiye sahip bir kuş türüdür. Bıldırcınların dişi, erkek ayırt edilmesi kolaydır. Göğüs rengi sad Bıldırcın Nasıl Yumurtlar: Bıldırcınlar 20-25cm uzunlukta, kısa kuyruklu, tüy rengi gri, mavi ve kahverengi çizgiye sahip bir kuş türüdür. Bıldırcınların dişi, erkek ayırt edilmesi kolaydır. Göğüs rengi sade renkten oluşan kuş erkek, göğüs renginde siyah beneklere sahip olanlar dişi kuştur. Bıldırcınlar doğada oldukça çok bulunur. Doğada bulunan bu bıldırcınlar, doğal yollar ile beslenir. Başta tahıl tarlası ve tarım alanı içerisinde daha çok görülür ve bu alanlarda yaşamlarını sürdürür. Bu kuşlar genel olarak doğada böcekler ya da bitkisel besinler ile beslenir. Tavuğa benzeyen özellikleri vardır, yem ararken ayaklarıyla yeri eşerler. Bıldırcınlar yerlere gizleyerek yaptıkları yuvalarına yumurtlarlar. bıldırcın türlerine göre yılda 250-300 adet verebilmektedir.

Bıldırcınlarda Yumurtlama:

Bıldırcınlar genellikle nisan aylarında üreme dönemi içerisine girerler. Bıldırcınlar altı haftada yumurta yapmaya yani yumurtlamaya başlama yaşı 35 ile 50 gün arasında değişmektedir. Yaklaşık olarak 50-60 günde en yüksek bir düzeye erişir. Yumurtlama yapmak için yerde iyice gizlenmiş bir yuva oluşturur ve bu yuvaya yumurtalarını bırakır. Bıldırcın kuşları mevsimsel olarak bir mevsim içinde iki defa yumurta yaparlar. Yapay aydınlatma uygulanmayan doğal koşullarda evcili bıldırcınlar Mart ayından başlayıp, Eylül ayına kadar 50-100 arası yumurta yapar Modern yetiştirme koşulları altında Japon bıldırcını yıl boyu 250-300 yumurta verir. Yumurta verimi bakımından ışık önemli bir faktördür. Optimum aydınlatma süresi günde 14-18 saat arasıdır.  Yumurtlama dönemi sonrasında 1.5 aylık tüy değiştirme evresine girerler. Kuluçka döneminde yumurtlama süresi, 17-20 gün devam eder. Bu süre ilk günden başlayıp, ikişer gün arayla dişinin birer adet yumurta çıkarması ile devam eder. Bıldırcınlar 17-20 gün süre içinde tüm yavruları çıkarır ve besler. Erkek bıldırcın dişiye bu süre içinde yardımcı olarak dişiyi besler, dişi kuşta yavrularını besler.

Kuluçka Harici Yumurtlama:

Bir dişi bıldırcın kuşunun kuluçka yumurtlaması hariç olarak, diğer zamanlarda yumurta yapması ise ayda ortalama olarak 24 yumurtayı bulur. Bıldırcınlar Tahıl, tohum, yulaf, yem ve darı gibi besinlerle beslenirler. Bıldırcının yumurta ve eti iyi bir protein kaynağıdır. Bıldırcınların yumurtasından yararlanarak  iyi bir beslenme için katkı sağlanabilir. 

]]>
1 Adet Bıldırcın Yumurtası Protein Değeri https://www.bildircin.gen.tr/1-adet-bildircin-yumurtasi-protein-degeri.html Wed, 07 Nov 2018 10:52:25 +0000 1 Adet Bıldırcın Yumurtası Protein Değeri, bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasına göre beş kat daha fazla fosfor, sekiz kat daha fazla demir ve dokuz kat daha fazla protein içermektedir. Bıldırcın yumurtası tam bir prote 1 Adet Bıldırcın Yumurtası Protein Değeri, bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasına göre beş kat daha fazla fosfor, sekiz kat daha fazla demir ve dokuz kat daha fazla protein içermektedir. Bıldırcın yumurtası tam bir protein deposu olarak adlandırılır. İçerisinde 58,68 kalori protein değeri vardır. Bıldırcın yumurtası tam bir sağlık kaynağıdır. Bıldırcın yumurtasının özellikle çiğ olarak tüketilmesi önerilmektedir. Bıldırcın yumurtalarının içerisinde çok fazla miktarda bakterileri öldüren lizozomlar bulunmaktadır. Bu nedenle vücudu bakterilere ve enfeksiyonlu hastalıklara karşı korur. Her gün sabahları 4-5 tane bıldırcın yumurtası yemek içerisindeki proteinlerin onarıcı ve yapıcı etkisiyle 4-5 ay zamanı diliminde vücuttan hastalıkların atılmasına ve vücudun kendisini yenilemesine olumlu katkıda bulunur.

Bıldırcın yumurtasının içinde kötü kolesterol yani LDL miktarı çok az miktardadır. Normal kolesterol miktarı yani HDL ise oldukça yüksektir. Bu sebeple diyet menülerinde her zaman bulunur. İçinde bulunan bileşenlerin etkisiyle, kandaki hemoglobin ölçüsünü artırır ve anemi hastalıklarının önünü keser. Gastrit, mide ülseri gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarının oluşmasının önünü keser. Vücuttaki zararlı  ve zehirli maddeler ile ağır metallerin atılmasını sağlamaktadır. Astım, şeker hastalığı, tüberküloz tedavisine yardımcı olur, ayrıcı kanser hastalıkların oluşmasını engellemektedir. 

İçerisindeki protein ve fosfor bileşenleri sayesinde ve böbrek taşlarının düşmesine ve karaciğer, prostat bezlerini çalışmasına, hafızanın güçlenmesine, kalp kaslarını gelişmesine ve güçlenmesine, sinir sisteminin düzenlemesine, organların dinçliğini korumasına yardım eder. Bıldırcın yumurtası 10-12 gram ağırlığındadır. Bir bıldırcın yumurtası, kendi ağırlığının yaklaşık olarak %8'i kadardır. Tavukta bu oran %3 düşer. Bıldırcın yumurtası 158 kalori enerji içermektedir. %13 protein ve mikrogram B1 vitamini içerisinde bulundurulur. A ve B2 vitaminleri ile potasyum da içerir. Bıldırcın yumurtası demir ve fosfor bakımından oldukça zengindir. ]]>
Bıldırcın Yumurtası Bebeklere Kaç Aylıkken Verilir https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-yumurtasi-bebeklere-kac-aylikken-verilir.html Wed, 07 Nov 2018 20:46:48 +0000 Bıldırcın Yumurtası Bebeklere Kaç Aylıkken Verilir, kendisi oldukça küçük ancak içeriği oldukça güçlü bıldırcın yumurtası özellikle bebeklerin ve çocukların beslenmesinde büyük önem taşımaktadır. Bıldırcın yumur Bıldırcın Yumurtası Bebeklere Kaç Aylıkken Verilir, kendisi oldukça küçük ancak içeriği oldukça güçlü bıldırcın yumurtası özellikle bebeklerin ve çocukların beslenmesinde büyük önem taşımaktadır. Bıldırcın yumurtası kendi bünyesinde içerdiği protein açısından oldukça zengin olan bir besin maddesi, olmasından dolayı bebeklerin hem büyümesinde hem de gelişiminde çok faydalıdır. Ayrıca bıldırcın yumurtası bebeklerin bağışıklık  sistemini kuvvetlendirirken, aynı zamanda hücre onarımında çok büyük rol oynamaktadır. Bıldırcın yumurtası tavuk yumurtalarına oranla daha fazla B 12 vitamini ve demir içermektedir. Bünyesinde hem B 12 hem de yüksek oranda demir barındıran bıldırcın yumurtası özellikle bebeklerde ve çocuklarda ortaya çıkan anemi rahatsızlığının tedavisinde büyük başarı sağlamaktadır. Çoğunlukla okul çağındaki çocuklara sıklıkla yedirilmesi gereken bıldırcın yumurtası çocukların öğrenme kabiliyetini arttırırken, yorgunluk gibi pek çok soruna oldukça iyi gelmektedir. 

Bıldırcın Yumurtası Bebeklere Kaç Aylıkken Verilir, bıldırcın yumurtası 1 yaşın altında olan bebeklere verilmesi uygun olan bir besin değildir. Bu dönem bebeklere verilecek olan bıldırcın yumurtası mutlaka rafadan pişirilerek verilmelidir. 1 yaşını aşmış olan bebeklerde bıldırcın yumurtası rafadan pişirilerek ya da sütün içerisine karıştırılarak verilmelidir. Bıldırcın yumurtası bebeğe erken aylarda verilmemelidir. 

Bıldırcın yumurtasının bebeklerde kullanımı, miktarı ve pişirme yöntemi için mutlaka doktora danışılarak olmalıdır. Özellikle iştah problemi yaşayan 1 yaşının üzerindeki bebeklere verildiği zaman B 12 vitamini açısından en faydalı olan besinlerden birisidir. Ayrıca bıldırcın yumurtası bebeğin düzenli olarak besin almasına yardımcı olduğu için gelişime ve büyümeye büyük katkı sağlamaktadır. Hatta bıldırcın yumurtası bol miktarda A vitamini sayesinde hücre onarımı ve görmeye çok faydalıdır. Ancak bıldırcın yumurtası eğer bebeklerde bilinçsiz bir şekilde tüketilmesi sağlanırsa, daha tam olarak gelişememiş böbrekleri olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle bebeğinize bıldırcın yumurtası vermeden önce mutlaka bir hekime danışmalısınız. Bıldırcın yumurtası özellikle kansızlık, alerji, astım ve daha pek çok yaygın olan pek çok hastalıklarda sıklıkla kullanılan faydalı besin maddesidir. Bebeklerde tüketilen bıldırcın yumurtası her bebeğin bünyesinde farklı şekillerde algılanabileceği unutulmamalıdır. 
]]>
Bıldırcın Civcivi https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-civcivi.html Thu, 08 Nov 2018 06:37:19 +0000 Bıldırcın Civcivi, Bıldırcın, boyaları 20-25 cm uzunluğunda, 120 ila 150 gram ağırlığında sülüngiller familyasından olan bir kuş türüdür. Kısa kuyruklu, tüyleri gri ve kahverengi renklerde çizgilere sahiptir. Erkek ola Bıldırcın Civcivi, Bıldırcın, boyaları 20-25 cm uzunluğunda, 120 ila 150 gram ağırlığında sülüngiller familyasından olan bir kuş türüdür. Kısa kuyruklu, tüyleri gri ve kahverengi renklerde çizgilere sahiptir. Erkek olanların göğüs tüyleri düz ve pas rengindeyken dişilerin tüylerinde siyah benekler bulunur. Doğal ortamında bitki tohumları ve bazı küçük canlılar ile beslenirler. Bıldırcının eti çok lezzetlidir ve besin değeri bakımından bir bıldırcın yumurtası dört tavuk yumurtasına eş değerdir. Bu kuş türünün yavrusuna bıldırcın civcivi adı verilir ve tıpkı tavuk yavrusu olan civcivler gibi bıldırcın civcivi de yumurtadan çıkmaktadır. Dişi bıldırcınlar 2 aylık olunca yumurta yapmaya başlar ve uygun koşullar altında yılda 200-300 arası yumurta yaparlar. 

Bıldırcın Civcivi Üretimi ve Beslenmesi

Bıldırcın civcivi üretimi yapmak isteniyorsa her erkek bıldırcın için 2-3 dişi bıldırcın yeterli olmaktadır. Her erkek bıldırcın başına düşen dişi sayısının 3 ten fazla olması döllü yumurta oranını arttırmamakla beraber verimi düşürmektedir. Bıldırcın civcivi üretimi genellikle döllenmiş yumurtaların kuluçka makinesine konulmasıyla gerçekleştirilir. Döllenmiş yumurtalar 9-15 gram ağırlında olup kuluçka süresi 17 gündür. Bıldırcın yumurtaları 15. günde çalmaya başlar ve bıldırcın civcivleri 17. günde tamamen yumurtadan ayrılmış olur. Yumurtadan yeni çıkmış bıldırcın civcivlerinin taşınması ve aktarılması oldukça zor olması sebebiyle yumurtalar 15. günde çıkış bölümü olarak adlandırılan farklı bir bölüme alınır. Bu sayede taşınma sırasında ortaya çıkacak zayiatın önüne geçilmiş olur. Bıldırcın civcivleri çok katlı makinelerde yada yerde büyütülür. Yerde büyütülecek bıldırcın civcivlerinin altına saman serilir. Bıldırcın civcivlerinin büyütüldüğü ortamın sıcaklığı çok önemlidir. Bu sıcaklık ilk başlarda 30- 36 santigrat derece arasında tutulmalı ve her 4 haftada bir 5 santigrat derece düşürülmelidir. Fakat hiçbir zaman 22 santigrat derecenin altına düşürülmemesi gerekmektedir. Bıldırcın civcivleri buğday, mısır ve yemle beslenir. Bıldırcın civcivleri ilk haftalarda çok küçük olduğundan mısır ve buğday tanelerini yiyemezler. Yemeye çalıştıklarında boğazlarına takılır ve boğulabilirler. Bıldırcın civcivleri için mısır dövülerek inceltilir, içine içme suyu katılarak lapa halinde gelene kadar karıştırılır. Bıldırcın civcivleri büyüyene kadar bu şekilde beslenmeye devam edilmelidir. 

]]>
Bıldırcın Yumurtası Alerji https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-yumurtasi-alerji.html Thu, 08 Nov 2018 22:08:24 +0000 Bıldırcın Yumurtası Alerji; İlk olarak belirtilmelidir ki, bıldırcın yumurtası sağlık bakımından son derece faydalara sahip bir yumurta türüdür. Fakat bu hususta tüketecek kişilerin, biraz daha dikkatli olmaları gere Bıldırcın Yumurtası Alerji; İlk olarak belirtilmelidir ki, bıldırcın yumurtası sağlık bakımından son derece faydalara sahip bir yumurta türüdür. Fakat bu hususta tüketecek kişilerin, biraz daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Besin değeri yüksek ve protein bakımından oldukça değerli olan bu yumurta, tavuk yumurtasına oranla daha değerlidir. Her ne kadar boyut olarak tavuk yumurtasından küçük görünse de, besleyici özelliği bu durumun tam tersi olup, daha yararlı olduğu düşünülmektedir. Eskiye oranla kıyaslandığında, günümüzde bıldırcın yumurtası tüketiciliğinin daha fazla artmıştır.

Bıldırcın yumurtası alerji yaparmı

Bıldırcın yumurtası zararlarından bahsedildiği zaman, kişilerin aklına ilk olarak bebekleri ya da çocukları gelmektedir. Günümüz de anneler çocuklarına bıldırcın yumurtasını genel olarak,  pişmiş ya da sütün içine karıştırılmış olarak vermektedir. Bu da çocukların sağlığı açısından önemlidir. Onların gelişimine faydalı olacak olan bıldırcın yumurtasının, ilk önce, organik bir şekilde temin edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, vitamin ve mineral bakımından yoksun olan bıldırcın yumurtaları ile çocuklarınızı besliyor olabilirsiniz. Bebekler ya da  çocuklar için bıldırcın yumurtasını yarı pişmiş, yani şeftali kıvamında hazırlamanız halinde faydalarından daha fazla yararlanabilirsiniz. 

Bıldırcın yumurtasını çocuklarına çiğ haliyle veren ailelerin bu durumda sadece sarı olan bölümünü vermeleri gerekir. Yumurtanın beyaz olan yeri kesinlikle pişirilmelidir. Aksi takdirde alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Yumurta alerjisi olan bir kişinin bıldırcın yumurtası tüketilmesi tavsiye edilmez. Yumurta verilmeden önce doktora danışılmalıdır. Kaşıntı kızarma yaptığı takdirde doktora gidilmelidir. Alerjisi olmayan kişiler ise, günde bir taneden fazla tüketmemelidir. Aksi takdirde bağırsaklarda enfeksiyon yapabilir.
]]>
Bıldırcın Gübresi https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-gubresi.html Fri, 09 Nov 2018 02:02:52 +0000 Bıldırcın gübresi, bıldırcın dışkısından elde edilir. Bıldırcın gübresi elde etmek için fermantasyon tekniği bilmek işleri daha da kolaylaştırabilir ve hazır olması gereken süreyi kısaltır. Normal şartlar altında 1 y Bıldırcın gübresi, bıldırcın dışkısından elde edilir. Bıldırcın gübresi elde etmek için fermantasyon tekniği bilmek işleri daha da kolaylaştırabilir ve hazır olması gereken süreyi kısaltır. Normal şartlar altında 1 yılda hazır hale gelebilen bıldırcın gübresi bu yöntem ile daha kısa sürede hazır hale gelir. Ancak bugün bıldırcın gübresi çok nadir olarak kullanılır. Bu durum yüksek maliyetinden kaynaklanır. ayrıca bıldırcın gübresi kullanılsa bile tıpkı diğer gübreler gibi her bitkiye uygun olamaz. Bıldırcın gübresi daha çok tuzu seven bitkiler için uygundur. Bu nedenle diğer bitkilere zararlı olabilir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise; zaten tuzlu olan gübreye bıldırcın gübresi karıştırmak tuzluluk oranını gereğinden fazla artırır ve bu da bitkiler için zararlı olabilir. Bıldırcın gübresi, hem tuzlu bazlı toprağa adapte olabilen hem suyu çok seven bitkiler için oldukça idealdir. Çünkü içerisinde bulunan tuzun su tutma özelliği vardır. Ayrıca içerisinde bol miktarda azot ve fosfat da bulunur ki bunlar da bitki gelişimi için oldukça gereklidir.

Bıldırcın gübresi bulunan eser elementler bitkiler için çok çabuk emilim sağlar. Bu bağlamda, bitkilerin çok hızlı bir şekilde büyümesini, kütle ve yaprak artışını sağlar, meyve olgunlaşmasına oldukça katkısı vardır. Bir başka özelliği ise bıldırcın gübresi bitkiyi toprak hastalıklarından korur.

Bıldırcın gübresi kompostu için eski bir varil veya özel bir kap gerekir. Kapların içerisine öncelikle saman veya talaş yerleştirilir daha sonra bıldırcın dışkısı bırakılır ve üzeri bir film veya kapakla kapatılır. Bıldırcın dışkısı su ile bir kapta karıştırılıp bitkilerin köklerine dökülebilir. Böylece gübre su ile biraz seyreltilmiş olur. Ve bitkinin emme işlemi kolaylaşır. 
]]>
Bıldırcın Kuluçka https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-kulucka.html Fri, 09 Nov 2018 05:53:54 +0000 Bıldırcın Kuluçka, Bıldırcınlar,  sülün familyası grubuna dahil olan, yabanisi avlanabilir, kuşlar arasında bulunan küçük kuş türüdür. Yabani bıldırcınlar genelde yaşadığı bölgedeki ot ve bitki tohumlarıyla beslen Bıldırcın Kuluçka, Bıldırcınlar,  sülün familyası grubuna dahil olan, yabanisi avlanabilir, kuşlar arasında bulunan küçük kuş türüdür. Yabani bıldırcınlar genelde yaşadığı bölgedeki ot ve bitki tohumlarıyla beslenirler. Eti çok faydalı ve çok lezzetlidir. Dünyada, her bölgede yaşayan çok çeşitleri vardır. 

Bıldırcın kuluçka süresi, tavukgiller grubunda bulunan kuşlar gibi kuluçkaya yatar. Genel kuluçka süresi üç haftadır. 17-18 inci günlerde civcivler yumurtadan çıkmaya başlar ve 21. günde tamamı yumurtadan çıkar. Bıldırcınlar Kuluçkaya yatmadan önce arazide iyice kamufle olmuş yuva yaparlar. Bu yuvaya dişi bıldırcınlar iki günde bir yumurta bırakırlar toplamda 9-10 adet yumurtayı yuvaya bıraktıktan sonra dişi kuş kuluçkaya yatar. Yumurtadan civcivler çıkıp kendini besleyecek duruma gelinceye kadar erkek kuş dişi kuşa besler dişi kuş da civcivleri besler. 21.günün sonunda civcivler çıkar. 

Bıldırcınlar, tavukgillerden olmasına rağmen kümeste kuluçkaya yatmamaktadırlar. Kümeslerde yetişen bıldırcınlar kuluçka kabiliyetini yitirmektedirler. Bıldırcınlar çiftliklerde kuluçka makinesiyle üretilmektedir. Kuluçka makinesine konan bıldırcın yumurtalarının döllü olması için itina ile seçilmelidir. Kuluçka makinesine konacak yumurtalar, önceden düzenlenen çiftleşme kafeslerinde iki dişi bir erkek olarak ayırt edilir ve bu kafeslerden elde edilen döllü yumurtalar kuluçka makinesine konur. Kuluçka makinesine konan bıldırcın yumurtaları 38-39 derecede ve %65-75 arası nem oranında 18 ila 21 gün arasında civcivler çıkmaya başlar. Kuluçka makinesinden çıkan civcivler, soğuk ortama geçmeden ilk hafta 35 dereceli bir ana makineye alınır. İkinci hafta 32 derecede bekletilir ve üçüncü hafta 30 derecede bekletildikten sonra normal kafeslere alınırlar. Yumurtadan çıkan bıldırcın civcivleri çok küçük olduğundan beslenmesine dikkat edilmelidir. Yem iyice öğütülmeli ve su ile karıştırılarak hamur şeklinde verilmelidir. Olgunlaştıktan sonra ise  ince, ince doğranmış yeşil ot ve sebze verilebilir. 
]]>
Bıldırcın Yumurtası Çiğ İçilirmi https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-yumurtasi-cig-icilirmi.html Fri, 09 Nov 2018 12:34:37 +0000 Bıldırcın Yumurtası Çiğ İçilir mi her ne kadar toplumda yumurta tüketimi çok yaygın olsa da, insanlar genelde tavuk yumurtası tercihi ederler. Bıldırcın yumurtası ise son yıllarda halk arasında rağbet görmeye başlaya Bıldırcın Yumurtası Çiğ İçilir mi her ne kadar toplumda yumurta tüketimi çok yaygın olsa da, insanlar genelde tavuk yumurtası tercihi ederler. Bıldırcın yumurtası ise son yıllarda halk arasında rağbet görmeye başlayan besinler arasına katılmıştır. Bu talep yumurtanın besleyici özelliğinden kaynaklanmaktadır. Fakat bıldırcın yumurtasının tüketimi sırasında dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Özellikle küçük yaştaki çocuklarda ve bebeklerde doktor tavsiyesini olmadan kullanmamak gerekir. Bıldırcın yumurtanın besleyici özelliği fazla olduğundan dolayı, yetişkinlerde haftada en fazla 5 adet tüketilmesi gerekir. 3 yaşından küçük olan çocuklar için çok tavsiye edilmez. 3-15 yaşları arasında olan çocuklarda ise, haftada en fazla 3 tane bıldırcın yumurtasının tüketilmesi uygun görülmüştür. Bıldırcın yumurtası bu kadar besleyici özelliği olmasına karşın, küçük çocuklara tavsiye edilmemesi bıldırcın yumurtasının, içeriğinde bulunan protein miktarı bebekler için sakıncalı görülmektedir. Çünkü bebekler henüz tam olgunluğa erişmediği için bıldırcın yumurtası böbreklerine ağır gelmektedir. Bu süreçte bıldırcın yumurtası tüketimi sınırlı olmalıdır. Fazla miktarda bıldırcın yumurtası tüketen çocukların, ergenlik dönemine daha erken yaşlarda girdiği tespit edilmiştir. Ayrıca bu yaş dönemi çocuklarda bağışıklık sistemi tam olarak gelişmediğinden, alerjen etki gösterebilmektedir. Bu sebeple uzmanlar çocukların bıldırcın yumurtası tüketiminde kesinlikle doktora danışılmasını gerekir.

Bıldırcın Yumurtası Çiğ İçilir mi

Bıldırcın yumurtasının çiğ olarak tüketilmesinden ziyade, rafadan olarak tüketilmesi daha uygun görülmektedir. Özellikle çocuklara verilecek olan yumurtalar rafadan pişirilmesi gerekir. Bu şekilde proteinler daha etkin bir şekilde kullanmaktadır. Sadece bıldırcın yumurtasının çiğ olarak sarısı çocuklara verilmelidir. Bu nedenle bıldırcın yumurtasının çiğ içilmesi tavsiye edilmez.

Bıldırcın yumurtası nasıl yenmeli

Bıldırcın yumurtası da tıpkı tavuk yumurtası gibi tüketilebilir. Gerek yağda pişirilerek, gerekse rafadan ve katı pişirme yöntemiyle yenebilir. Fakat yumurtanın tüketiminde aşırıya kaçılmaması gerekir, tüketmesi zararlı olan kişilere yedirilmemelidir. Doktora danışmadan yememek gerekir. Özellikle öksürük, astım gibi hastalıklar için tüketilecek ise, bal ve sütle karıştırılmalı ve sadece tavsiye edildiği gibi tüketilmelidir.

]]>
Bıldırcın Ne Yer https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-ne-yer.html Fri, 09 Nov 2018 22:12:36 +0000 Bıldırcın Ne Yer; Kanatlı hayvanlar içerisinde bakımı en zor ve maliyeti yüksek hayvanlar arasında yer almaktadır. Nitekim bakımı ve maliyeti her ne kadar yüksek olsa da kazanç anlamında da oldukça karlı bir yatırım ol Bıldırcın Ne Yer; Kanatlı hayvanlar içerisinde bakımı en zor ve maliyeti yüksek hayvanlar arasında yer almaktadır. Nitekim bakımı ve maliyeti her ne kadar yüksek olsa da kazanç anlamında da oldukça karlı bir yatırım olarak görülmektedir. Bıldırcınları diğer kanatlı hayvanlardan ayıran özelliği kuşkusuz ağız tatlarıın çok keskin olmasıdır. Şöyle ki verdiğiniz her hangi bir yemin tat olarak acı veya tuzlu olmasını direk olarak algılamakta ve asla o yemi yememektedir. Bıldırcınların bakımları ile bir diğer özelliği ise çok çabuk gelişmekte ve çok kısa sürede yumurtlamaktadırlar. Ortalama yıl içerisinde 250 ve üstü yumurtlamaktadırlar. Ve yumurtaları diğer kanatlı hayvanlara oranla pazar payı daha yüksek ve kazanç bakımından oldukça getirisi yüksek yumurtalardır. Bundan dolayı bıldırcınların yemlerine çok dikkat edilmelidir. Ve belirtmek gerekirse diğer kanatlı hayvanlara oranla aç kaldıkları ve yaşadıkları alanların sıcaklıkları uygun olmadığı takdirde çok çabuk ölmektedirler. Bundan dolayı, bizde sizler için bıldırcınları bakımı ve yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla bıldırcınların yiyeceklerini ve yemlerin miktarlarını kısaca açıklayacak olursak

Damızlık Bıldırcın Ne Yer

 Genel olarak her bıldırcına aynı yemi hazırlayamazsınız ortalama günlük olarak karıştıracağınız 100 gram bir yemin içeriğinde bulundurmanız gereken besinler; 40 gramı öğütülmüş mısır, 10 gramı yulaf, 3 gramı yağ, 30 gramı soya küspesi, 5 gramı balık unu, 4 gram dikalsiyum fosfat, 7 gram kireç taşı ve son olarak 1 gramda tuz olacak şekilde karıştırarak yemini hazırlamış olursunuz.

Yumurtlamakta Olan Bıldırcın Ne Yer

Aynı şekilde bıldırcınlardan daha çok verim almak için 100 gram bir yemin içeriğinde oransal ve gramaş olarak içeriğinde bulunması gereken besinler; 33 gram öğütülmüş mısır, 10 gram buğday, 10 gram yonca unu veya dilimlenmiş yonca, 5 gram balık unu, 20  gram soya küspesi, 10 gram ayçiçeği küspesi, 5 gram öğütülmüş arpa, 3 gram kireç taşı, 3 gram kemik unu son olarak 1 gram tuz ekleyerek yemini hazırlamış olursunuz

Kesim için Yetiştirilen Bıldırcın Ne Yer

Bıldırcınların genel olarak etleri çok lezzetli olduğundan bir çok büyük restaurantlarda sunulmakta ve yetiştiricilerine oldukça getirisi yüksek kazançlar elde ettirmektedir. Bundan dolayı, daha çok verim almak için 100 gramlık bir yemin içeriğinde oransal olarak içeriğindeki besinler; 50 gram öğütülmüş mısır, 15 gram öğütülmüş arpa, 5 gram yonca unu veya kıyılmış yonca, 15 gram soya küspesi,  10 gram balık unu 3 gram pamuk küspesi ve son olarak birer gramda kireç taşı ile tuzu ekleyerek hazırlayabilirsiniz.
]]>
Bıldırcın Yumurta Yemi https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-yumurta-yemi.html Sat, 10 Nov 2018 21:43:33 +0000 Bıldırcın Yumurta Yemi, Bıldırcınlarda daha etkin ve verimli yumurtlamayı sağlayacak olan bazı önerilere dikkat ederseniz daha fazla ve daha iri yumurtalara sahip olabilmeniz mümkün. Büyük işletmeler maliyeti yüks Bıldırcın Yumurta Yemi, Bıldırcınlarda daha etkin ve verimli yumurtlamayı sağlayacak olan bazı önerilere dikkat ederseniz daha fazla ve daha iri yumurtalara sahip olabilmeniz mümkün. Büyük işletmeler maliyeti yüksek olduğundan dolayı aşağıda vereceğimiz beslenme şekillerine çok fazla uymamaktadır. İlk yapılması gereken şey, veteriner ilaçları satan yerlerden temin edebileceğiniz depomin ve polisamin adındaki vitaminlerden almanızdır. Bu iki vitaminin maliyeti çok fazla olmamakla birlikte aşağı yukarı 15-20 tl civarındadır. Ve kullanım süreleri de 1 yılı bulabilmektedir.

Bıldırcın yumurta verimini artırmak için nasıl beslenmelidir

Size gerekli olan şeyler; Sirkeli ve sarımsaklı su, ufalanmış yumurta kabukları, inşaat kumu ve buz 

Bunların ölçülerine ve sürelerine uyarak yaparsanız elde edeceğiniz verime şaşırabilirsiniz. Örneğin 1 aylık programı baz alarak uygulama yaparsak,

Ayın ilk gününde, 5 litrelik suya dopamin vitamininden 2 çay kaşığı koyarak birazda buz ekleyerek 2 boyunca verebilirsiniz. Buz suyu taze tutarak suda yosun oluşmasını önler. 2 günlük süre dolduktan sonra kapta hala dopaminli  su var ise kanatlınıza içirmeyin dökün.

2 günden sonra devamındaki 4 gün boyunca kanatlınıza buzlu çeşme suyu vermeye devam edin. Çeşme suyu kullanmakta ki amaç çeşme suyunda bulunan klor ve kireç gibi minerallerden faydalanmaktır.

7.ve 8. günde 5 litre buzlu suya yarım çay bardağı kadar sirke ilave ederek  kanatlınıza içirin bıldırcınlara sirkeli su vermekteki amaç bağırsak parazitlerini önlemek ve yok etmektir. Aynı zamanda doğal bir antibiyotik yerine geçer.

9-10-11-12 ve 13. gün boyunca normal buzlu su verilmeye devam edilir. 14. ve 15. gün 5 litre suya 2 çay kaşığı polisamin koyularak 2 gün içirilir. Devam eden 6 gün boyunca buzlu çeşme suyu verilir. Sonraki gün 1 baş sarımsak kabukları dahil soyularak 5 litre suda 1 gün bekletilir ve süzülerek 2 gün içirilir. Devam eden bir haftalık sürede buzlu çeşme suyu verilir. 

Bıldırcın yumurta yemi olarak ayda 1 gün toz yumurta yemine, kurutulmuş ve ezilmiş yumurta kabukları ve inşaat kumu eklenerek verilmesi yumurtlamayı artırır. Ve beslenmede yem fabrikalarından alınmış toz yumurta yemi kullanılmalıdır. 

Yumurtlamakta olan bıldırcınlar için yem rasyosu,

 • Öğütülmüş sarı mısır
 • Öğütülmüş buğday
 • Öğütülmüş kireç taşı
 • Öğütülmüş arpa
 • Kemik unu
 • Tuz
 • Vitamin karışımları
 • Soya küspesi
 • Ayçiçeği küspesi
 • Kemik unu
 • Balık unu şeklindedir.
]]>
Bıldırcın Göç Zamanı https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-goc-zamani.html Sun, 11 Nov 2018 20:29:30 +0000 Bıldırcın Göç Zamanı, dahil diğer kuş türlerinin göçü insanların merak saldığı konulardan biridir. Kuş göçleri, her devir de insanların ilgisini çekmektedir. Yaban yaşamı araştırmacıları kuş göçlerinin sırrını Bıldırcın Göç Zamanı, dahil diğer kuş türlerinin göçü insanların merak saldığı konulardan biridir. Kuş göçleri, her devir de insanların ilgisini çekmektedir. Yaban yaşamı araştırmacıları kuş göçlerinin sırrını çözmek için göçmen kuşları gruplandırırlar, bu şekilde kuşları daha kolay takip ederler. Avcılar en azından bir kısmı bıldırcınlar göç yapacakları vakit yüksek alanlarda toplandıklarını ve arkalarından esecek bir rüzgarı beklediklerini yani rüzgarı arkalarına alıp göç etmekte olduklarını düşünürler. Bu bilgi yada inandıkları doğru olmamaktadır. 

Kuşlar, ya kanat çırparlar, yada süzülerek (planör uçuşu) göç ederler. Yapılan araştırmalar, kuşların gittikleri istikamete göre karşıdan yada yanlardan en çok 30 derecelik açılar ile esen rüzgara karşı göç edebildiklerini ortaya koymaktadır. Bıldırcınlar da buna dahiller. Kuşların, arkadan gelen rüzgarda "kuyruk dönmesi" sebebi ile göç yapamadıkları belirlenmiş. Bunun yanı sıra, karşıdan gelen rüzgar ile rahatlıkla yükseklik kazanmaktadırlar. Şimdi bazı avcılar, Trakya' ya yada Anadolu kıyılarına bıldırcınların kuzey rüzgarı ile geldiklerini ileri sürerler. Hakikaten de sert poyraz havalarda bıldırcınlar kıyıya "düşer" yada gelirler. Haddizatında gelirler demek pek doğru değil, arkadan gelen rüzgarlarda göçü sürdüremedikleri için, gecenin bir vaktinde fark ettikleri ilk kara parçasına inmeye mecbur olurlar ve inerler. Şayet uygun hava koşulları var ise sabahın ilk saatlerine kadar göç etmeye devam etmektedirler. 

Bıldırcın Göç Zamanı

Bıldırcınlar çulluklar gibi gece göç etmektedirler. Göç hızları, saatte yaklaşık 35 km. olmaktadır. Bıldırcınların, kısa kuyrukları sebebi ile, diğer kuşlara kıyasla arkadan esen rüzgara daha dayanıklı olduklarını tahmin etmekteyiz. Herhalde evrim zamanında, iki büyük denizi (Karadeniz-Akdeniz) aşabilen bu kuşların kuyruk uzunlukları azalıyor olmalı. Mesela, uzun kuyruklu olan doğal koşullara uyum sağlayamayan bireyler yok olmaktadır. Öbürleri genetik özelliklerini yavrularına aktarmaktadırlar. Örneğin, uzun kuyruğu olan bıldırcınlar vakit içinde yok olup, kısa kuyruklu olanlar da bu özelliklerini yavrularına aktarıyor olabilirler. 

İstanbul'lu avcılar arasında eskiden bir ifade varmış. "Poyraz gelir, lodos'ta gider" derlermiş. Bunun açıklaması ise şöyle ki; Poyrazda inmeye mecbur olur, lodos da da göçlerine devam ederler. Karşıdan gelen rüzgarlara karşı göç ettiklerinin kanıtı da bu deyimde gizlidir. Kuşların bu özellikleri, havacılığın temel nizamlardan birisine yol açmaktadır. Uçaklar daima önden ve belli açılar ile yandan gelen rüzgarlara karşı kalkmakta ve inmektedirler. Bir pilotun çaresiz olmadıkça yapmayacağı tek şey, arkasından gelen rüzgar ile kalmak yada inmektir. Bıldırcın curnataları, keskin poyraz havalarda olmaktadır. Özellikle de yağmur var ise, kanatları ıslandığı için göç etmeye devam etmeleri olanaksız hale gelmektedir. 
]]>
Bıldırcın Nasıl Yakalanır https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-nasil-yakalanir.html Mon, 12 Nov 2018 03:42:54 +0000 Bıldırcın nasıl yakalanır; Sezonun birinci avına başlamadan hemen önce yapılması ve bilinmesi gereken bir kaç iş bulunmaktadır. Genellikle av mevsimi bıldırcın ile olur. Bıldırcın her ne kadar da kolay bir av olarak görün Bıldırcın nasıl yakalanır; Sezonun birinci avına başlamadan hemen önce yapılması ve bilinmesi gereken bir kaç iş bulunmaktadır. Genellikle av mevsimi bıldırcın ile olur. Bıldırcın her ne kadar da kolay bir av olarak görünse de birden fazla avda meydana gelmeyen kazalar bu avda daha çok görülmektedir. Avda en önemli olacak şeyler güvenlik ve dikkat olgularını her daim göz önünde bulundurarak avlanmak gerekir. Bıldırcın sülüngüller familyasının en küçüklerindendir. Erkek ve dişiler birbirine benzer görünümdedir. Aradaki fark erkeklerin boyun tarafında koyu renk bulunmaktadır. Hızlı, alçak ve yakın mesafelerde uçmaktadırlar. Konacağı zaman kant süzer ve ondan sonra kanatlarını çırparak aşağı iner. Yerli bıldırcın ve göçmen bıldırcın olmak üzere memleketimizde yaşamaktadırlar. İlkbaharda göçmen şeklinde gelirler. Yüksek otlaklara, dağlara, tarlalara evini yaparlar. Toprağı çok az bir şekilde kazıp kuru otlarla yuvalarını kurarlar. Esmer siyah-benekli olanlar 8-14 civarı yumurta yumurtlarlar. Kuluçka süreleri yaklaşık olarak 18-20 gündür. Yavru olanlar 15 gün geçtikten sonra yavaş yavaş uçmaya kalkışır ve 45 gün geçtikten sonra annelerinin büyüklüğüne gelirler. Tek ya da birkaç tanesi beraber ikamet eder. Erişkin olanlar ekin, ot tohumu ve bitkilerin körpe taraflarıyla, yavru olanlar ise böcek, tırtıl, kurt ve karınca yumurtaları ile beslenirler. Kış ayında Orta Afrika'da bulunurlar. Yaz ayında ise Romanya, Rusya ve benzeri ülkelerin bozkırlarında bulunurlar. Göç kısmını ise Trakya ve Karadeniz doğrultusunda gerçekleştirirler.

Bıldırcın yakalarken hangi fişekler kullanılmalıdır; Her avda meydana geldiği gibi bıldırcın avında da fişek seçimi gerçekten önemlidir. Seçeceğiniz ya da kendinizin koyacağı fişek; yakın atışlar gerektirecek olan bıldırcın avında, avınızı çok deforme etmemeli, keza fazla hızlı olmayarak avınızın uzak yerlerde ölmesine sebep olmamalı, çok fişek atılan bir av olması nedeniyle de, sesi ve geri teptiği zaman rahatsız etmemelidir. Bütün bunları bünyesinde barındıracak sahte olmayan fabrika dolusu bir fişek bulmak çoğu zaman imkansız gibidir. İyi bir bıldırcın dolusu ancak ve ancak avcının tecrübesi ile koyarak deneylerle elde edilir. Normal şartlarda bir bıldırcın fişeği karton kovan, keçe, tapa doldurulur. Ancak günümüz şartlarında bu malzemeyi bulmak çoğu zaman imkansız hale gelmiştir. Artık tüm avlarda, av dünyası için reform olarak onaylanan plastik kovan, plastik tapa çeşidi malzemeler kullanılmaktadır. Doldurma anında kesinlikle sigara içmemelidir. Kapsüllerin üzerine doğru vurulmamalıdır. Fişek doldurulacağı zaman çok dikkatli olmaya özen gösterilmelidir. Önce düzgün, doldurmaya müsait boş olan kovanlar seçilir ve haddeleme işlemi yapılır. Eğer var ise patlamış kapsüller çıkartılıp, yenileri takılır.
]]>
8 Aylık Bebeğe Bıldırcın Yumurtası Verilirmi https://www.bildircin.gen.tr/8-aylik-bebege-bildircin-yumurtasi-verilirmi.html Mon, 12 Nov 2018 12:52:59 +0000 8 aylık bebeğe bıldırcın yumurtası verilirmi, Bıldırcın hem etinden hem de yumurtasından faydalanılan kanatlı bir kuş türüdür. Ülkemizde ise son yıllarda tüketimi oldukça artan bıldırcın yumurtası bebek ve 8 aylık bebeğe bıldırcın yumurtası verilirmi, Bıldırcın hem etinden hem de yumurtasından faydalanılan kanatlı bir kuş türüdür. Ülkemizde ise son yıllarda tüketimi oldukça artan bıldırcın yumurtası bebek ve çocuk tüketiminde de kullanılmaya başlanmıştır. Bıldırcın yumurtası tavuk yumurtası ile kıyaslandığında 2 kat daha besleyici ve daha fazla amino asit içeren bir yumurtadır. Vitamin ve mineral değerleri çok daha yüksektir. Çocuklarda ve bebeklerde iştah açıcı özelliğe sahiptir. Kemik gelişimi ve büyümede etkili olup, bağışıklık sistemini destekleyici ve kuvvetlendirici özellikleri vardır. Astım ve alerjiye  iyi geldiği de bilinmektedir. Tavuk yumurtası %50 B1 vitamini içerirken bıldırcın yumurtasında bu oran %140 civarındadır. Ve yine tavuk yumurtasına oranla B12 vitamin içeriği çok daha fazladır. Ayrıca demir içeriğinin yüksek olması sebebi ile kansızlığa iyi gelmektedir. 

8 aylık bir bebeğe bıldırcın yumurtası verilirmi

Bebeklere bıldırcın yumurtası kesinlikle bilinçsiz bir şekilde sırf besleyici diye verilmemelidir. Bu durumda besleyici özelliğinden faydalanmak isterken büyük zararlara neden olabilirsiniz. Bıldırcın yumurtasının protein içeriği çok fazla olduğundan dolayı böbreklere aşırı yük binmesine ve böbreklerde hasara yol açar. Bebeğinize bıldırcın yumurtası vermek istiyorsunuz mutlaka çocuk hekiminize danışarak kendisinin belirleyeceği miktar ve sıklıkta vermeniz de fayda vardır. Yapılan bazı araştırmalara göre çok fazla şekilde bıldırcın yumurtası tüketen çocuklarda ergenliğe daha erken girildiği kanıtlanmıştır.  

Bıldırcın yumurtası alerjik bir gıda olduğundan dolayı 2 yaşını doldurmamış bebeklere kesinlikle bu yaştan önce bıldırcın yumurtası verilmemelidir. Ve dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise kesinlikle çiğ olarak tüketim yapılmamalıdır. Normal yumurta gibi haşlanarak rafadan şekilde verilmelidir. Eğer çocuğunuzun alerjik bir durumu var ise doktorunuza danışmadan kesinlikle vermemelisiniz. İyi kolesterol açısından son derece zengin olan bıldırcın yumurtası kesinlikle her gün verilmemelidir. Tabi ki ne kadar verebileceğinize doktorunuz karar verir. Fakat haftada en fazla 1 adet verilmesi uygundur. Ama kesinlikle doktorunuz aksini belirtmedikçe 2 yaşından önce kullanımı uygun değildir.  

]]>
6 Aylık Bebeğe Bıldırcın Yumurtası Verilirmi https://www.bildircin.gen.tr/6-aylik-bebege-bildircin-yumurtasi-verilirmi.html Mon, 12 Nov 2018 19:58:54 +0000 6 Aylık bebeğe bıldırcın yumurtası verilir mi, bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasına oranla kat kat daha besleyicidir. Bıldırcın yumurtası ebat olarak tavuk yumurtasına oranla oldukça küçük görünse de içerdiği vitamin v 6 Aylık bebeğe bıldırcın yumurtası verilir mi, bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasına oranla kat kat daha besleyicidir. Bıldırcın yumurtası ebat olarak tavuk yumurtasına oranla oldukça küçük görünse de içerdiği vitamin ve mineraller bakımından tavuk yumurtasından daha yararlı bir hayvansal gıdadır. Öyle ki tavuk yumurtasından 4 kat daha fazla besin değerine sahiptir. Bıldırcın yumurtası içerdiği yüksek oranda protein sayesinde bebeklerin büyümesi, gelişmesi, hücre onarımı ve bağışıklık sistemlerinin güçlendirilmesi konusunda oldukça önemli bir yer tutar. Yine içerdiği B12 vitamini ve demir sayesinde çocuklarda görülen anemi hastalığının tedavisinde büyük rol oynar. Bıldırcın yumurtası özellikle okul çağındaki çocukların yorgunluk ve dikkat dağılımı gibi şikayetlerinin ortadan kaldırılmasında da oldukça etkilidir. Zira vücudun direncini arttırdığı ve zihin gelişimi açısından çok önemli bir gıda olduğu bilinmektedir. Yine içerdiği bol miktardaki A vitamini sayesinde göz sağlığı açısından da önemlidir. Bıldırcın yumurtasının bir çok hastalığa iyi geldiği de hemen herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Bıldırcın yumurtasının iyi geldiği hastalıklar arasında başta astım ve alerjik rahatsızlıklar, öksürük, bronşit, nefes darlığı, mide karaciğer ve göğüs hastalıkları, çocukların zihinsel ve bedensel gelişimlerinde, iştahsızlık sorunlarında, hastaların ameliyat sonrası iyileştirilmesini hızlandırmak için, kansızlık ve anemi tedavisinde, cinsel gücü arttırmada ve daha sayılabilecek bir çok rahatsızlık nedeniyle bıldırcın yumurtası tüketilmektedir. Faydaları saymakla bitmeyen bıldırcın yumurtası bebeklere verilmeli mi Verilecekse de hangi yaş aralığında verilmelidir İşte bu soruların cevabına makalemizde yanıt arayalım.

6 Aylık bebeğe bıldırcın yumurtası verilir mi

Tavuk yumurtasına göre 3 kat daha besleyici, 5 kat demir ve bol miktarda aminoasit içeren bıldırcın yumurtası, içerdiği zengin vitamin ve minerallerden dolayı belli bir yaştan sonra mutlaka doktor tavsiyesi ile alınması gereken bir gıdadır. Çünkü sahip olduğu besin değerleri nedeniyle bebeğin henüz gelişmemiş olan sindirim sistemi ve böbrekleri üzerinde olumsuz etkilere yol açıp sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bıldırcın yumurtası zengin içeriği nedeniyle bebeklerin olgunlaşmamış böbreklerine gereğinden fazla yüklenebilir. Bu nedenle uzmanlar bebeklerde bıldırcın yumurtası tüketiminin 2 yaşından sonra ve doktoru uygun görürse başlanması gerektiği konusunda hemfikirdirler. Bunun nedeni ise bebeğin bağışıklık sisteminin alerjilere karşı daha güçlü olduğu dönem 2 yaş sonrasıdır. Çocuklar için gerekli olan bu besin maddesi 2 yaşından sonra verildiğinde yararlı olabilmektedir. Yani kısaca 6 aylık bebeklere asla ama asla bıldırcın yumurtası vermek doğru değildir. Bıldırcın yumurtasını yetişkinler astım, öksürük, bronşit, göğüs hastalıkları ve alerjik hastalıklarda dahil bir çok hastalıkta çiğ olarak süt ve bala karıştırıp tüketmektedirler. Ancak çocuklara çiğ olarak verilmemelidir. Çünkü çiğ olarak tüketildiğinde bebeklere bakteri ve hastalık geçirme riski yüksektir. Bu yüzden tavuk yumurtasında olduğu gibi haşlanarak verilmelidir. Bıldırcın yumurtasının ne sıklıkta ve ne kadar verileceği ise çocuğun sağlık durumuna göre doktoru tarafından belirlenmeli ve bu doğrultuda verilmelidir. 
 
]]>
Bıldırcın Dolması https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-dolmasi.html Mon, 12 Nov 2018 21:04:38 +0000 Bıldırcın Dolması ülkemizde çok nadir olarak bilinen bir yemektir. Bıldırcın eti çok yaygın olarak yenilmediği için bulunması da zordur. Genellikle av ile uğraşan insanlar bıldırcın etinin lezzetinin farkındadırlar.  Bıldırcın Dolması ülkemizde çok nadir olarak bilinen bir yemektir. Bıldırcın eti çok yaygın olarak yenilmediği için bulunması da zordur. Genellikle av ile uğraşan insanlar bıldırcın etinin lezzetinin farkındadırlar. 

Bıldırcın Dolması İçin Gerekli Malzemeler
 • 5 orta boy bıldırcın
 • 5 çorba kaşığı tereyağı
 • 1 büyük soğan
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 bardak pirinç
 • 1 çorba kaşığı kuş üzümü 
 • 1 tatlı kaşığı tarçın
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 2 bardak su
 • 1 çorba kaşığı dolmalık fıstık
Bıldırcın DolmasıBıldırcın Dolması Hazırlanışı

Öncelikle fırınımızı orta derecelerde ısıtıyoruz. Bıldırcınlar temizlenmemişse öncelikle bıldırcınların tüylerini temizleyip yıkıyoruz. Ayıklanmış pirinçleri tuzlu suda bir müddet bekletiyoruz. Bir adet büyük boy soğanı yemeğe koyacakmış gibi doğruyoruz. Daha sonra kuş üzümlerini de tıpkı pirinçler gibi ılık suya koyuyoruz. Daha sonra orta boy bir tavaya 2 çorba kaşığı tereyağı koyuyoruz ve eritiyoruz. Daha sonra bıldırcınları tavaya koyuyoruz bir kaç dakika kızartıyoruz. Daha sonra bıldırcınları servis tabaklarına yerleştiriyoruz. Daha sonra kalan 3 çorba kaşığı tereyağını bir tavada eritiyoruz. Daha sonra yemeklik doğradığımız soğanları da tavada erimiş olan yağa ilave ediyor ve kavuruyoruz. Daha sonra soğanlar kızarmaya başladığında suda beklettiğimiz pirinçleri ve yine suda bekleyen kuş üzümlerini, tuzu, biberi, tarçını ve dolmalık fıstıkları tavaya ilave ediyoruz. Tavada ki malzemeleri iyice karıştırarak yaklaşık beş dakika kavuruyoruz. Daha sonra 2 bardak su ilave ederek karışımı pişiriyoruz. Karışımı pişirdikten sonra 20 dakika dinlendiriyoruz. Dinlendirdikten sonra daha önce kızarttığımız bıldırcınlara çorba kaşığı yardımıyla dolma içini dolduruyoruz. Daha sonra doldurulmuş bıldırcınları cam bir kaba yerleştirerek fırına yerleştiriyoruz  ve 2 bardak su ekleyerek fırınımıza atıyoruz. Yaklaşık 30 dakika pişirdikten sonra yemeğimizi fırından çıkarıyoruz. Bıldırcın dolmamız hazır sıcak şekilde servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.]]>
Bıldırcın Besiciliği https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-besiciligi.html Tue, 13 Nov 2018 03:54:17 +0000 Bıldırcın besiciliği, Kimi insanlar hobi olarak kimileri ise belirli bir gelir elde etmek için bıldırcın beslemektedirler. İnsanlar bıldırcın yetiştirmeyi daha çok maddi gelir elde etmek için yapmaktadır. Hem yumurtasından he Bıldırcın besiciliği, Kimi insanlar hobi olarak kimileri ise belirli bir gelir elde etmek için bıldırcın beslemektedirler. İnsanlar bıldırcın yetiştirmeyi daha çok maddi gelir elde etmek için yapmaktadır. Hem yumurtasından hemde etinden yararlanılan önemli bir kuş türüdür. Bu yüzden gelir getirisi de iyi olan bu bıldırcın besiciliği son dönemlerde insanların ilgisini çekiyor.

Bıldırcın yumurtaları kuluçka dönemini makinede tamamlar, döllenen yumurtalar makinelere konarak kuluçka süreleri beklenir. Ancak döllenmiş yumurta bulmak da çok zordur, yumurtanın döllenme olasılığı yüksek olması da çok önemlidir. Çiftleştirme kafeslerinde erkek bıldırcınlara çok az dişi bıldırcın düşmelidir, iki veya üç tane, döllenme olasılığı yüksek olacaktır. Damızlık bıldırcın alınıp onun yumurtalarından da faydalanılabilinir. Fakat bu damızlık bıldırcınların 2-3 haftalıktan büyük olmamalıdır. Yumurtalar 15 gün boyunca kuluçka makinesinde bekler ve daha sonra 17. günde yumurtadan çıkışı tamamlanır. Kuluçka sırasında kalan yumurta her gün en az 4 kere çevrilmelidir. Tavukçuluk sistemine çok benzemektedir fakat, bıldırcın yumurtalarının döllenmesi tavuklara göre daha zordur. 

Bıldırcın Besiciliği
Bakım ve beslenme, Bıldırcınlar yerde veya kat kat olan dolaplarda beslenebilir, Sıcaklık ise ilk zamanlarda 35-36 derece arası olmalıdır. Her hafta bu sıcaklık 3-4 derece kadar azaltılmalıdır fakat kesinlikle 22 derecenin altında olmamalıdır. Yetişmiş bir bıldırcın için en ideal sıcaklık 20-25 derece aralığındadır. Tabanında tel ızgara bulunan büyütme kafeslerinde büyütmeler yapılır, damızlık olanlar ise çiftleşme kafeslerinde bulunur. Bıldırcın beslemede ilk haftalar çok özen ister, yavru bıldırcınlar da ilk zamanlarda çok ölümler görülür, yüzde 20-25 oranında bıldırcın ölmektedir. Daha sonralarda ise pek ölüm gözlenmez fakat sağlıklı ilaçlar verilmesi bıldırcın verimliliğini arttırmaktadır. Ayrıca bıldırcınlarda  salgın hastalık görülmez. Hayvanlar birbirlerini gagalamalarını önlemek içinde gagaları kesilmelidir. Işık şiddetinin azaltılması da gagalamayı engelleyecektir.  

Damızlıkların belirlenmesi, En gösterişli olan bıldırcınlar damızlığa ayrılır. Kuluçkaya bir haftada bir 1000-1500 yumurta koymak istiyorsanız eğer yaklaşık 300 tane damızlık bıldırcın barındır malısınız. Yumurtlamaya başlayan damızlık dişilerin 2-5 ayları arasında verdikleri döllenmiş yumurtalar kuluçkalarda kullanılabilir. Kuluçkaya konan yumurtaların kırık, ezik, kirli gibi durumların olmamasına dikkat edilmelidir. Kuluçkadan civciv çıkma ihtimalleri yüzde 60 oranındadır. Yumurta yetiştirmede damızlık erkek de olmalıdır, oda her 3 dişiye bir erkek olacak şekilde hesaplanmalıdır. 

Beslemesi ise, yumurtadan çıkan civcivler 7-10 gram arası gelmektedir. Civcivlere 3. haftalarına kadar yüzde 30 protein oranlı yemler verilmektedir. 4-5. haftalarında ise bu oran yüzde 18- 23 arasına düşürülür. Yumurtlayan bıldırcınlara yüzde 18 oranında, damızlık olanlara ise yüzde 25 oranında proteinli yemler verilir. Her bir bıldırcın günde 25-30 gram arası yem tüketir. Bıldırcınlar kesileceği 6. haftaya kadar ortalama 700-850 gram yem tüketirler. Bıldırcınlara kendilerine göre yapılan yemler verilmelidir eğer bıldırcın yemi yoksa bıldırcınlara hindi veya civciv yemi de verilebilir. Bıldırcın yetiştiriciliğinde kümes temizliği ve hayvan sağlığına çok dikkat edilmelidir.

Bıldırcın yumurtası ve bıldırcın eti çok besleyici bir besindir, özellikle hasta olan kişilerin tüketmesi tavsiye edilir. Gelişme çağında olan çocuklara da bıldırcın yumurtası verilmesi gelişmeleri için çok önemlidir. Özellikle süte kırılan bıldırcın yumurtası gayet besleyici bir hal almaktadır. 
]]>
Çin Bıldırcını https://www.bildircin.gen.tr/cin-bildircini.html Tue, 13 Nov 2018 23:04:41 +0000 Çin bıldırcını, anavatanı olarak Hindistan, Çin, Tayland, Yeni Gine, Güney Afrika ve Avustralya gösterilebilir. Bu bıldırcınların yaşam ortamları açık çayır ve otlaklar, alçak çalılıklar ve tarla kıyılarıdır. Ç Çin bıldırcını, anavatanı olarak Hindistan, Çin, Tayland, Yeni Gine, Güney Afrika ve Avustralya gösterilebilir. Bu bıldırcınların yaşam ortamları açık çayır ve otlaklar, alçak çalılıklar ve tarla kıyılarıdır. Çok soğuk havalarda yaşayamadıkları gözlemlenmiştir. Sülüngillerdeki en küçük kuş türü olarak bilinirler. 12-14 cm boyunda, 28-40 gram ağırlığındadır. Erkekte kuyruk 2,5 cm iken dişide bu biraz daha uzundur. Kuyruk uzunluğunun erkekte kısa olması sülüngillere göre ters bir özelliktir. Doğal ortamında ömür süresi bilinmemektedir. Ancak evcil dişiler ortalama 18 ay ile 5 yıl, erkekler 4-5 yıl yaşarlar. Dişilerin yaşam süresinin kısa olması fazla yumurtlaması ile alakalıdır.

Davranış özellikleri: Genelde sakin, insana kolay alışan, ama saklanmayı ve hızlı koşmayı seven hayvanlardır. Mecbur kalmadıkça uçmazlar. Uçuşları ise dik olarak, yukarı doğrudur. Yaşadıkları yerde koşabilecekleri, kanatlarını çırpıp biraz havalanabilecekleri ve saklanabilecekleri yerler olmalıdır. Ayrıca dişilerin yumurta bırakabilecekleri birçok gizli yerin bulunması iyi olur. Yaşadıkları yerde koşabilecekleri, kanatlarını çırpıp biraz havalanabilecekleri ve saklanabilecekleri yerler olmalıdır. Ayrıca dişilerin yumurta bırakabilecekleri birçok gizli yerin bulunması iyi olur.

Çin Bıldırcını
Üreme:  Dişiler 1,5-3 ay arasına, erkekler ise ortalama 1,5-2 aylıkken erişkin olurlar.Bu dönemde dişiler ilk yumurtalarını vermeye başlarlar. Erkekler de çiftleşme davranışı gösterir. Uygun ısı ve ışık olduğu taktirde japon bıldırcınları gibi devamlı yumurtlarlar. Kuluçka süresi 16-17 gün olan bu bıldırcınların yıllık yumurta sayısı 120-150 arasındadır.
Erkeklerde bir dişiyi seçme eğilimi görülse de başka dişilerle de çiftleşir. Erkek, dişiye lezzetli yiyecekleri hediye olarak verebilir. Toplu olarak yaşayabilen sosyal hayvanlardır ancak üremek için sakin ve yalnız kalabilecekleri ortamlara ihtiyaç duyarlar.

Önemi: İnsanlar için çok fazla ekonomik önemi yoktur. Dünyada daha çok hobi amaçlı üretilmekte ve satışı da hobi amaçlı yapılmaktadır. Japon bıldırcını yumurtaları gibi bir yumurta pazarı da yoktur. Eti de küçük olduğu için tercih edilmez. Ancak yumurtası yenebilir.  

Çin bıldırcını yumurtası normal bıldırcın yumurtasının yarısı büyüklüğündedir. Yumurtasının küçük olması sebebiyle ticari yönünden çok görsel ve hobi olarak önem kazanmıştır. 
]]>
Bıldırcın Güveç https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-guvec.html Wed, 14 Nov 2018 01:33:02 +0000 Bıldırcın Güveç çok lezzetli bir et yemeğidir. Daha önce bu yemeği tatmış olanlar mutlaka tekrar tatmak istemişlerdir. Zahmetli bir yemek olduğu için ve bıldırcın etinin zor bulunduğu için her yerde kolayca bulunan bir yemek Bıldırcın Güveç çok lezzetli bir et yemeğidir. Daha önce bu yemeği tatmış olanlar mutlaka tekrar tatmak istemişlerdir. Zahmetli bir yemek olduğu için ve bıldırcın etinin zor bulunduğu için her yerde kolayca bulunan bir yemek değildir. Bıldırcın güveç tam bir protein deposudur ayrıca içinde ki sebzelerle birlikte daha da faydalı bir yemek haline gelmektedir.

Bıldırcın Güveç İçin Gerekli Malzemeler
 • 8 adet bıldırcın 
 • 2 adet orta boy kuru soğan
 • 4 adet sivri biber
 • 4 diş sarımsak 
 • 5 adet orta boy domates
 • Kırmızı biber
 • Tuz 
 • Karabiber
 • 1 yemek kaşığı tereyağı

Bıldırcın Güveç Hazırlanışı

Öncelikle bıldırcınların tüyleri yolunur temizlenir ve yıkanır. Daha sonra biberleri, kuru soğanları ve sarımsakları ince ince doğruyoruz. Daha sonra domateslerin kabuklarını soyuyoruz ve 3 adet domatesi küp şeklinde doğruyoruz, diğer 2 adet domatesi ise salam şeklinde doğruyoruz. Bunun nedeni ise bıldırcının yanmaması için salam şeklinde ki domatesleri güvecin alt kısmına dizecek olmamızdır. Güveç yemekleri bildiğiniz üzere ateş üzerinde yapılan yemeklerdir. Bunun için bir mangalın içinde veya bir beton zeminde ateş yakıp köz haline getirmemiz gerekir. Ateşi hazırladıktan sonra güveci bir kaç dakika ısıtıyoruz ve tereyağını içinde eritiyoruz. Daha sonra doğradığımız sarımsak, soğan ve biberlerini de güvecin içine atıyor ve sürekli karıştırıyoruz. Bu işlem içinde ki malzemeler kavrulana kadar devam ediyoruz. Malzemeleri kavurduktan sonra güveci ateş üzerinden alıp içindeki malzemeleri de bir kaba boşaltıyoruz.

Bıldırcın Güveç

Daha sonra salam şeklinde doğradığımız iki adet domatesi güvecin alt kısmına diziyoruz. Bunun yanı sıra kavurduğumuz karışıma küp şeklinde doğradığımız domatesleri de ekledikten sonra tuz, karabiber ve kırmızı biber ekleyerek iyice harmanlıyoruz. Ayrıca farklı bir kabın içinde de bıldırcınlara yeteri kadar tuz, karabiber ve kırmızı biber ekleyerek harmanlıyoruz. Bu karışımları hazırladıktan sonra güveçte ki domateslerin üzerine sırasıyla önce sarımsak, kuru soğan, biber ve domates olan karışımdan daha sonra bıldırcınlardan daha sonra tekrar sebze karışımından ve sonra yine bıldırcınlardan ekliyoruz. Malzemeler bitene kadar bu işleme devam ediyoruz. Daha sonra güvecin kapağını kapatıp pişmesi için ateşin üzerine düzgün bir şekilde yerleştiriyoruz. Yaklaşık 45 dakika sonra güvecin kapağını açıyor ve bir kaşık yardımıyla içindeki malzemeyi alt üst ederek karıştırıyoruz. Karıştırdıktan sonra tekrar ateşin üzerine güveci yerleştirip 1 saat daha pişiriyoruz.
Bıldırcın güveci hazır sıcak bir şekilde servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun 

]]>
Bıldırcın https://www.bildircin.gen.tr/bildircin.html Wed, 14 Nov 2018 03:57:06 +0000 Bıldırcın, Sülüngiller familyasına dahil olan ve avlanabilir kuşlar arasında yer alan küçük boylu kuş türünün adıdır. Yapıları nedeniyle tavukgiller takımı içerisinde yer alır. Bıldırcınlar küçük boylu olmalarına Bıldırcın, Sülüngiller familyasına dahil olan ve avlanabilir kuşlar arasında yer alan küçük boylu kuş türünün adıdır. Yapıları nedeniyle tavukgiller takımı içerisinde yer alır. Bıldırcınlar küçük boylu olmalarına rağmen kısa mesafede hızlı hareket edebilen hayvanlardır. Uçuş mesafeleri kısa olan bu kuşlar avcılar tarafından kolay yakalanmaktadır. Bıldırcınlar hem göçebe hem de yerleşik olarak yaşayabilen kuşlar arasında yer alır.

Bıldırcınlar genel olarak Orta Asya, Afrika, Avrupa ve Anadolu da yaşarlar ve ülkemizde bıldırcın eti ve yumurtası oldukça rağbet görür. Bazı bıldırcın türlerinin yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Genellikle yumurta üretmek için yetiştiriciliği yapılır ve iyi şartlarda bir bıldırcından 200-300 yumurta verimi alınabilir. Yetiştiriciliği yapılan bıldırcın ve yumurta fiyatları kuşun türüne ve boyutuna göre değişmektedir. Bazı bıldırcınlar ise normal bıldırcınlara göre 3 kat ağırlığa ulaşabilir. Bu bıldırcınlara Jumbo adı verilir.

Bıldırcınların Genel Özellikleri
 • Küçük, tıknaz yapılıdırlar
 • Karada yaşarlar
 • Tohum, böcek ve küçük avları yiyerek beslenirler
 • Yerde yuva yaparlar
 • Genellikle uçuşları kısa mesafede ve hızlıdır.
Bıldırcın Türleri
Dünya üzerinde yaşadıkları bölgeye göre birçok bıldırcın çeşidi bulunmaktadır ancak bunların çok azı hakkında genel bilgi elde edilebilir.

Bıldırcın
1) Bayağı Bıldırcın; en bilinen bıldırcın türüdür. Boyu yaklaşık 20 cm ve narin ancak sert gagalı bir kuştur. Koyu kahverengi başı, beyaz ve kül rengi tüyleri bulunur. Yıl da iki veya üç kez yumurtlar ve ortalama 15 yumurta bırakırlar. Bu bıldırcınlarda kuluçka yaklaşık üç haftadır. Yer altına yuva yaparak yaşarlar ve Ağustos Ekim aylarında göç ederler.

2)Ekin Bıldırcını; tıknaz bir yapıda olan bu bıldırcınlar genel bıldırcın yapısına sahiptir. Vücudu iri ve boynu kısa olduğundan tıknaz bir yapıya sahiptir.

3)Japon Bıldırcını; ticari değeri yüksek olan etine dolgun güzel sesli bir bıldırcın türüdür. Bıldırcın yetiştiricileri arasında daha çok rağbet gören bu bıldırcınlar diğer türlere göre daha etlidir ve kısmen tavuğa benzer.

4)Himalaya Bıldırcını; Yaşadığı bölge olan Hindistan'ın Himalaya bölgesinden bu ismi almıştır. Orta boylu ve nadir bulunan kuş türleri arasındadır ve aşırı avlanma nedeniyle nesli tükenmek üzere bulunan bir kuştur. Bu nedenle koruma altına alınmıştır.

5) New Zelanda Bıldırcını; yaşadığı bölgeden bu adı alan bıldırcın koyu kahverengi ve beyaz çizgili tüyleri nedeniyle oldukça gösterişli bir görünüme sahiptir. Yapı itibariyle oldukça iridir.

6) Çin Bıldırcını; Diğer türlere göre en çok dikkat çeken bıldırcın türüdür. Mavi ve kiremit kırmızısı renklere sahiptir. Boyu son derece küçüktür ve beyaz, açık kahve, gümüş renkte türleri de vardır. Uygun sıcaklarda sürekli yumurtlama özelliğine sahip olan bu tür yıl da ortalama 150 yumurta bırakabilir.

7) Gamble Bıldırcını; Amerika Kıt'asında daha çok çöl bölgelerinde yaşamını sürdüren bir kuştur. Kül rengi ve kahverengi karışımında bir renge sahiptir ve boynu dalgalı bir tüy yapısına sahiptir. Tüy yapısı ve kafasında bulunan ibik şeklindeki kısım ile diğer bıldırcın türlerinden ayrılır. Kafeste beslenebilen bir türdür ve bulunduğu bölgede oldukça tercih edilir.

8) Kaliforniya Bıldırcını; Kuzey Amerika kökenli olan bu kuş diğer bıldırcın türlerine göre oldukça farklı bir yapıya sahiptir. Bulunduğu bölgede sahil kenarlarında yaşayan bu bıldırcın, çiftlik kafeslerine oldukça kolay uyum sağlar ve yıllık ortalama 40 yumurta bırakır.

9) Pullu Bıldırcın; Amerika Kıt'asında yaşayan diğer bir bıldırcın türü de pullu bıldırcındır. Genellikle çöl bölgeler]]> Bıldırcın Yumurtası Neye İyi Gelir https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-yumurtasi-neye-iyi-gelir.html Wed, 14 Nov 2018 17:45:22 +0000 Bıldırcın yumurtası neye iyi gelir, bıldırcın yumurtası bildiğimiz tavuk yumurtasına göre besin değerleri yüksek olan bir gıdadır. Buna rağmen hak ettiği yeri bulamamıştır. Hacim olarak 1 tavuk yumurtası, 5 b Bıldırcın yumurtası neye iyi gelir, bıldırcın yumurtası bildiğimiz tavuk yumurtasına göre besin değerleri yüksek olan bir gıdadır. Buna rağmen hak ettiği yeri bulamamıştır. Hacim olarak 1 tavuk yumurtası, 5 bıldırcın yumurtasına eşdeğer olmasına rağmen, besin değerleri dikkate alındığında bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasına göre daha fazla üstündür. İçeriğindeki protein 9 kat fazla, demir 8 kat fazla, fosfor ise 5 kat fazladır. Ayrıca B1ve B2 vitaminleri açısından daha zengindir.

Bıldırcın yumurtasının yararlı etkileri

 • Bıldırcın yumurtası bal ve sütle karıştırılarak içildiğinde, astım, alerji ve öksürüğe karşı yararlı etkiler yapar. Astım için kullanılacak bıldırcın yumurtaları doğal ortamda yetişmiş olanlardan tercih edilmelidir. Bu şekilde yetişen bıldırcınlar doğada astıma iyi gelecek bitkilerle beslediğinden, daha faydalı olmaktadır.
 • Beden sağlığı açısından doğal bir antibiyotik etkisi gösterir
 • Özellikle üst solunum yolları enfeksiyonlarında yararlı etkileri vardır
 • Afrodizyak etkisi olan bıldırcın yumurtası, cinsel gücü arttırıcı etkiye sahiptir
 • Vücuda zindelik veren, güçlendirici etkisi vardır
 • Büyüme çağında olan çocuklar için vitamin kaynağıdır. Çocukların zihinsel ve bedensel gelişimlerini destekler, bağışıklık sistemlerini güçlendirir ve iştah açıcı etki yapar
 • Vücudun protein ihtiyacını karşılar
 • Ameliyatlardan sonraki nekahat dönemini kısaltır
 • Gebelik döneminde anne adaylarının demir ihtiyacını karşılayabilen bir besindir

Bıldırcın Yumurtası Neye İyi GelirBıldırcın yumurtasının yaşlanma etkilerini azaltıcı, stres giderici etkisi vardır

Bıldırcınlar hakkında yapılan bir araştırmada, likopen maddesi verilen bıldırcınlardan elde edilmiş yumurtalarda yaşlılık etkilerini ortadan kaldıran, stresi gideren yararlı etkiler tespit edilmiştir. Domatese rengini veren likopen maddesi, vücuttaki doku yıkımını önler. Bıldırcınların bununla beslenmesi halinde, bu yararlı madde yumurtasına geçmekte ve bıldırcın yumurtasının yararlı etkileriyle birleştiğinde daha fazla etkili olur. Bunların tüketilmesi halinde, insanlarda stres azalmakta, kan oranı yükselmekte ve vücutta doku yıkımı olmadığından yaşlanma etkisi azalır.

Bıldırcın yumurtasının öksürük, astım ve alerji etkilerini giderme etkisi vardır

Bu rahatsızlıklara iyi gelmesi için bıldırcın yumurtasını 1 kaşık balla birlikte karıştırmak ve içine süt koymak gerekir. Oda sıcaklığında hazırlanan karışım, 15 gün süreyle sabahları aç karnına içilir. Bundan sonra ayda 5-10 bıldırcın yumurtası bu şekilde tüketilebilir.

]]>
Bıldırcın Üretimi https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-uretimi.html Wed, 14 Nov 2018 18:07:59 +0000 Bıldırcın üretimi,  20-25 santim uzunlukta olup, kısa kuyruklu vücut rengi ise gri ile kahverengi çizgili olan bir kuş türüdür. Bu kuşların göğüs rengi düz bir renkte olan erkek, siyah benekli olanlar ise dişidir. Bıldırc Bıldırcın üretimi,  20-25 santim uzunlukta olup, kısa kuyruklu vücut rengi ise gri ile kahverengi çizgili olan bir kuş türüdür. Bu kuşların göğüs rengi düz bir renkte olan erkek, siyah benekli olanlar ise dişidir. Bıldırcınlar oldukça küçük olan hayvanlardır ve fiyatları da oldukça ekonomiktir. 

Bıldırcın üretimi yapmak isyeyen kişiler, bu kuşlardan çok fazla sayıda yumrta alacak olup, sürekli olarakta yumurta almaya devam edecektir. 
Bıldırcın üretimi kuluçka makinelerine döllü yumurta koyularak yapılır. Fakat bu yolla yapılan üretimde yumurtalara bakmak kolay değildir. 

Bıldırcın üretimi bıldırcınların güzel bir bakımdan sonra dişi ve erkeğin ayrı kafeslerde çiftleşmesiyle başlar. Bıldırcınlar iki aylık olduklarında yumurta yapmaya başlarlar. Yıllık olarak yaklaşık 200-250 yumurya verir her bir dişi kuş. Bu sayede bıldırcın üretimi çok iyi bir üretimle iyi bir kazanç kapısı olacaktır. 

Bıldırcın üretiminde, bıldırcın bakımı ve beslenmesi nasıl olmalıdır diye sorulduğunda ise, Üretime sunulan bıldırcınların üredikten sonra yumurtalarına bakımı ve çıkan civciclere bakımı oldukça zordur. Civcivler kuluçka makinelerinde ya da yerde de büyütülebilir. Sıcaklık 35-36 derece olmalıdır. Kesinlikle 22 derecenin altına düşmemelidir. Bıldırcın üretimi için en iyi çevre sıcaklığı 20-25 derecedir. Bu üretim geniş kümesler harici kafeslerde de yapılabilir. İlla ki özel bir yerin olması şart değildir. Damızlık bıldırcınlar ise çiftleşme kümesleri ya da çiftleşme kafeslerinde tutulurlar. Bunları bu sayede üretime sunmak için yani damızlıkları üretip onlarıda üretime katabiliriz. 

Bıldırcın Üretimi
Bıldırcın üretiminde yavrular ilk iki hafta oldukça özen isterler. Çünkü bu iki hafta içerisinde bıldırcın yavrularının ölümü oldukça fazla olur. Bu iki haftayı atlatan yavrularda ölüm daha az gerçeklesir ve bu yavrular hayati riskten kurtulurlar. Bıldırcınlara ara sıra bıldırcın vitamini vermekte oldukça fayda vardır ve bu takviyeler verimlerini de arttıracaktır. Bıldırcınların gagaları kesilmelidir aksi taktirde yanlarında bulunan diğer hayvanları gagalayarak öldürürler.

Bıldırcın üretiminde beslenme ise, Yumurtadan çıkan yavrulara genellikle ilk üç hafta protein verilir. Üç haftadan sonra ise verilen protein oranı azaltılır. Damızlıklara da aynı şekilde protein ve vitamin takviyesi desteği yaparak diğer bir kuluçkaya yatması ve fiziki olarak güçlenmesi sağlanır. Bıldırcın üretiminde dikkat edilmesi gereken hususlar ise kuşların sağlıklı bir ortamda ve sağlıklı yemler verilerek üretime hazırlanmasıdır.
]]>
Bıldırcın Yumurtasının Kullanımı https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-yumurtasinin-kullanimi.html Thu, 15 Nov 2018 10:21:41 +0000 Bıldırcın yumurtası kullanımı, bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasına nazaran beş kat daha fazla fosfor içerir. Bunun yanı sıra sekiz kat daha fazla demir ve dokuz kat protein içerir. Bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasında Bıldırcın yumurtası kullanımı, bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasına nazaran beş kat daha fazla fosfor içerir. Bunun yanı sıra sekiz kat daha fazla demir ve dokuz kat protein içerir. Bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasından çok daha faydalı besin değeri yüksektir. Bıldırcın yumurtası kullanım alanına göre farklı ihtiyaçları karşılamaktadır. Bıldırcın yumurtası süt ve bal ile karıştırıldığında astım hastalığına, öksürük ve alerjiye çok iyi gelmektedir. Bıldırcın yumurtası fosfor, demir, B1, B2 ve protein bakımından oldukça zengindir. Bıldırcın yumurtası güç ve zindelik verir. Solunum sıkıntılarının giderilmesine yardımcı olur. Alerjik astım için doğal bir antibiyotik kaynağıdır. Bıldırcın yumurtası salatalarda, mezelerde kullanılır. Çocuklar için vitamin kaynağıdır. Hamilelerde, çocuklarda, özellikle gelişim döneminde kullanılır. Tavuk yumurtası ile yapılan tüm yiyecek ve içecekler bıldırcın yumurtası ile de yapılır. 

Bıldırcın yumurtası kullanımı, bıldırcın yumurtası kullanılırken küçük çocuklarda kullanılırken doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Çünkü içerisinde çok fazla oranda protein vardır bu da küçük yaştaki çocukların böbreklerini yorar. Doktora danışılarak kullanılabilir. Çocuklarda en iyi tüketim şekli rafadan olarak haşlanmış şeklidir. Çünkü rafadan yumurta da vücudun alması gereken protein en iyi şekilde emilir. Bıldırcın yumurtasının sarısı çiğ olarak çocuklara içirilebilir. Fakat beyazı B vitaminini etkisizleştirme özelliği olduğu için çiğ olarak tüketilmemelidir. Bıldırcın yumurtası tedavi amacına göre farklı şekillerde kullanılır. Öksürük için bir bıldırcın yumurtası bardağa kırılır. Bir kaşık bal, bir bardak süt koyup iyice çalkalıyoruz. On dakika kadar dinlendirip on beş gün boyunca sabahları aç karnına içilir. On beş günün sonunda öksürük şikâyetinden eser kalmaz. 

Bıldırcın Yumurtasının Kullanımı
Bıldırcın yumurtası kullanımı, bıldırcın yumurtasının içerisinde licopen adlı madde bulunur bu da insanlarda yaşlanmaya ve strese karşı kullanılır. Bıldırcın yumurtası aynı zamanda mide rahatsızlıklarında, bronşit, karaciğer ve göğüs hastalıkları doğal tedavisinde de kullanılır. Cilt bakımında da kullanılır. Bıldırcın yumurtası aynı zamanda üst solunum yolları, grip gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılır. Vücutta bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar ve hastalıklara karşı vücudun direncini arttırır.
]]>
Bıldırcın Yetiştiriciliği https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-yetistiriciligi.html Fri, 16 Nov 2018 10:20:50 +0000 Bıldırcın Yetiştiriciliği, Düşük maliyet ile yüksek getiri sağlayan bir iş olması nedeniyle son yılların trendi arasına giren bıldırcın yetiştiriciliği bıldırcının etinden ve yumurtasından faydalanmak amacıyla yapıla Bıldırcın Yetiştiriciliği, Düşük maliyet ile yüksek getiri sağlayan bir iş olması nedeniyle son yılların trendi arasına giren bıldırcın yetiştiriciliği bıldırcının etinden ve yumurtasından faydalanmak amacıyla yapılan bir girişimdir.

İki aylık olunca yumurtlamaya başlar ve aydınlanma süresi uzatılarak yumurta verimi artırılabilir. Optimum aydınlanma süresi 14-18 saattir. Yıllık ortalama 200-250 yumurta verir. Yumurtalar 9-12 gram arasındadır. Genellikle yumurtlama Mart İle Eylül arasında gerçekleşir.
Bıldırcınlar beş ya da altı haftalık olunca erginliğe erişir ve kesim çağına gelir. Erkek bıldırcınlarda ağırlık 150 gram, dişilerde ise 120 gram kadardır. 

Protein ve mineral açısından oldukça zengin olan bıldırcın eti ve yumurtası çok lezzetlidir ve hastalıkların önlenmesinde yardımcı faktörler arasındadır.

Bıldırcın Yetiştiriciliği, kuluçka makinelerine döllü yumurta konularak üretimi yapılır. Bu yöntem tavuk yetiştiriciliği yöntemiyle hemen hemen aynıdır. Yumurtanın döllülük oranı yüksek olmalıdır bu nedenle bir erkek bıldırcına en çok iki veya üç dişi bıldırcın düşmelidir. Bu durum döllü yumurta oranını artırmaktadır.
Kuluçka makinesinin geliştirme bölümüne konan yumurtalar on beş gün makine içinde kalır ve on yedinci günden itibaren yumurtalar çatlamaya başlar. Bu işlem sonrasında civcivlerin çıkması bir veya iki gün içinde tamamlanır.
Kuluçka makinesinin bıldırcın yumurtasından civciv çıkaracak özelliğe sahip olması gerekir ve günde en az dört kere yumurtaların makine tarafından çevrilmesi gerekmektedir.

Bıldırcın Yetiştiriciliği
Yetiştiriciliğe damızlık bıldırcın alınıp onların çiftleştirilmesi ile başlanabilir. Bu tür yetiştiricilikte bıldırcınların genç olmasına (2-3 haftalık) özen gösterilmelidir. Nakliyatı oldukça zor olan bıldırcın ve bıldırcın yumurtasında zayiatı en aza düşürecek tedbirler alınmalıdır.

Civcivler çok katlı makinelerde veya yerde büyütülebilir. Ortam sıcaklığı civcivlerin yapılarına göre ayarlanmalıdır. Ergin bıldırcınlar için ortalama çevre sıcaklığı 20-25 derece arasıdır. Bıldırcın büyütmede büyütme kafesi, damızlıklar da ise çiftleştirme kafesi kullanılır.

Civcivler çıktıktan sonra on beş gün içinde ölüm oranı oldukça fazladır bu nedenle ilk günlerde bakım ve beslenme oldukça önemlidir. İlk günlerde ölüm oranı yaklaşık %20 ile %30 arasında değişir ancak ilerleyen günlerde ölüm nadir bir durumdur. Bıldırcınlarda salgın hastalık pek görülmez.

Bıldırcın Yetiştiriciliği Yapmak İçin On Neden

Dişi bıldırcın ayda yaklaşık 24 yumurta verir ve bu bir yılda 288 yumurta eder. Oldukça karlı bir durumdur.

Japon bıldırcını adı verilen tür oldukça etlidir ve sekiz haftada olgunlaşır.

Altı hafta içinde yumurta verimi başlar.

Küçük vücut yapılarına sahip olması nedeniyle küçük alanlarda yetiştiriciliği sağlanabilir.

Zorlu çevre şartlarına kolay uyum sağlar ve hastalıklardan kolay etkilenmez.

Bıldırcın eti kolesterol içermez ve tansiyon hastalığı tedavisi için kullanılabilir.

Bıldırcın yumurtalarında yağ bulunmaz ve kolesterol olmadığı için genç ve yaşlı herkes tüketebilir.

Tahıl, tohum, yulaf gibi kolay temin edilen yemlerle beslenirler.

İçerdiği protein nedeniyle tüketimi oldukça faydalıdır.

Hem etçil hem otçul olmaları nedeniyle beslenmesinde zorluk çekilmez
]]>
Bıldırcın Yumurtası Boy Uzatır Mı https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-yumurtasi-boy-uzatir-mi.html Fri, 16 Nov 2018 12:54:01 +0000 Bıldırcın yumurtası boy uzatır mı, Bıldırcın yumurtası öbür kanatlılar hindi, tavuk, kaz, yumurtaları dahi kesinlikle karıştırılmaması ve kıyaslanmaması gereken tek yumurta türlerindendir. Bıldırcın yumurtası protei Bıldırcın yumurtası boy uzatır mı, Bıldırcın yumurtası öbür kanatlılar hindi, tavuk, kaz, yumurtaları dahi kesinlikle karıştırılmaması ve kıyaslanmaması gereken tek yumurta türlerindendir. Bıldırcın yumurtası protein bakımından çok zengin tek besin maddesi olup boy uzaması nedeniyle kullanıldığı gibi çocukların daha zekalı olmasını da sağlamaktadır. Yurdumuzda üretimi yapılan bıldırcın, minik bir kanatlı hayvanat olup, yumurtası bile kendisi gibi minik boyutlardadır. Fakat yukarıda da değindiğimiz benzer besleyicilik açısından istisnai bir öneme sahiptir. Henüz bıldırcın yumurtası nasıl yenmektedir, nasıl yapılmaktadır, yararı zararı nedir, bıldırcın yumurtasının kullanımı veya üretimi benzer merak edilen ve boyu nasıl uz attığıyla ilgili birçok bilgi vereceğim ki bol bol tüketiniz. Dünyaya getirdiğiniz çocuklarınızı her şeyin en iyisini ve en yararlı yiyeceklerini yedirmek için uğraşmak tasınız. Hatta bazı bayanlar bazen müfettiş gibi bir ilim adamı edasıyla devamlı araştırmalar yapar. Son dönemlerde gözde yiyeceklerinin tepesinde yer alan hiç şüphesiz bıldırcın yumurtası başı çekmektedir.  

Bıldırcın yumurtasının yavrucaklara yararları;

Fosfor ve protein deposudur. Evvelden bıldırcın yumurtası fazla tüketilmesi söylenirdi. Fakat içindeki yüksek östrojen hormonundan ötürü artık bu 5 günde 1 kereye indirilmiştir. Nedeni şu ki bu yeterli olmaktadır. Haftada 1 kez ve pişirilerek yenilmesi önerilmektedir. Bir tavuğun yumurtasının beşte 1 küçüklüğünde olan bıldırcın yumurtası fosfor veya protein açısından fazla zengindir. Olağan yumurtadan beş kat daha fazla fosfor, sekiz kat daha çok protein vardır. Hatta içinde B1 ve B2 vitaminleri de çok yüksek oranda vardır. Fakat olduğu içinde yüksek oranda östrojen hormonu sebebiyle yalnızca haftada 1 kez yenmesi gerekir. Öbür yumurtalardan daha çok, protein bulunduran veya aminoasit içeren bıldırcın yumurtası, bilhassa çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Pişirilme tekniğin de itina edilerek, çoğa kaçmadan kuzucuklarınızın bıldırcın yumurtası yedirerek çocuklarınızın fidan boylu olmasını sağlayabilirsiniz. Yavrucakların bedensel ve zihinsel geliştirmenize katkı sağlamaktadır. Hayvansal proteinlerin veya verdikleri yüksek enerjinin yanı sıra yavrucakların bedensel ve zihinsel gelişimlerinin sağlam olmasını ve katkı sağlamakta ve de yardım sağlamaktadır. Bıldırcın yumurtası çocukların bedensel gelişimin de koruyucu olan bir protein deposu olarak görülmektedir. Katı pişirilerek bebeklere veya çocuklara planlı bir düzen süresince yedirilmektedir. Pişmemiş yumurta yemek, devasa bir tehlikedir. Çiğ yumurtada fazlaca bakteriler olmaktadır. Salmonella denilen tifoya sebep olan bakteri, en çok pişmemiş süt ürünlerinde bulunmaktadır. Hatta bu bakteri çiğ yumurtanın dışından bile içeri girebilmektedir. Hatta geçen sene kuş gribinde şüphesiz yumurtaları sıcak suyla yıkayarak veya çok haşlanarak yenilmesi tavsiye ediliyordu. Bu sebeple ne bıldırcın, ne de normal yumurtanın pişmeden tüketilmesi sağlıksız bir durumdur kesinlikle ya pişirilerek yada kaynatılarak yenmelidir.
Bıldırcın Yumurtası Boy Uzatır Mı

Tabiki çok büyük katkısı vardır boyun uzamasında bıldırcın yumurtasının protein değeri gram olarak yüksek olduğu için veya fosfor, kalsiyum benzer kemik yapısını kuvvetlendiren mineraller bakımından çok zengin olduğuna göre on sekiz yaşına dek tüketilmesinin boyun uzamasını sağladığını bir çok kişide görülmüştür. Hayvansal gıdaların, verdikleri yüksek enerjinin yanı sıra çocuklardaki bedensel ve zihinsel gelişimin de sağlıklı olarak oluşmasını sağlamaktadır. Hayvansal kaynaklı proteinlerin önünde kanatlı kümes hayvanlarının yumurtaları gelmektedir.  Bu yumurtaların da bağlı olduğu hayvanın kalıtım yapıları sebebiyle türlülük göstermektedir. Bıldırcın yumurtasının içindeki besleyici besinlerin çokluğu sebebiyle yaygın olarak tüketilen tavuk yumurtasından çok daha z]]> Bıldırcın Yumurtası Nasıl Yenir https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-yumurtasi-nasil-yenir.html Sat, 17 Nov 2018 01:42:47 +0000 Bıldırcın yumurtası nasıl yenir, her ne kadar toplumda yumurta tüketimi yaygın olsa da, insanlar genellikle tavuk yumurtası tercihi yaparlar. Bıldırcın yumurtası son yıllarda halk arasında rağbet gören besinler ar Bıldırcın yumurtası nasıl yenir, her ne kadar toplumda yumurta tüketimi yaygın olsa da, insanlar genellikle tavuk yumurtası tercihi yaparlar. Bıldırcın yumurtası son yıllarda halk arasında rağbet gören besinler arasına katılmıştır. Bu talep yumurtanın besleyici özelliğinin fazlalığından kaynaklanmaktadır. Ancak bıldırcın yumurtasının tüketiminde dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Özellikle bebeklerde ve küçük yaştaki çocuklarda doktor tavsiyesini almakta yarar bulunmaktadır.

Bıldırcın yumurtası tüketiminde miktar önemli mi

Bu yumurtanın besleyici özelliği fazla olduğundan, yetişkinlerde haftada en çok 5 adet tüketilmesi uygun görülmektedir. 3 yaşın altında olan çocuklar için pek tavsiye edilmez. 3-15 yaşları arasındaki çocuklarda ise, haftada en fazla 3 adet bıldırcın yumurtasının tüketilmesi uygun görülür.

Bıldırcın yumurtası küçük çocuklarda neden tüketilmemeli

Bu kadar besleyici özelliği olmasına rağmen, küçük çocuklara tavsiye edilmeyen bıldırcın yumurtası, içeriğinde bulunan protein miktarıyla bebekler için sakıncalı görülmektedir. Çünkü bebeklerde henüz tam olgunluğa erişmemiş olan böbreklerine ağır gelmektedir. Bu süreçte bıldırcın yumurtası tüketimi sınırlandırılmalıdır. Fazla miktarda bıldırcın yumurtası tüketen çocuklarda, ergenlik döneminin daha erken yaşlarda ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Ayrıca bu yaştaki çocuklarda bağışıklık sistemi tam gelişmediğinden, alerjen etki gösterebilir. Bu nedenle uzmanlar çocukların bıldırcın yumurtası tüketiminde mutlaka doktora danışılmasını tavsiye ederler.

Bıldırcın Yumurtası Nasıl Yenir

Bıldırcın yumurtası çiğ olarak yenir mi

Bıldırcın yumurtasının çiğ olarak tüketilmesinden ziyade, rafadan tüketilmesi daha uygun görülmektedir. Özellikle çocuklara verilen yumurtalar rafadan pişirilmelidir. Bu şekilde proteinler daha etkin bir şekilde kullanılabilir. Sadece bıldırcın yumurtasının sarısı çocuklara çiğ olarak verilebilir. Ayrıca bıldırcın yumurtasının akında bulunan özel bir protein vücutta olan B vitaminlerini etkisiz hale getirebilir. Bu nedenle bıldırcın yumurtasının çiğ tüketimi tavsiye edilmez.

Bıldırcın yumurtası nasıl yenmeli

Özellikle 3 yaşını geçmemiş olan bebeklere bıldırcın yumurtası verilmemelidir.

Belli bir beslenme programı uygulaması gereken hastalara doktor önerisi olmadan bıldırcın yumurtası verilmemelidir.

Bıldırcın yumurtası aynı tavuk yumurtası gibi tüketilebilir. Gerek yağda pişirilerek, gerekse rafadan ve katı pişirme yöntemiyle yenebilir. Ancak yumurtanın tüketiminde aşırıya kaçılmamalı, tüketimi zararlı olan kişilere yedirilmemelidir. En doğrusu doktora danışmaktır. Özellikle öksürük, astım gibi rahatsızlıklar için tüketilecekse, bal ve sütle karıştırılmalı, sadece tavsiye edildiği gibi tüketilmelidir.

]]> Bıldırcın Yumurtası Nasıl Pişirilir https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-yumurtasi-nasil-pisirilir.html Sat, 17 Nov 2018 07:34:03 +0000 Bıldırcın yumurtası nasıl pişirilir, Bıldırcın yumurtası normal bir tavuk yumurtasına göre çok daha küçüktür. Tavuk yumurtası gibi kullanımı da zor bir hal almaktadır. Ayrıca tavuk yumurtasından küçük olması besin y Bıldırcın yumurtası nasıl pişirilir, Bıldırcın yumurtası normal bir tavuk yumurtasına göre çok daha küçüktür. Tavuk yumurtası gibi kullanımı da zor bir hal almaktadır. Ayrıca tavuk yumurtasından küçük olması besin yönünden de küçük olduğu anlamı taşımaz, 1 tane bıldırcın yumurtasında tavuk yumurtasından, 5 kat fazla fosfor, 8 kat fazla demir ve 9 kat daha fazla protein içeriğine sahiptir. Bıldırcın yumurtası pişirilerek de pişirilmeden de tüketilebilmektedir. Bıldırcın yumurtası paketlerinde genelde diğer tavuk yumurtaları gibi kullanılabilir ibaresi yer almaktadır.

Bıldırcın yumurtası haşlama, Öncelikle suda yıkanan bıldırcın yumurtaları, kırmadan, güzel bir şekilde bir tencere veya bir cezve içerine konulur. Daha sonra üzerine su ilave edilir. Su kaynamaya başladıktan sonra 5 dakika kadar beklenir ve yumurtalar ateş üzerinden alınır. Genelde bıldırcın yumurtalarını doktorlar, eğer haşlayarak yumurtalar pişirilmiş ise sade bir şekilde tüketilmesini tavsiye etmektedir. İsteğinize göre üzerine karabiber veya kırmızı biberde serpebilirsiniz.

Bıldırcın Yumurtası Nasıl Pişirilir
Bıldırcın yumurtalarını pişirmeden tüketme, Hekimler kişilerin vücut yapısına göre veya alerjik etki oluşma durumunu göz önünde de bulundurarak bıldırcın yumurtalarını çiğ olarak da tüketilebileceğine dikkat çekmekteler. Özellikle gelişme çağında ki çocuklar için çiğ tüketim tavsiye edilmektedir. Yapılış şekline gelecek olursak, 1 adet bıldırcın yumurtası 1 bardağa kırılır ve içerisine bir miktar kadar bal ilave edilir, daha sonra bardak dolusu sütte konur iyice karıştırıldıktan sonra içilebilir. Sütün sıcaklığının çok fazla olmasına gerek yoktur, 30 derece civarı idealdir.Ayrıca bıldırcın yumurtalarından yapılan bazı yemekler bulunmaktadır biraz onlardan bahsedecek olursak,

Bıldırcın yumurtalı köfte malzemeleri
 • 500 gram kadar kıyma 
 • 2 Dilim kadar bayat ekmek 
 • 2 diş sarımsak, 1 adet soğan 
 • Tuz, karabiber, kimyon 
 • 10 adet haşlanmış bıldırcın yumurtası 
 • Dereotu, maydanoz, ayrıca kızartma için 1 çay bardağı kadar ay çiçek yağı.
Bıldırcın yumurtalı köfte yapılışı

Bir tabağa kıyma alınır, üzerine 2 parça bayat ekmeği doğrayın daha sonra soğanları doğrayın üzerine, sonra tuzunu, karabiberini, kimyonu, iki diş sarımsağı da üzerine ilave edip köfte harcını yoğurmaya başlayın. Köftelerinizi elinizde açın ve arasına 10 adet haşlanmış bıldırcın yumurtalarından koyun ve kapatın, daha sonra kızarmış tavaya atıp kızartın.

Ayrıca bıldırcın yumurtasının omleti de çok güzel olmaktadır. Fakat bunları anlatırken bazı insanların bıldırcın yumurtasına alerjisi olabilmekte, bıldırcın yumurtasını tüketmeden önce bir hekime başvurmanızda fayda vardır. Yaptıracağınız bazı testler sonucu belkide bıldırcın yumurtasının size fayda sağlayacağı yerde zararı olacaktır.

Bıldırcın yumurtalı omlet malzemeleri
 • 6 adet bıldırcın yumurtası, kişi sayısına göre değişebilir.
 • 1 yemek kaşığı tereyağı.
 • 1 kahve fincanı süt.
 • 3 dal yeşil soğan 
 • Bir miktar maydanoz
 • Karabiber, kırmızıbiber, kekik, nane 
Bıldırcın yumurtalı omlet yapılışı

Büyük bir kaba yumurtaları kırıp üzerine sütü ilave ediniz, çırpıcı ile çırpınız. Daha sonra sırayla baharatlarını, ince bir şekilde dilimlediğiniz yeşil soğanı ve yine ince ince dilimlediğiniz maydanozları ilave edelim. Teflon tavaya yağı koyup eritelim son olarak karıştırdığınız omleti tavaya yaşça döküp kısık ateş de pişmesini bekleyelim. Sıcak olarak servis edin.

Afiyet olsun...
]]>
Evde Bıldırcın Beslemek https://www.bildircin.gen.tr/evde-bildircin-beslemek.html Sun, 18 Nov 2018 07:05:15 +0000 Evde bıldırcın beslemek üretim amaçlı olmamakla birlikte sadece bu kuşların yumurtasından faydalanmak amaçlıdır. Bıldırcınlar çok küçük hayvanlar olduğu için evimizde beslenmesinde bir sakınca ve zarar teşkil etm Evde bıldırcın beslemek üretim amaçlı olmamakla birlikte sadece bu kuşların yumurtasından faydalanmak amaçlıdır. Bıldırcınlar çok küçük hayvanlar olduğu için evimizde beslenmesinde bir sakınca ve zarar teşkil etmemektedir. Evde bıldırcın beslemek için öncelikle bu iş konusunda bilgili olmalıyız ya da iş bilen bu işi hobi olarak yapan bir kişi tarafımdan açıklayıcı bilgiler almalıyız. 
>
Evde bıldırcın beslemek çok fazla emek istemeyen ve bi hayli kolay olan bir uğraştır. Bu iş genelde hobi amaçlı zaman geçirmek için yapılır. Bıldırcın beslemek için öncelikle ihtiyacımız olan demir ya da ahşap kafese ihtiyaç vardır. Ahşap kafes genelde önerilmez fakat güzel bir bakımla hayvanlarda oluşabilecek ahşaptan dolayı bitler önlenebilir. Sonrasında bu kafes içerisine lazım olan tünekler, suluklar, yemlikler gereklidir ve kuşun yumurta yapması için yuvalık adı altında olan folluk ihtiyacı vardır

Evde Bıldırcın Beslemek
Evde bıldırcın besleyerek bu kuştan elde edilen yumurtaları sağlık açısından tüketmemizde oldukça fayda vardır. Bu kuşların kafesleri günlük olarak besinleri değişmeli kafes temizliği 4 gün ya da bir hafta arayla yapılmalıdır aksi taktirde yaşanabilecek bazı olumsuzluklarla karşılaşılabilir. Hayvanlarda bitlenmeler oluşur ve tüm hayvanlara bulaşır somrasında kuşların ölümüme sebebiyet verir. Evde bıldırcın besleyerek tüm stresinizden kurtulup bu kuşların yumurtalarından taze olarak faydalanabilirsiniz. Sağlıklı üretimler dilerim.

]]>
Bıldırcın Cinsiyet Ayrımı https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-cinsiyet-ayrimi.html Sun, 18 Nov 2018 23:46:13 +0000 Bıldırcın Cinsiyet Ayrımı, Erkeklerde ve dişilerde tüy rengine bakılarak cinsiyet ayrımı yapılması mümkündür. Erkek ve dişi bıldırcınlarda göğüs tüylerinin renginde başlarında şeritler bulunur. Kesin olarak cinsiyet 3 Bıldırcın Cinsiyet Ayrımı, Erkeklerde ve dişilerde tüy rengine bakılarak cinsiyet ayrımı yapılması mümkündür. Erkek ve dişi bıldırcınlarda göğüs tüylerinin renginde başlarında şeritler bulunur. Kesin olarak cinsiyet 3 haftalık bıldırcınlarda tespit edilebilir. Daha erken yaşlarda cinsiyet belirlenmek istenilirse Homma ve ark.(28) tarafından tarif edilen kloakanın (cinsel organın kuyruğa doğru olan kısmı) incelenmesi metodu kullanılır. 

Erkek bıldırcınlar ile dişi bıldırcınlar üstten bakıldıklarında aynı görünüme sahiptir ancak göğüs kısımlarına bakıldıklarında farklılık gösterirler. Erkek bıldırcınlarda göğüs kısmı tamamen sarı veya düz bir renge sahipken dişi bıldırcınlarda göğüs kısmı çilli veya siyah beneklidir. Bunun yanında erkek ve dişi bıldırcınlarda ötüş şeklide farklıdır. Erkek bıldırcınlar genellikle yüksek sesle ve bik bik şeklinde öterken dişi bıldırcınlar, gık gık şeklinde öter.

Bıldırcın Cinsiyet Ayrımı
Bıldırcınların Genel Özellikleri; sülüngiller familyasından, tavuksu takımına giren küçük, tıknaz yapıya sahip kara hayvanlarıdır. Tohum, böcek, yem gibi besinleri tüketirler. Yerde yuva yaparlar ve uçuş mesafeleri kısa ancak uçuşları hızlıdır. Yerleşik yaşayan türlerinin yanında genel olarak göçebedirler.

Erkek Bıldırcınlar
 • Canlı ağırlıkları erginlerde ortalama 100-130 gramdır.
 • Görünüş olarak erkeklerin göğüs tüyleri düz kahverengidir.
 • Erkeklerde kloaka şişmiş durumdadır ve sıkınca bol miktarda köpük şeklinde sperm çıkar.
 • Yüksek sesle takırdama şeklinde öterler.
Dişi Bıldırcınlar
 • Dişi bıldırcınlarda renk genellikle gri ve siyah beneklidir.
 • Kloakaları genişlemiştir ve kloakaya dokunulduğunda yumurtayı hissetmek mümkündür.
]]>
Erkek Bıldırcın Nasıl Anlaşılır https://www.bildircin.gen.tr/erkek-bildircin-nasil-anlasilir.html Mon, 19 Nov 2018 05:12:54 +0000 Erkek bıldırcın nasıl anlaşılır, sülüngiller sınıfından olan bıldırcın, tıknaz yapıda erkeği ve dişisi genellikle aynı görünüme sahip olan bir kuştur. Erkekleri genellikle gerdanlarında bulunan koyu renkte Erkek bıldırcın nasıl anlaşılır, sülüngiller sınıfından olan bıldırcın, tıknaz yapıda erkeği ve dişisi genellikle aynı görünüme sahip olan bir kuştur. Erkekleri genellikle gerdanlarında bulunan koyu renkteki lekeden ayırt edilir. Bıldırcınlar evcil bir içgüdüye sahip değildir. Genellikle gezgin ve özgür bir yapıda olurlar. Hızlı kanat çırparak, alçak uçarlar. Bu kuşları besleyenler genellikle yumurtalarını almak için bu işe girişirler. Gerek profesyonel olarak çiftliklerde, gerekse evde kafeslerde beslenirler. Fakat erkek bıldırcınların kafeste fazla miktarda bulunması, kafes ortamında huzursuzluk ve kavga ortamı yaratır. Bu nedenle bıldırcınlarda cinsiyet ayrımı yapılması önemli bir duruma gelmektedir. 

Erkek bıldırcın nasıl anlaşılır

Bıldırcınlarda cinsiyet ayrımı için farklı kriterler değerlendirilebilir. Özellikle tüy renklerine bakılarak, bıldırcınlar erkek ve dişi olarak ayırt edilebilir. Bu şekildeki cinsiyet tayini bıldırcının albino olması ya da benekli olması halinde diğer Kloaka incelemesi yapılabilir.

Tüy rengine göre: Dişi olanların göğüsleri siyah benekli olurken, erkek bıldırcınlarda göğüs kahverengi düz renkli olur. Ergin erkeklerin canlı ağırlığı 100-130 gram kadar, ergin dişiler ise 120-160 gram olur. Erkek olanlarda ve dişilerde başta göğüs tüylerine uyan renklerde şeritler bulunur. Bıldırcınlarda henüz civciv oldukları dönemde 2 haftadan itibaren tüy rengine bakılarak, erkek ve dişi ayrımı yapılabilir. Fakat kesin bir cinsiyet ayrımı yapabilmek için, 3 haftalık olması beklenmelidir.

Erkek Bıldırcın Nasıl Anlaşılır

Kloaka yöntemine göre: 3 haftadan önce bıldırcınların erkek ya da dişi olmasını belirleyebilmek için, kloakanın inceleme yöntemi kullanılabilir. Eğer bıldırcınlar siyah renkte ya da kahverengi göğüslü ya da benekli olması halinde erkek olup olmadıkları tüy rengine bakılarak tespit edilemez. Bu durumda ergin bıldırcınların cinsiyetinin belirlenmesi için, kloakası yukarıya gelecek şekilde pozisyon aldırılır. Kloaka erkeklerde şişmiş ve sıkıldığında bolca köpük gibi sperma çıkar. Dişi bıldırcınlarda ise, Kloaka genişlemiş olur ve dokunulduğunda bazen yumurta bile hissedilebilir.

Bu şekilde bıldırcınlarda cinsiyet belirlenerek beslenmesi halinde, daha randımanlı olarak yumurta alınabilir. Kafeste belirli sayıda dişi bıldırcına uygun sayıda erkek bıldırcın bulundurulması halinde, kafes içi ortam daha sakin olur. Bıldırcınların yumurtlama düzeni bile sağlıklı olur.

]]>
Bıldırcın Yumurtası Maskesi https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-yumurtasi-maskesi.html Tue, 20 Nov 2018 03:04:42 +0000 Bıldırcın yumurtası maskesi, bıldırcın yumurtası tavuk yumurtası ile karşılaştırıldığında daha yüksek besin değerine sahiptir. Ancak tavuk yumurtası kadar fazla tüketilmemektedir. Tartıya vurulduğunda 5 tane Bıldırcın yumurtası maskesi, bıldırcın yumurtası tavuk yumurtası ile karşılaştırıldığında daha yüksek besin değerine sahiptir. Ancak tavuk yumurtası kadar fazla tüketilmemektedir. Tartıya vurulduğunda 5 tane bıldırcın yumurtası 1 tavuk yumurtası ile hemen hemen eş değerdir. Fakat faydalarına bakılacak olursa bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasından kat kat daha faydalıdır. Bıldırcın yumurtası cilt bakımı, saç bakımı, astım, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek gibi daha birçok sağlık sorununa karşı faydalıdır. Bıldırcın yumurtası ile hazırlanan maskeler ile hem cilt hem de saç bakımı doğal yollarla yapılabilir.

Bıldırcın Yumurtası İle Hücre Yenileyici Maske

Bıldırcın yumurtası ile hazırlanan hücre yenileyici cilt maskesi ciltteki gözeneklerin ufalmasını sağlar. Bu sayede zamanla pürüzsüz bir cilt yapısına sahip olunabilir. Hücre yenileyici maske ciltteki ölü erinin atılmasına yardımcı olur ve cildin daha sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar.

Hücre Yenileyici Maske

 • 1 tane bıldırcın yumurta
 • 1 tane orta boy salatalık

Hazırlanışı: Bıldırcın yumurtasının kabuğu dikkatli bir şekilde kırılarak ufak bir kasenin içine alınır. Salatalık yıkandıktan sonra blendera alınır ve parçalanır. Parçalanan salatalık bıldırcın yumurtası ile harmanlanır. Elde edilen maske göz bölgesi haricinde tüm cilde düzgünce sürülür. Yaklaşık 20 dakika bekletilerek ılık su ile yıkanır. (Hassas cilt yapısı olan kişiler 10 dakika bekletebilir)Bıldırcın yumurtası maske haftada 2 defa 2 hafta boyunca uygulandıktan sonra, haftada 1 defa uygulanmalıdır.

Bıldırcın Yumurtası Maskesi

Cilt Bakımı İçin Bıldırcın Yumurtası Maskesi

 • 1 tane bıldırcın yumurtası
 • Yarım tatlı kaşığı zeytinyağı
 • Yarım tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı: 1 tane bıldırcın yumurtası kabuğuna dikkat edilerek kırılır ve ufak bir kaseye alınır. Üzerine bal ve zeytinyağı ilave edilerek homojen bir şekilde karıştırılır. Cilt önce temizlenir. Temizlenen cilde hazır hale gelen maske bir parça pamuk yardımı ile sürülür. Yaklaşık 15 dakika bekletildikten sonra temizlenir.

Saç Bakımı İçin Bıldırcın Yumurtası Maskesi

 • 2 tane bıldırcın yumurtası
 • Yarı avokado
 • 1 yemek kaşığı susam yağı

Hazırlanışı: Avokado soyulduktan sonra ezilir. Uygun bir kaba alınarak üzerine bıldırcın yumurtaları ve susam yağı ilave edilerek homojen bir şekilde karıştırılır. Hazır hale gelen karışım saç diplerine sürülür. Saçlar bir bone ya da strch film ile kapatılır ve 2 saat kadar bekletilir. Ardından saçlar organik bir şampuan ile yıkanır. Saç bakımı için bıldırcın yumurtası maskesi haftada 1 defa düzenli olacak şekilde uygulanabilir.

]]>
Bıldırcın Eti https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-eti.html Wed, 21 Nov 2018 02:44:40 +0000 Bıldırcın Eti, Yüksek protein ve bol miktarda vitamine sahip olan bıldırcın eti insan vücudu için oldukça faydalı olan ve herhangi bir yan etkisi bulunmayan besindir. Lezzetini yanında birçok hastalığın tedavisinde yard Bıldırcın Eti, Yüksek protein ve bol miktarda vitamine sahip olan bıldırcın eti insan vücudu için oldukça faydalı olan ve herhangi bir yan etkisi bulunmayan besindir. Lezzetini yanında birçok hastalığın tedavisinde yardımcı olan bıldırcın etinin son yıllarda tüketimi oldukça artmıştır. Bıldırcın eti ve yumurtasının besin değeri oldukça yüksek düzeydedir. Düşük maliyet ve yüksek getirisi nedeniyle bıldırcın eti üretimi son yıllarda artış göstermektedir. Bıldırcın türleri içinde eti için yetiştirilen bıldırcınların başında Jumbo bıldırcın gelmektedir. Boyları genellikle 25 cm kadar ulaşır ve ağırlıkları ortalama 500 gramdır. Bu bıldırcın türü eti son derece lezzetli olan ve oldukça hızlı büyüyen en büyük bıldırcın türleri arasında yer alır. Genellikle tavuk etine benzer birçok pişirme çeşidi olan bıldırcın eti, fırında tavada veya güveçte pişirilerek tüketilebilir.

Bıldırcın Eti
Bıldırcın eti faydaları;
 • Protein ve bol miktarda E vitamini içerir.
 • B1,B2 ve B12 vitaminleri açısından oldukça lezzetlidir.
 • Mide asidi ihtiyacını giderir.
 • Bağırsak hastalıklarına iyi gelir.
 • Mafsal ağrıların giderilmesi için yani vücutta oluşan eklem ağrıları için oldukça etkilidir ve koruyucu özellik taşır. Romatizma gibi eklem ağrılarının giderilmesinde oldukça faydalı bir  besindir. Özellikle çocuklarda kemik gelişimi ve kemiklerin güçlenmesinde oldukça faydalıdır.
 • Mesanede oluşan kum ve taşların dökülmesini sağlar ve taşların düşmesi sırasında oluşabilecek ağrıyı en aza indirir. Alternatif tıpta en çok mesane taşları tedavisinde kullanılan bıldırcın eti, yeniden kum oluşmasının da önüne geçer.
 • Vücudun güçlenmesini ve kuvvetlenmesini sağlayarak halsizlik ve yorgunluk gibi şikayetlerin giderilmesinde yardımcı olur. Günlük yaşamda hareketlilik sağlar. Özellikle sporcular için bıldırcın eti doğal bir güçlendiricidir.
 • Nefes darlığı, astım gibi akciğer hastalıklarının iyileşmesinde ve tekrar oluşmasının engellenmesinde büyük bir yardımcı olan bıldırcın eti, fazla ve yanlış tüketilmemeye de özen gösterilmelidir.
 • Hasar görmüş ve sorunlar oluşan bağırsakların normale dönmesinde tedavi edici etkiye sahiptir.
 • Mide sistemi ve mide rahatsızlıklarının giderilmesinde oldukça etkilidir.
 • Kolesterol içermediğinden her yaşta insan kolaylıkla tüketebilir.
 • Hasar görmüş olan sinir sisteminin tedavisinde kullanılır.
]]>
Bıldırcın Eti Nasıl Pişirilir https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-eti-nasil-pisirilir.html Wed, 21 Nov 2018 16:53:04 +0000 Bıldırcın eti nasıl pişirilir, bıldırcın eti ister ızgara yapılmak suretiyle, isterse fırında pişirilme yöntemiyle hazırlanabilir. Bıldırcın eti başlı başına lezzetli bir besindir. Tarifimizdeki gibi fırınd Bıldırcın eti nasıl pişirilir, bıldırcın eti ister ızgara yapılmak suretiyle, isterse fırında pişirilme yöntemiyle hazırlanabilir. Bıldırcın eti başlı başına lezzetli bir besindir. Tarifimizdeki gibi fırında yapmayı tercih ederseniz, lezzetini kaybetmeden sağlıklı bir şekilde tüketilebilir. Yüksek ısıda ve az yağda pişirildiği için, bıldırcın etinin içindeki besin maddeleri kaybolmaz, etin lezzeti daha iyi hissedilebilir. Özellikle baharatlarla birleştiğinde bıldırcın etiyle mükemmel bir ana yemek hazırlamış olursunuz. Biz tarifte 10 adet bıldırcın kullandık, dilerseniz kişi sayısına göre bunu kendiniz ayarlayabilirsiniz. Şimdi bıldırcın etiyle hazırladığımız tarifimize geçebiliriz.

Fırında baharatlı bıldırcın eti için gerekli malzemeler

 • 10 adet bıldırcın
 • 2 çay kaşığı rezene tohumu
 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 adet limon
 • 1 çay kaşığı kırmızı pul biber
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı karabiber

Fırında baharatlı bıldırcın eti yapımı

Öncelikle rezene tohumlarını havanda ezerek toz haline getirin. Bunu yapmazsanız rezene tohumlarının hazırladığınız tarifte daha baskın olmasına neden olabilirsiniz. Şimdi bir kasenin içine limonun suyunu sıkarak koyun. Buna toz haline getirilmiş olan rezeneyi, karabiberi, kırmızı pul biberi ve tuzu ilave ederek iyice karıştırarak, sos haline getirin.

Bıldırcın Eti Nasıl Pişirilir

Limonlu ve baharatlı sos hazırlanınca içine kestiğiniz bıldırcın etlerini teker teker koyarak iyice bulayın. Bıldırcın etini keserken isterseniz sadece sırtından ortadan ikiye ayırabilirsiniz. İsterseniz dört parçaya bölebilirsiniz. Bıldırcın etlerini bu şekilde marine ederek, en az yarım saat kadar bir kabın içinde bekletin. Bunu yaptığınızda fırında pişirilen bıldırcın eti çok daha lezzetli olur.

Bu arada fırını 200 dereceye açarak ısınmasını sağlayın. Bıldırcın etlerini sosla birlikte pişireceğiniz fırın tepsisine yerleştirin. Hatta sostan kaldıysa, bunu da üzerine gezdirin. Başka bir kasede eritilmiş tereyağını ve zeytinyağını karıştırın. İçine biraz tuz ilave edin. Bunu bıldırcın etlerinin üzerine sürün. Fırın tepsisini artık kızmış fırına koyabilirsiniz. Yaklaşık 25 dakika pişecek bıldırcın etini mutlaka ters düz yaparak iki taraflı pişirin. İyice kızarınca, etlerin pişip pişmediğini mutlaka çatalla kontrol edin. Fırından çıkardığınız bıldırcın etini sıcak olarak konuklarınıza ikram edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

]]>
Bıldırcın Yemeği https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-yemegi.html Thu, 22 Nov 2018 12:40:29 +0000 Bıldırcın yemekleri, Bıldırcın hem yumurtası hemde etinden faydalanılan bir hayvandır. Yumurtası kadar kendisi de protein açısından çok zengin içeriğe sahiptir. Bir çok şekilde pişirilip, yemekleri yapılmaktadır. Sizlere b Bıldırcın yemekleri, Bıldırcın hem yumurtası hemde etinden faydalanılan bir hayvandır. Yumurtası kadar kendisi de protein açısından çok zengin içeriğe sahiptir. Bir çok şekilde pişirilip, yemekleri yapılmaktadır. Sizlere bıldırcından yapılan çok lezzetli yemek tarifleri vereceğim. Bıldırcının dolması, bıldırcın ızgarası, pilavı gayet güzel olmakta. Özellikle Fransızların çok sevdiği bıldırcın an pilavı yapılışından bahsedeceğim. 

Bıldırcın an pilavı için gerekli olan malzemeler;
 • 8 tane bıldırcın
 • 1 çorba kaşığı dolusu margarin veya tereyağı 
 • 2 su bardağı kadar pirinç 
 • 1 fincan kadar beyaz fıstık
 • 1 tatlı kaşığı kadar kuş üzümü 
 • Ayrıca bıldırcınların ciğer ve kalpleri de atılmamalı 
 • 1 tatlı kaşığı kadar rendelenmiş soğan 
 • Çok az karabiber
 • Yarım tatlı kaşığı kadar tuz 
 • Varsa 3 bardak kadar et suyu yoksa da normal su 
Bıldırcın an pilavı yapılışı;

Bıldırcınları sırt bölgesinden ikiye ayırıp, göğsünün üzerine bastırarak yassı hale getirmeye çalışın. Pirinçleri az tuzlu su ile  1-1,5 saat kadar ıslatın. Fıstığı da üzümü de ayrı ayrı kaplarda ıslatın. Daha sonra pirinçleri bir kaç kere yıkayıp süzün. Bir tavaya tere yağını koyup eritin, bıldırcınları altlı üstlü olarak çok az kızartın (2 dakika kadar). Soğanları koyup bir defa alt üst etmeniz yeterlidir. Daha sonra 1 kaşık daha tere yağını başka bir tencereye koyup eritin, üzerine fıstığı koyup kavurun, sonra pirinci ilave edin. Hafif hafif 2 dakika daha kavurduktan sonra üzümünü, bıldırcınları, bıldırcınların ciğerlerini, kalplerini de koyun. Tuzunu, biberini, suyunu da ilave ettikten sonra 3-4 dakika orta dereceli bir ocakta kaynatıp ağzını kapatın 15-20 dakika kadar kısık ateşte pişirin, suyunu çektikten sonra sofrada sıcak servis yapın. 

Bıldırcın Yemeği
Bıldırcın dolması malzemeleri;
 • 8 adet bıldırcın kuşu
 • 2 tane ince ince rendelenmiş soğan
 • 1 su bardağı kabukları ayıklanmış badem içi
 • 2 bardak pirinç, ılık suda bekletilmiş ve süzülmüş olacak
 • Yeteli kadar tuz, karabiber
 • 1 çay kaşığı tarçın 
 • 1 yemek kaşığı nar ekşisi 
 • 2 çorba kaşığı kuru üzüm (çekirdeksiz)
 • 3 yemek kaşığı dolusu tereyağı
 • 1 su bardağı sıcak su 
Bıldırcın dolması yapılışı;

Yağda soğanlar pembeleşinceye kadar kavrulur. Ardından üzerine pirinç, tuz, karabiber, üzüm, badem, tarçın ve sıcak su ilave edilir. Pirinçler suyu çekince nar ekşisi ve bal ilave konulur. Daha sora 2 kaşık tere yağı da bıldırcınlar kızartılarak fırın tepsisine konulur. İçlerine pilavlar doldurulur ve ağızları kürdanlar ile yada nasıl kapatmak isterseniz, kapatılır. Fırında bir su bardağı su ilave edilip bıldırcınlar yumuşayıncaya kadar pişirilir. Ayrıca yemeklerde kuru meyvelerin kullanılması eski zamanlar da sebzeler az bulunmaktaydı insanlarda damak tadını arttırmak için kuru meyvelere başvurmuşlardır. İllaki kuru meyve kullanmanıza gerek yok.

Bıldırcın ızgara malzemeleri;
 • 5 adet bıldırcın
 • Tuz ve karabiber
Bıldırcın ızgara yapılışı;

Bıldırcınları ortadan ikiye kesip iyice yıkayın, kurulayın. Daha sonra kemiklerini ayıklayın, sert bir şeyle bıldırcının etlerini ezin, yassılaştırın. Daha sonra tuzlayıp ızgara tepsisine sürün, piştikten sonra tuzunu, karabiberini ekleyip servis edin. Tarifler arasında gayet leziz olanlardan biriside bıldırcın ızgaradır.

Afiyet olsun. 
]]>
Bıldırcın Yumurtası Kilo Aldırırmı https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-yumurtasi-kilo-aldirirmi.html Fri, 23 Nov 2018 08:35:24 +0000 Bıldırcın yumurtası kilo aldırır mı, bıldırcın yumurtası diğer yumurtalara oranla protein ve aminoasit bakımından daha yüksek değerlere sahiptir. Astım,bronşit, öksürük, kansızlık, karaciğer, mide, çocuk g Bıldırcın yumurtası kilo aldırır mı, bıldırcın yumurtası diğer yumurtalara oranla protein ve aminoasit bakımından daha yüksek değerlere sahiptir. Astım,bronşit, öksürük, kansızlık, karaciğer, mide, çocuk gelişimi ve ameliyat sonrası iyileşme sürecinin hızlanması gibi pek çok alanda fayda sağlar. Bıldırcın yumurtasının kilo aldırıcı özelliği de vardır. Vücuttaki protein açığını kapatmak için kullanılabilir. Bıldırcın yumurtasının sarısı direkt olarak çocukların gelişimini hızlandırmak için kullanılabilir. Ancak beyaz kısmı B vitaminleri ile etkileşim yaratabileceğinden dolayı kesinlikle çiğ olarak tüketilmemelidir. Bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasına göre 5 kat daha fazla mineral içermektedir. Ayrıca hem sağlık sorunlarına karşı, çocuklar için ve kilo almak için bıldırcın yumurtası süt ve balla karıştırılarak içilebilir. Bu sayede besleyici özelliği artacağından dolayı kilo alımına yardımcı olur.

Bıldırcın Yumurtası Kilo Aldırırmı

Bıldırcın yumurtası hem vücudu gençleştirici hem de kuvvetlendirici özelliğe sahiptir. Tüm bunların yanı sıra afrodizyak özelliği vardır. Oldukça fazla enerji ve protein barındıran bıldırcın yumurtası vitamin bakımından da zengin içeriğe sahiptir. İçeriğindeki yararlı ve kıymetli maddeler sayesinde kilo almaya yardımcı olan bıldırcın yumurtası gelişme çağındaki çocuklar için tam bir şifa kaynağıdır. 100 gram kadar bıldırcın yumurtası 158 kalori, 10 gramı ise 15 kalori içerir. Uzmanlar bıldırcın yumurtasının rafadan pişirilerek tüketilmesini tavsiye etmektedir.

]]>
Hamilelikte Bıldırcın Yumurtası https://www.bildircin.gen.tr/hamilelikte-bildircin-yumurtasi.html Fri, 23 Nov 2018 15:17:39 +0000 Hamilelikte Bıldırcın Yumurtası, hamilelik döneminizde iken bebeğinizin sağlıklı beslemesinde yardımcı olan bıldırcın yumurtasının ilk akla gelen önemli özelliği protein bakımından çok zengin içeriklere sahi Hamilelikte Bıldırcın Yumurtası, hamilelik döneminizde iken bebeğinizin sağlıklı beslemesinde yardımcı olan bıldırcın yumurtasının ilk akla gelen önemli özelliği protein bakımından çok zengin içeriklere sahip olmasıdır. Günümüzde en gözde ve aranan gıdalar arasında yer alan bıldırcın yumurtası, özellikle anne adayı olan hamile bayanlar ile bebekleri için çok önemli faydalar sağlamaktadır. Anne adayları genel olarak hamilelik döneminde iştah problemi yaşıyorsa ve bu nedenle düzenli beslenememe sorununu çözmek için en az haftada 2 adet katı pişirilmiş bıldırcın yumurtası tüketebilirler. Bıldırcın yumurtası içerdiği zengin  proteinin yanı sıra B gurubu vitaminler, çinko ve demir kaynağı olmasından dolayı da özellikle hamileler için çok faydalıdır.

Hamilelik Döneminde Aynı Zamanda Bıldırcın Yumurtası Ve Tavuk Yumurtası Tüketmeyin

Hamilelik döneminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise bu dönemde hem bıldırcın yumurtası hem de tavuk yumurtasının birlikte tüketilmemesidir. Ayrıca gebe veya emziren annenin iştahsızlık sorunu varsa ve besin değeri ihtiyacını karşılayamıyorsa bu hassas dönemlerde 15 günü geçmeyecek şekilde bıldırcın yumurtası tüketilebilir.

Hamilelik Döneminde Bıldırcın veya Yumurtası Nasıl Tüketilir

Bıldırcın yumurtası hangi şekilde olursa olsun pişirilirken oldukça dikkatli olunmalıdır. Bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasına oranla oldukça ufaktır. Bu nedenle tavuk yumurtası genellikle 70 derece de en fazla 6-12 dakika arasında haşlandıktan sonra pişer. Ancak bıldırcın yumurtası daha ufak olduğu için çok daha az zamanda pişer ve uzun süre haşlanmasına gerek yoktur.

Hamilelikte Bıldırcın Yumurtası

Hamilelik döneminin ardından anneler bebeklerini ilk 6 ay kadar anne sütü yardımıyla beslemeye dikkat etmelidir. 6 ayın sonunda bebek anne sütü ile besleniyorsa anne sütüne devam edilmeli ve yanında ise ek gıdalar verilmelidir. Ancak bu dönemde bebeğin sindirim sistemi yeni ve farklı besinlerle henüz tanışacağı için bebek için uygun olan gıdaların azar azar verilmesine dikkat edilmelidir. Bebek için başlanacak ek gıdalar arasında haşlanmış yumurta sarısı kesinlikle olmalıdır.  Fakat yumurta beyazını ise bebek 12 ayını tamamlamadan verilmemesi gereklidir. Çünkü yumurta beyazında yer alan bazı proteinlere karşı bebek duyarlık gösterebilir.

Son günlerde oldukça sık kendinden söz ettiren bıldırcın yumurtasını da bebeğinizin beslenmesinde yer verebilirsiniz. Normal tavuk yumurtasında olduğu gibi bıldırcın yumurtasının sarısını da azar azar olmasına dikkat ederek bebeğinize verebilirsiniz. Bıldırcın yumurtası hamile olan anne adayları ve bebekler için oldukça fazla besleyici özelliklere sahip olduğu halde sağlıklı ve normal kiloya sahip hamileler ve anne sütü ile bebeğini besleyen sağlıklı anneler için yine de olmazsa olmazlar arasında değildir. Ancak hamile anne adayı yada yeni doğum yapmış anne normal ağırlığın altında ise  veya henüz ergenlik dönemini tamamlamadan hamile kalmışsa destek amaçlı bir besin olarak haftada 1 veya 2 kez bıldırcın yumurtası beslenme listesine alarak tüketilebilir.

]]>
Bıldırcın Bakımı https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-bakimi.html Fri, 23 Nov 2018 21:37:31 +0000 Bıldırcın bakımı, Yumurtadan yeni doğan civcivler ana makinalarına alınmaktadır. Ana maki naların da kayda değer olan husus sıcak olmasıdır. Doğal kuluçka nihayet yumurtadan doğan yavrular ana hayvanların altına sokular Bıldırcın bakımı, Yumurtadan yeni doğan civcivler ana makinalarına alınmaktadır. Ana maki naların da kayda değer olan husus sıcak olmasıdır. Doğal kuluçka nihayet yumurtadan doğan yavrular ana hayvanların altına sokularak ısınmaya çalışırlar ve suni kuluçka ile üretilen yavruların dondurucu soğuktan korumak için ana makinaları ihtiyaç olmaktadır.  Ana makinalar da sıcaklığın ilk hafta 35 dereceden alçağa düşmemesi gerekmektedir. 2 hafta 32 ve 3 hafta ise 30 derecede olması gerekmektedir. Bıldırcınlar 3-4.haftadan başlayarak yetişmesi kafes ya da bölmelerine alınmaktadırlar. Kafes ya da bölmelerde mühim olan konu çok yoğunluktan dolayı doğabilecek ölümleri önlemek için fazla doldurmamak gerekmektedir. Mesela otuz çarpı otuz santimlik bir alanda yirmi yaklaşık genç bıldırcın konulabilmektedir. Bıldırcın üreticiliğin de yavru bıldırcınlar beşinci haftadan başlayarak yumurta kafeslerine alınmaktadırlar. 

Bıldırcınların beslenmesi;

Bıldırcın civcivleri fazla küçük olduğundan başlangıçta yemlerin iyice ezilmiş olması lazım ki civcivin boğazına takılarak ölmesine sebebiyet vermesin bıldırcının yiyebileceği küçüklükte olması gerekmektedir. Yem bıldırcınlara su ve toz yemin bileşim den meydana gelen bir hamur kıvamın da bıldırcınlara verilmektedir. Fakat devasa işletmelerde iş hacmini hafifletmek için toz yem verilmektedir. Yem ve su ile beraber civciv ve erişkin bıldırcınlara ipince kıyılmış sebze ve yeşil ot verilmektedir. Fakat bıldırcınlara yem hamur kıvamın da verildiğinde su ve yeşillik bir arada verilmemelidir. Çünkü bıldırcının tat alma duyusu öbür hayvanlara göre daha çok gelişmiştir. Acı ve tuzlu yemleri ayır edip yememektedirler. 

Bıldırcın yetiştirmek için bulunması gereken çevre şartları;

Bıldırcını etkileyen durumlardan en önemlisi tabiki çevre koşulu sıcaklık nem ve hava cereyanı aydınlatma karbondioksit veya amonyak meblağı benzer faktörler yer almaktadır. Bıldırcınlar çok sıcaktan veya soğuktan rahatsız olur ve ölürler. Çok sıcakta yem tüketimi seyreltilmesi ve bu nedenle de büyüme hızı da yavaşlayarak durmaktadır. Fakat çok sıcakta yumurta verimi de düşmektedir. Damızlık bıldırcınlarda kümes ısısının bir ve yirmi beş derece olması gerekir. Nem miktarı koşulu % 55-75 olmaktadır. Yerleşme alanıda çok önem taşımaktadır. Birim alana düşen hayvanat sayısı artıkça ölüm miktarı da çoğalmaktadır. Genelde telkin edilen erişkin bir bıldırcına göre taban alanı 155-310 santimetre kare olmaktadır. 1 metrekareye takriben 35-65 adet bıldırcın sığmakta ve yetiştirilmektedir.

Bıldırcın Bakımı
Sizlere aşağıda başka dönemlerde bıldırcınlara uygulanması gereken karışık yem rasyonlarını  vermek damızlık bıldırcın ve civcivler için verilmesi gereken rasyonunun oranları; 
 • Mısır öğütülmüş 40,00-36,30  ton
 • Yulaf 10 ton
 • Yağ 3 ton
 • Soya küspesi 48,50-30  ton
 • Balık unu 3- 5 ton
 • Balık unu 2.50 ton
 • Dikalsiyum fosfat 2.50-4 ton
 • Kireç taşı 1.00 ton 7 ton
 • Tuz 0.50  gram 0.70 gram
 • Vitamin karması (1) 0.75-1 gram
 • Mineral karması (2/2) 0.75-0.50 gram
Yumurtlamakta olan bıldırcınlar için rasyon verilmesi gereken oranlar;
 • Öğütülmüş sarı mısır  32.5 ton
 • Öğütülmüş buğday  10 ton
 • Yonca unu 10 ton
 • Balık unu 5 gram
 • Soya küspesi 20 ton
 • Ayçiçeği küspesi  10 ton
 • Öğütülmüş arpa 5 gram
 • Kemik unu  3 gram
 • Öğütülmüş kireç taşı  3 gram
 • Tuz  1 gram 
 • Vitamin karışımı 0.5 gram
Bıldırcınlarda büyütmek için besin rasyonu oranları;
 • Öğütülmüş sarı mısır 38.5 ton
 • Öğütülmüş arpa  14 ton
 • Yonca unu  5 gram
 • Soya küspesi 25 ton
 • Pamuk küspesi  5 gram
 • Balık unu]]> Bıldırcın Yavrusu https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-yavrusu.html Sat, 24 Nov 2018 13:10:23 +0000 Bıldırcın Yavrusu, Erkek ve dişi bıldırcınların çiftleşmesi sonucu dişi bıldırcınların yumurtlaması ve buna bağlı olarak yaklaşık üç haftalık kuluçka süresinin ardından çıkan yavrulardır. Tavukgiller grubundan her Bıldırcın Yavrusu, Erkek ve dişi bıldırcınların çiftleşmesi sonucu dişi bıldırcınların yumurtlaması ve buna bağlı olarak yaklaşık üç haftalık kuluçka süresinin ardından çıkan yavrulardır. Tavukgiller grubundan her yavruya verilen ad gibi bıldırcın yavrularına da civciv denir.

  Bıldırcın,sülüngiller familyasının, tavuksular grubuna ait kısa boylu, tıknaz ve karada yaşayan bir kuş türüdür. Dünya üzerinde yaşadığı bölgeye göre birçok çeşidi bulunan bıldırcınlar genellikle tohum, küçük böcek ve benzeri hayvanlarla beslenirler.

  Bıldırcın yavrusu (civciv), kuluçka makinelerine döllü yumurta konularak çıktığı gibi doğal yollarla damızlık bıldırcınların çiftleşmesi sonucu da çıkar. Kuluçka makinesinde yetiştirilen bıldırcın yumurtalarında 14. günde yumurta sarısı tamamen tükenir ve bıldırcın embriyosunda ölümler 1-2. günlerde ve ilk tüylenme döneminde gerçekleşir. Bıldırcın yavruları genellikle kuluçka makinesinde 15 gün kalır ve on beş günden sonra çıkış bölümüne alınır. Civciv çıkışı on yedinci günde başlar ve bir iki gün içinde tamamlanır. 

  Bıldırcın Yavrusu
  Bıldırcın Yavrusu yetiştiriciliği yapılan bir yerde sıcaklık civcivlerin yapısına göre ayarlanmalıdır. İlk günlerde bakım ve beslenmeye özen gösterilmelidir. İlk on beş gün içinde bıldırcın yavrularının ölüm oranları fazladır. Bu oran %20-30 arasındadır. Civcivlerin bakımında uygun ilaç vermek sağlıklarını korur ve verimlerini arttırır. Salgın hastalık civcivler arasında pek görülmez.
  Yumurtadan yeni çıkan yavrular ana makinelerine alınmaktadır. Ana makinelerinde önemli olan husus sıcaklıktır. Kuluçka sonunda yumurtadan çıkan civcivler ana hayvanların altına girerek ısınmaya çalışırlar. Suni kuluçka ile üretilen yavruların soğuktan korunması için sıcaklığın iyi ayarlanması gerekmektedir.
  Yumurtadan çıkan yavrular 7-9 gram arasındadır. Civcivlere 3 haftaya kadar %28 proteinli yem verilir. 4-6 hafta arasında ise %20-24 proteine düşürülür.

  Bıldırcın yavrularında beslenme, yumurtadan yeni çıkan yavrular çok küçük olduğundan başlangıçta verilecek yemler iyice öğütülmüş olmalıdır. Yem yeni çıkmış yavrulara su ve toz karışımından yapılmış hamur olarak verilmelidir. Bunun yanında ince kıyılmış ot ve sebzede verilebilir. Bıldırcın yavruları genellikle sekiz hafta içinde olgunlaşır ve ergen hale gelir. Genellikle bıldırcınlar altı hafta içinde yumurta bırakmaya başlar.
  ]]>
  Bıldırcın Yumurtasının Yan Etkileri https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-yumurtasinin-yan-etkileri.html Sun, 25 Nov 2018 04:07:04 +0000 Bıldırcın Yumurtasının Yan Etkileri, Günümüzde başta karaciğer hastalıkları olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bıldırcın yumurtalarının faydaları oldukça fazladır. Bunun yanında fazla tüketilmesi v Bıldırcın Yumurtasının Yan Etkileri, Günümüzde başta karaciğer hastalıkları olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bıldırcın yumurtalarının faydaları oldukça fazladır. Bunun yanında fazla tüketilmesi veya uygun olayan yaştaki çocuklara bıldırcın yumurtası verilmesi sakıncalı durumlara neden olabilir.

  Bıldırcın yumurtası özellikle böbrek hastaları için oldukça zararlıdır. Protein açısından son derece zengin olan bıldırcın yumurtası, böbrek hastalarında veya bebeklerde tüketilmemeli eğer tüketilecekse günde en fazla bir adet ve haşlayarak yemek gerekmektedir. Eğer bebeklerde bıldırcın yumurtası tüketiminde aşırıya gidilirse protein zengini olan bu besinle birlikte bebeğe fazla protein yüklenebilir ve bu durum protein alerjisine neden olur.
  Bıldırcın yumurtası vücudun fazla östrojen salgılamasına ve erken ergenliğe neden olabilmektedir. Bu açıdan fazla tüketimi önerilmemektedir.

  Bıldırcın Yumurtasının Yan Etkileri
  Bunların yanında bıldırcın yumurtasının başlıca faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;
  • Bıldırcın yumurtası doğal bir antibiyotiktir. Süt ve balla karıştırılıp içilen bıldırcın yumurtası özellikle astım ve öksürüğü gidermede bir şifa kaynağıdır.
  • Üst solunum yolu ve akciğer enfeksiyonlarına karşı oldukça etkili bir çözümdür ve bu hastalıkların gelişmesini de önler.
  • Yetişkinlerde afrodizyak etkisi uygular ve cinsel gücü arttırır.
  • Yorgunluk hissini giderir ve insana zindelik verir. Özellikle sporcular için doğal bir güç kapsülüdür.
  • Zengin protein kaynağı olması nedeniyle vücutta oluşan protein açığını kapatır.
  • Çocukların bağışıklık sisteminin gelişmesi ve güçlenmesinde yardımcı olur.
  • Ameliyat sonrası iyileşme sürecini hızlandırır.
  ]]>
  Bıldırcın Çevirme https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-cevirme.html Sun, 25 Nov 2018 11:16:25 +0000 Bıldırcın çevirme, bıldırcın en lezzetli av kuşlarından biridir. Ekili ovalarda yaşayan bu kuş, bizde en çok göç mevsiminde yakalanır. Mayıs ayında, Haziran başlarında büyük sürüler hâlinde Karadeniz'den Bıldırcın çevirme, bıldırcın en lezzetli av kuşlarından biridir. Ekili ovalarda yaşayan bu kuş, bizde en çok göç mevsiminde yakalanır. Mayıs ayında, Haziran başlarında büyük sürüler hâlinde Karadeniz'den Anadolu, Trakya kıyılarına giderler. Bıldırcınlar çok defa ancak birkaç metre yüksekten uçtukları için kıyılara gelişleri sırasında gerilen özel ağlarla yakalanırlar. Bu şekilde avlanan kuşlar canlı canlı kafeslere konarak şehirlere gönderilip satılır. Ancak kafes kuşu olmadıklarından hürriyetlerini kaybedince zayıflar ve lezzetlerinden kaybederler. Sonbaharda da Akdeniz kıyılan bıldırcınla dolup taşar. Av mevsimi sonbaharla kış başıdır. Bıldırcın da keklik gibi Türkiye'nin her yerinde bulunur. Göç mevsiminde ağ gerilerek yakalandığı gibi av tüfeğiyle de vurulur. 

  Bıldırcın Çevirme Malzemeleri (4 kişilik)

  • 8 adet bıldırcın 
  • 1 tatlı kaşığı tuz 
  • 1/2 kahve kaşığı karabiber 
  • 2 çorba kaşığı tepeleme yağ (100 gram) 
  • 1/2 çay kaşığı kırmızıbiber 
  • 1 tatlı kaşığı ince kıyılmış soğan 
  • 1 kahve fincanı krema 
  • 1 su bardağı Sos Krem 
  • 8 adet kanepe ekmeği 
  • 1 çorba kaşığı tereyağı  
  Bıldırcın Çevirme

  Bıldırcın Çevirmenin Yapılışı 

  Bıldırcınları tuzlayıp biberledikten sonra ayaklarını bağlayınız. Yeterli büyüklükte bir kaba yağı koyup erittikten sonra,bıldırcınları yağa bulayıp kızgın fırına sürünüz. 3-4 dakikada bir yağdan alıp üzerlerine dökerek 10-12 dakika kızartıp fırından çıkarınız. Bir kaba çıkarıp kabındaki yağı dökünüz ve kaba kırmızıbiber ve soğan ilâve edip 1 dakika karıştırınız. Kremasını ve sos kremini koyup 2 dakika kaynatıp süzünüz. Bıldırcınların iplerini çıkarıp, kanepelerin üstüne sırtüstü yatırıp, üzerlerine 1 kaşık kızartılmış tereyağını döktükten sonra  sosunu ayrı olarak servis yapınız. 

  Afiyet olsun..

  Not: Bıldırcının taze olmasına dikkat edilmelidir.

   

  ]]>
  Damızlık Bıldırcın https://www.bildircin.gen.tr/damizlik-bildircin.html Sun, 25 Nov 2018 22:31:21 +0000 Damızlık Bıldırcın, Bıldırcın yumurtası yenilebilen, çok küçük kahverengi ya da gri renkleriyle var olan bir kuş yumurtası cinsidir. Çoğu kuş türüne nazaran daha fazla talep edilmektedir çünkü bıldırcın yumurtasıyl Damızlık Bıldırcın, Bıldırcın yumurtası yenilebilen, çok küçük kahverengi ya da gri renkleriyle var olan bir kuş yumurtası cinsidir. Çoğu kuş türüne nazaran daha fazla talep edilmektedir çünkü bıldırcın yumurtasıyla çok faydalı proteinler içerir. Damızlık bıldırcın denilince, bıldırcınların içerisinden en hareketli ve en sağlıklı olanları seçilerek dişi ve erkek olarak öncelikle bu bıldırcınlar salmalarda beslenir ve karışık olarak ya da ayrı ayrı salmalara atılan bıldırcınlar fiziki olarak gelişir dinamik ve atik olurlar. 

  Salmadan söz etmek gerekirse salma, hazırlanmış olan büyükçe bir kümestir ve bu kümeste bıldırcınlar rahatlıkla hareket ederler ve aynı zamanda kilo almaları önlenmiş olur. Salmalarda yetiştirilen bu damızlık bıldırcınlar bir süre sonra bir erkek bir dişi bıldırcın olacak şekilde ya da dişinin yanına örnek olarak bir dişi üç erkek bıldırcın atarak bunların çift olması kendi eşini seçmesi sağlanır. Damızlık olan bıldırcınların fiyatları diğerlerine göre fazladır. 

  Damızlık Bıldırcın
  Bıldırcınlar sürekli olarak çoğalırlar bu işlem damızlıklarla sağlanır. Damızlık bıldırcınlar diğerlerine göre daha iri yapılı bir şekildedir. Bu bıldırcınlar üretkenliğin devamlı olması için çok iyi bakılmak ve beslenmek zorundadır aksi taktirde verim alamayız. Damızlık bıldırcın üretimi emek isteyen bir iştir ve gerekli koşullar sağlanmasa bu üretimin devamı sağlanmaz. Tüm emekler boşa çıkar. İyi üretimler dilerim.
  ]]>
  Jumbo Bıldırcın https://www.bildircin.gen.tr/jumbo-bildircin.html Mon, 26 Nov 2018 12:44:29 +0000 Jumbo Bıldırcın, Bıldırcın kuşları, sülün ailesine dahil olan ve avlanabilen kuşlar arasında yer alan ufak boyutlu türün adı olarak bilinmektedir. Bıldırcınlar küçük olmalarına rağmen hızlı hareket edebilme öz Jumbo Bıldırcın, Bıldırcın kuşları, sülün ailesine dahil olan ve avlanabilen kuşlar arasında yer alan ufak boyutlu türün adı olarak bilinmektedir. Bıldırcınlar küçük olmalarına rağmen hızlı hareket edebilme özelliğine sahip olan canlılardır. Fakat uçuş mesafeleri kısa olduğundan avcılar tarafından kolaylıkla yakalanmalarına yol açmaktadır. Bıldırcınların bir kısmı göçebe olarak yaşayabilirken, bir kısmı da yerleşik olarak bulundukları yerlerde, yer altındaki yuvalarda yaşamaktadır. Bıldırcınlar çoğunlukla yaşadıkları çevrede bulunan tarladaki tohumlar ile beslenmektedir. Fakat bunun yanı sıra küçük böcek ve böcek türündeki canlılarla da beslenmektedir. Bıldırcının eti lezzetli bir et olduğundan yenilmesi uygundur. Ayrıca bıldırcının yumurtası da tüketilebilir.
  Jumbo Bıldırcın
  Jumbo bıldırcın, Güneydoğu Asya, Kuzeybatı Tayland, Burma, Kuzeyve orta Amman, Kuzey Laos, Hongkon da genellikle görülür. Sıkça rastlanan bir bıldırcın türüdür. Japon bıldırcının mutasyon geçirmiş bir türü olarak bilinmektedir. Eti lezzetli olduğu için üretilen bir bıldırcın çeşididir. Boyu 25 cm kadar uzayabilen bu bıldırcın türünün ağırlığı 500 gram kadar olabilmektedir. Bu özelliğinden dolayı jumbo bıldırcın olarak adlandırılmıştır. 3 aydan sonra ürerler. Üreme olayın da uygun ısı ve ışıkta tüm yıl üreme gösterir. Jumbo bıldırcın üretim amaçlı beslenmektedir ve yılda yaklaşık olarak 200 yumurta verebilmektedir. Jumbo bıldırcının kuluçka dönemi yaklaşık olarak 17 gündür.

  ]]>
  Bıldırcın Yumurtası Kalori Değerleri https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-yumurtasi-kalori-degerleri.html Mon, 26 Nov 2018 14:01:32 +0000 Bıldırcın yumurtası kalori, Bıldırcın yumurtası kaç kalori olduğunu ve bıldırcın yumurtası  tavuk yumurtasının ortalama bir bölü dört orantısı da minik olup Avrupa veya Kuzey Amerika kısımlarının leziz ve değişmez Bıldırcın yumurtası kalori, Bıldırcın yumurtası kaç kalori olduğunu ve bıldırcın yumurtası  tavuk yumurtasının ortalama bir bölü dört orantısı da minik olup Avrupa veya Kuzey Amerika kısımlarının leziz ve değişmez mutfak yemekleri olan bıldırcın yemekleridir. Her çeşit yumurtada olduğu gibi protein ve yağ yönünden epeyce zengin bir besin ögesidir. Karbonhidrat içermediği sebebiyle şeker hastalarının da tüketebileceği yek besinlerden biri olarak bıldırcın yumurtası yer almaktadır. Görüntü olarak tavuk yumurtasına gibidir. Fakat daha küçüktür boyutu ve sarı kısmı, tavuk yumurtasına göre beyazımsı lığından daha fazladır. Sülfür içermediğinden dolayı aşırı haşladığında besin değeri düşmez diğer yumurtalarda ise besin değeri düşerek neredeyse besin değeri bile kalmamaktadır. 

  Bıldırcın yumurtası kaç kalori

  Ortalama büyüklükte oluşan bir bıldırcın yumurtası dokuz ile on iki gram arasında değişir. Bundan çoğu nadiren bir ve iki gram büyüğünde olup veya küçüğü olmaktadır. On gram olan bir bıldırcın yumurtası on dört kaloridir. Yani bıldırcın yumurtasını haftada bir kere tükettiğinizde sadece on dört kalori alacaksınız bu kalori diğer besinlerden aldığınızdan daha az kalorisi vardır. Ayrıca diğer besinlere göre daha yarayışlı kasları kuvvetlendirmektedir. Bu yüzden haftada iki kere bile tüketir seniz sizin için daha yarayışlı olacaktır. On dört kalori olan bir bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasına benzer alerjiye reaksiyonlara neden olmamaktadır. Bıldırcın yumurtasının yüz gramındaki protein kısmı yüzde o üç olurken tavuk yumurtasında bu orantı yüzde on oluşmaktadır. Birçok vitamin yönünden tavuk yumurtasına göre beş ve altı kat daha zengindir. İyi huylu kolesterol yönünden daha zengin olan bıldırcın yumurtası kalorinin yüzde altmış dörtlük oranı yağlardan almaktadır. Bir bıldırcın yumurtasında yetmiş mili gram kolesterol görülürken tavuk yumurtasında sadece iki yüz mili gram kolesterol bulunmaktadır. Kolesterol her türlü yumurtanın sarı kısmında bulunmaktadır ve beyaz kısmında kolesterol bulunmamaktadır. Bıldırcın yumurtasını böbrek hastaları ve yumurtaya alerjisi olan kişiler kesinlikle tük etmemelidirler.  Kısacası insanların kalorisinden korkmadan yiyebilecekleri bir besin maddesidir kesinlikle tüketilmesi gereken on besin maddelerinden birisidir diyebiliriz. Kesinlikle çocuklarınıza yedirmeniz gereken en önemli besin ögelerinden biri bıldırcın yumurtasıdır. Spor ve kas yapan insanlar bıldırcın yumurtasını yüksek miktarda tüketmektedirler kas ve adele yapmak için çokça tüketmektedirler.

  Bıldırcın Yumurtası Kalori Değerleri

  On gram bıldırcın yumurtasından alacağınız besinleri gördükten sonra saten on dört kaloriyi görmeyeceksiniz bile ve gelelim içindeki temel besinler ögelerine;
  • Su 7.4 gram
  • Kalori 14 kal
  • Protein 1,3 gram
  • Toplam lipit 1,1 gram
  • Kül 1,1 gram
  • Karbonhidrat 0.04 gram
  • Şekerler toplamı 0.04 gram
  On Gram Bıldırcın Yumurtasında yer alan Mineraller;
  • Kalsiyum 6,4 mili gram
  • Demir  0,06 mili gram
  • Magnezyum  1,3 mili gram
  • Fosfor 2,6 mili gram
  • Potasyum 13,2 mili gram
  • Sodyum 14,1 mili gram
  • Çinko 0,15 mili gram
  • Mangan 0,0038 mili gram
  • Selenyum 3,2 mili gram
  On gram bıldırcın yumurtasında yer alan vitaminler;
  • Tiamin 0,013 mili gram
  • Riboflamin 0,08 mili gram
  • Niasin 0,015 mili gram
  • Pantotenik asit 0,17 mili gram
  • B6 bitamini 0,015 mili gram
  • Folat 6,6 mili gram
  • B12 vitamini 0,158 mili gram
  • A vitamini 156 mili gram
  • Retinol 155 mili gram
  • Karoten 11 mili gram
  • A vitamini IU;54 IU
  • E vitamini 0,1 gram
  • D vitamini 55 IU
  • D3 vitamini 0,14 µg
  • K vitamini 0,03 µg

  On gra]]> Bıldırcın Kafes Ölçüleri https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-kafes-olculeri.html Tue, 27 Nov 2018 08:26:11 +0000 Bıldırcın Kafes Ölçüleri, Kafes sistemi hem et ve yumurta üretiminde hem de büyütme döneminde yaygın olarak kullanılır. Bir kafes gözünün taban ölçüleri,15.15 cm,15.20 cm, 15.25  cm boyutlarında olmalıdır. Yükseklik ise Bıldırcın Kafes Ölçüleri, Kafes sistemi hem et ve yumurta üretiminde hem de büyütme döneminde yaygın olarak kullanılır. Bir kafes gözünün taban ölçüleri,15.15 cm,15.20 cm, 15.25  cm boyutlarında olmalıdır. Yükseklik ise 15-17 cm olmalıdır. Bu boyutlarda bir kafese 2 ile dört bıldırcın konulabilir. Küçük ölçülerde kafese bir erkek bir dişi, büyük ölçüde olana ise bir erkek ve iki üç dişi konması uygundur.


  Oldukça küçük bir yapıya sahip olan bıldırcınlar genellikle 250-300 gram arasındadır ve boyları en fazla 25 cm kadardır. Küçük yapıları nedeniyle beslenmesi oldukça kolay olan bıldırcınlar için yapılan kafeslerin maliyetleri de düşüktür. Dar bir alanda birden fazla bıldırcın yetiştirilebilir. Eğer bıldırcın yetiştiriciliği yapılıyorsa ve yüksek verim elde edilmek isteniyorsa bir kafes içine bir erkek bıldırcın yanına iki veya üç adet bıldırcın yerleştirilebilir.

  Bıldırcın Kafes Ölçüleri
  Apartmanda yetiştirilen bıldırcınlarda kafes apartman ortamına uygun olarak hazırlanmalıdır. Apartman tipi kafes sisteminde her kafes katının altına gübre birikmesi için eternitten düz bir yüzey bulunmalıdır. Gübrenin kolay temizlenebilmesi için bu katların olması şarttır. Kaliforniya tipi kafeslerde ise gübre doğrudan kümes tabanına düşer ve orada birikir. Gübrenin sık sık temizlenmesi hayvan sağlığı açısından oldukça önemlidir.

  Beslenecek 25 adet bıldırcın için; 60.60.30 cm, 50 adet bıldırcın için; 60.120.30 cm olmalıdır.

  Bıldırcınlar yapıları itibarıyla kısa mesafede fakat hızlı uçarlar. Bu nedenle kafes içindeki bıldırcınlar hızla hareket ederek kendilerine zarar verebilir.Sıçramalar nedeniyle incinme ve yaralanma olmaması için kafes yüksekliğinin 30 cm yi geçmesi gerekmektedir.
  ]]> Bıldırcın Kaç Günde Çıkar https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-kac-gunde-cikar.html Tue, 27 Nov 2018 21:01:59 +0000 Bıldırcın Kaç Günde Çıkar, Bıldırcınlarda da diğer kulaçkaya yatan ve tavukgiller grubuna dahil olan kuşlar gibi genel kuluçka süresi üç haftadır. On yedinci günde civciv çıkışı başlar ve iki üç gün içerisinde yavr Bıldırcın Kaç Günde Çıkar, Bıldırcınlarda da diğer kulaçkaya yatan ve tavukgiller grubuna dahil olan kuşlar gibi genel kuluçka süresi üç haftadır. On yedinci günde civciv çıkışı başlar ve iki üç gün içerisinde yavrular tamamlanır.

  Öncelikle bıldırcınlar hakkında kısaca bilgi sahibi olalım.

  Bıldırcınlar, sülün familyasına dahil olan ve avlanabilir kuşlar arasında yer alan küçük ve tıknaz bir kuş türüdür. Bıldırcınlar genellikle yaşadıkları çevrelerde bulunan tohumlar ile beslenirler. Eti son derece lezzetli ve oldukça faydalıdır. Dünya üzerinde yaşadıkları bölge ve çevreye göre birçok çeşidi bulunmaktadır.
  Bıldırcın Kaç Günde Çıkar
  Bıldırcınlar genellikle doğal yollardan yumurtlar ve kuluçkaya yatarlar ancak bunun yanında suni kuluçka yöntemiyle d bıldırcın üretimi gerçekleşmektedir.
  Eğer bıldırcın makine ile üretiliyorsa kuluçka makinesinin dört koşulu uygun bir şekilde yerine getirmesi gerekmektedir. Bunlar sıcaklık, nem, havalandırma ve çevirmedir. Bıldırcın yumurtası kuluçka süresi 17-18 gün arasıdır. Kuluçka süresinin ilk on dört gününde yumurtalar iki veya dört saatte bir günde en az beş kez olacak şekilde çevrilmelidir.

  Civcivlerin yumurtayı kırıp kabuktan kurtulmaları beş ile on saat sürebilir. Bu durum takip edilmeli ve bıldırcının zarar görmesi engellenmelidir. Yumurtadan yeni çıkan civcivler ilk 24 saat gözetim altında olmalı ve vücutlarına uygun ısı ayarlanarak üşümeleri önlenmelidir.
  ]]>
  Bıldırcın Fiyatları https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-fiyatlari.html Wed, 28 Nov 2018 05:46:11 +0000 Bıldırcın fiyatları, Yetiştiricisine göre değişebilmektedir. Seri üretim yapan bıldırcının büyük çaplı ticaretini yapan insanların veya firmaların fiyatları ile küçük çaplı bıldırcın yetiştiren firmaların veya ins Bıldırcın fiyatları, Yetiştiricisine göre değişebilmektedir. Seri üretim yapan bıldırcının büyük çaplı ticaretini yapan insanların veya firmaların fiyatları ile küçük çaplı bıldırcın yetiştiren firmaların veya insanların fiyatları arasında farklılık gözlemlenebilir. Ayrıca bıldırcınların türlerine göre de fiyat farklılıkları gözlemlenmektedir. Japon bıldırcını ile yerli bıldırcınlar arasında da fiyat farklılıkları belirir. Japon bıldırcınları boyut olarak küçük oldukları için, yerli bıldırcınlara göre fiyatları daha düşüktür. Bıldırcınlar yapılarına göre de fiyatlar alır. Özellikle damızlık bıldırcınların fiyatları, normal bıldırcınlara göre daha fazladır. Tabi bıldırcınlar yetişme haftalarına göre de farklı fiyatlara bürünürler, 1-2 haftalık bıldırcınlar, yumurta veren bıldırcınlara göre daha ucuzdur. Şöyle bir genel fiyatlara bakacak olursak,


  • 1-2 haftalık bıldırcın yavrularının tane fiyatları 2-3 tl arasında seyretmektedir.
  • 5-6 haftalık olgunlaşmış bıldırcınlar ise tane fiyatı 6-7 tl arasında seyretmektedir. 
  • Yerli bıldırcınlar 7-10 tl arası değişirken yabancı statülü bıldırcınlar fiyatları kesin bilinmemekle birlikte daha düşük seyretmektedir. 
  • Damızlık bıldırcınların fiyatları da hemen hemen 15-20 tl arası değişmektedir. 


  Tabi bu fiyatlar alım yapılan yerlere veya toplu alımlarda değişebilmektedir. Civciv halindeyken bıldırcın alımı yapacak olursanız, birim fiyatı tane başına 2 tl den daha da ucuz hale gelecektir, olgun halde alacaksanız tane fiyatı 6 tl den 4,5-5 tl ye kadar düşecektir. aynı şekilde yerli bıldırcın da, yabancı statüsündeki bıldırcınların fiyatlarında da belli oranda azalma olacaktır. Marketlerde kesilmiş halde bulunan bıldırcınların fiyatları canlı halinden daha fazla olduğu görülmektedir. Sadece bıldırcınlarda böyle değil, her hayvanın market satış fiyatı canlı halinden biraz daha fazla olabilmektedir. 

  Bıldırcın Fiyatları
  Marketlerde aldığınız bıldırcınlar daha çok hormonlu olduğundan, yani ticari amaçlı, yinede doğal ortamda yetişen bıldırcınlardan fiyatları yüksek olmakta. Bu gibi durumlara dikkat edin mümkün olduğunca doğal ortamda yetişmiş hayvanları tercih edin, hem fazla para ödeyip hemde kendi sağlığınıza zararlı ürünler tüketmemeye çalışın. 

  Ayrıca dikkat etmeniz gereken başka bir husus ise bıldırcın besiciliği veya bıldırcın alım satımı gibi herhangi bir işe açılacak iseniz, kesinlikle araştırma yapmadan, belli bir fiyat bilgisini elde etmeden kesinlikle bıldırcın alımı yapmayın, sizi kullanmak isteyen insanlar olabilir, çok dikkatli olmanız gerekmekte. 
  ]]>
  Dişi Bıldırcın Nasıl Anlaşılır https://www.bildircin.gen.tr/disi-bildircin-nasil-anlasilir.html Thu, 29 Nov 2018 04:33:32 +0000 Dişi bıldırcın nasıl anlaşılır, bıldırcınlar yapıları itibariyle kanatlılar içerisinde küçük kanatlılar olarak nitelendirilir. Yaradılış itibariyle bu canlılar, sürüler halinde gezerler ve bu durumdan çok ho Dişi bıldırcın nasıl anlaşılır, bıldırcınlar yapıları itibariyle kanatlılar içerisinde küçük kanatlılar olarak nitelendirilir. Yaradılış itibariyle bu canlılar, sürüler halinde gezerler ve bu durumdan çok hoşnut kalırlar. Sürüler halinde yaşamayı seven bu canlılar, uçmayı fazla sevmeyen canlılar arasındaki yerini korur. Bıldırcınlar genellikle yumurtalarının hayat bulması için, başka bir canlının yani yavrusunun dünyaya gelmesi, yaşam bulması için beslenen canlılardandır. Bunun yanı sıra bıldırcın ticareti yapan insanlar, erkek bıldırcının dişi, dişi bıldırcını da erkek olarak satabilirler. Bu ticarette genellikle erkekleri dişi olarak satabilirler. Erkek bıldırcınlar genelde kümeslerinde çok hırçındırlar ve huzursuzluk çıkartmaya meyillidirler. O nedenle birden fazla erkek bıldırcın, yuvada huzursuzluk sebebi olduğundan, aynı kümeste bulundurulmamalıdırlar. 

  Kümeste birden fazla erkek bıldırcın riskine karşı, dişi bıldırcın ayrımında, dişi bıldırcınların göğüslerinin üzerinde  siyah ve gri benekler vardır, buna karşın erkeklerde de aynı benekler vardır, fakat erkek bıldırcınların göğüslerindeki beneklerin rengi düz kahve rengidir. Kahve rengiyle siyah ayrımı bazen çok anlaşılmaz olduğundan, erkek bıldırcınları, bu işin ticaretini yapanlar tarafından siyah renkmiş gibi göstererek, aslında erkek olan bıldırcını dişi olarak satmaktadırlar. Ayrıca dişilerin ve erkeklerin baş kısımlarında göğsünde bulunan renkte şeritler vardır. Bu da bıldırcınların cinsiyet ayrımlarında bize yol gösterir. Bıldırcınlar henüz iki haftalık civciv iken de tüy renklerinden hangi cinsiyete sahip olduklarını anlamak da mümkün olabilmektedir. Ama kesin bir tespit yapabilmek için bıldırcınların üç haftalarını doldurmuş olmalarını da beklemek lazımdır. Bu daha kesin bir sonuç almamıza yardımcı olur.

  Dişi Bıldırcın Nasıl Anlaşılır
  İkinci bir ayrım olarak, erkek bıldırcınlar, dişi bıldırcınlara nazaran, daha yüksek bir sesle takırdarlar.  Dişi bıldırcınlar ''gık gık gık'' şeklinde sesler çıkartırken, erkek bıldırcınlar ''bibik biiikkk'' şeklinde sesler çıkartırlar. Eğer bıldırcınlar kırk beş günlükten fazla ise, bıldırcını ters çevirmeliyiz.  Erkek bıldırcınların cinsel organı, kuyruğa yakın olan kısımlarda yer alır ve o kısım şiş halindedir. O şişliğin üzerine hafif bir kuvvet uygulanırsa beyaz bir köpüğün çıktığı görülür.  Bu köpük erkek bıldırcının menisidir. Bu şekilde de bıldırcının erkek mi, dişi mi olduğu anlaşılabilir. Bıldırcınlarda erkek olanların ağırlıkları genelde yüz ile yüz otuz gram arasındadır. Dişilerin ağırlıkları ise genelde yüz yirmi ile yüz altmış gram arasındadır. Bu tartı şeklide ayrımın yapılmasında bize yol gösterebilir. 
  ]]>
  Atmaca İle Bıldırcın Avı https://www.bildircin.gen.tr/atmaca-ile-bildircin-avi.html Thu, 29 Nov 2018 05:54:31 +0000 Atmaca ile bıldırcın avı, av sezonları çoğunlukla bıldırcın avıyla açılmaktadır. Özellikle avcılığa merak saran kişiler bıldırcın avını kolay olduğu için tercih ederler. Çünkü bıldırcın avında avl Atmaca ile bıldırcın avı, av sezonları çoğunlukla bıldırcın avıyla açılmaktadır. Özellikle avcılığa merak saran kişiler bıldırcın avını kolay olduğu için tercih ederler. Çünkü bıldırcın avında avlama olasılığı hem yüksektir, hem de fazla teçhizat gerektirmemektedir. Üstelik av yerleri kolay hareket edilebilen yerlerdir. Bıldırcın düz uçuşlu olduğundan, avcılar bunları daha kolay avlarlar. Bıldırcın avı yöresel olarak değişik yöntemlerle yapılmaktadır.

  Sonbahar döneminde büyük göçlerle gelen bıldırcınlar, pirinç ve buğday tarlalarında beslenirler. Ülkemizde Karadeniz Bölgesinde Hopa'dan başlayarak, Samsun'a kadar uzanan alanda bıldırcın avı çeşitli şekillerde olur. Geçmişten beri kullanılan gece karanlığında lüks denilen ışık kaynağı ya da fenerle bıldırcın avına çıkılırdı. Bu av sırasında ağ kepçe kullanılır. Bıldırcınlar kapalı havada daha bol bulunur. Böyle gecelerde ışık kaynağı alınarak, bıldırcının olduğu yerler taranır. Burada bıldırcın görüldüğünde kepçe yardımıyla üzerleri örtülür ve bıldırcınlar yakalanır. Hava ayaz olduğunda bıldırcın yaklaşanları hisseder ve kendisine yaklaştırmadan uçmaya başlar.

  Atmaca İle Bıldırcın Avı

  Atmaca ile bıldırcın avı nasıl olur

  Bıldırcınların göç zamanı Ağustos'tan Eylül'e kadar devam eder. Kuşlar topluca göç ederler. Rüzgar olduğunda, sert yağmurlarda göç oldukça zor olur. Kanat uçları ıslanmış olan bıldırcınlar uçmakta zorlanır, düzlüklere ya da ekili alanlara iner ve burada oturur. Sürü halinde böyle iniş yaparlarsa bu döküm oldu diye tanımlanır.

  Gün ağardığında avcılar atmacalarla birlikte bıldırcın avına çıkarlar. Ellerine bir çubuk alarak, çalılara vurur ve bıldırcınların uçması için çalışırlar. Yanlarında av köpeği olursa bu daha kolay olur. Bıldırcın yerden havalandığında, avcının avuç içinde olan atmaca hızlı bir şekilde bıldırcının peşine doğru atılır. Bu durumda atmaca kovalayarak bıldırcını yakalar. Atmaca yer oturduğu zaman, yavaşça yanına gidilir. Bu ilk av olursa, bıldırcın besmele ile kesilmektedir. Başı haricinde soyularak atmacaya verilir ve yedirilir. Daha sonra atmacanın iki ayağı tutulur ve ayağında olan bıldırcın alınır. Atmaca ise bu aşamada kol üzerine oturtulur. Bıldırcının başı kesilirse, buna leş denir. Atmaca ile bıldırcın avı işte bu şekilde yapılır. Av meraklıları bıldırcın avını bu şekilde heyecanlı bir hale getirirler.

  ]]>
  Bıldırcın Kafesi https://www.bildircin.gen.tr/bildircin-kafesi.html Fri, 30 Nov 2018 02:49:24 +0000 Bıldırcın kafesi, Bıldırcın kafesleri genellikle bıldırcın yetiştirilirken bıldırcınları içerisinde muhafaza etmek amacıyla kullanılır. Ayrıca yetiştirilen Bıldırcınların yumurtlama döneminde yumurtalarının zarar gö Bıldırcın kafesi, Bıldırcın kafesleri genellikle bıldırcın yetiştirilirken bıldırcınları içerisinde muhafaza etmek amacıyla kullanılır. Ayrıca yetiştirilen Bıldırcınların yumurtlama döneminde yumurtalarının zarar görmemesi için de kullanılır.  Şekil ve çeşit olarak çok sayıda bıldırcın kafesi vardır. Bıldırcın kafesi satın alırken veya elde yaparken ölçülerine çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Kafesin içine konulacak olan bıldırcının kafesin içinde rahat hareket etmesi ve incinmemesi gerekir.

  Bıldırcın kafeslerinin taban ölçüleri değişebilir fakat yükseklik ölçüleri genellikle standarttır. Bıldırcın kafesi satın alırken yada elde yaparken taban ölçülerinin 20 x 25 cm ebatında, yükseklik ölçülerinin ise 20 - 23 cm olması gerekmektedir. Bu boyutlardaki bir kafeste 2 bıldırcın yetiştirilebilir. Taban ölçüleri 25 x 35 cm olan kafeslerde ise bir erkek ve üç dişi bıldırcın konulabilir.  

   Kafeste bıldırcın yetiştirirken kafesin ve bıldırcının temizliği açısından bıldırcın gübrelerinin kafesten sık sık alınması lazımdır. Bıldırcın gübrelerinin kafesten daha kolay alına bilmesi için, kafesin tabanına ızgaralar konulmalıdır. Bu ızgaraların delik ebatlarının 1 x 2 cm olması gerekmektedir. Aynı zamanda üst kısımlarının, arka kısımlarının ve yan kısımlarının ölçüleri ise 3 x 4 veya 3 x 6 cm olması şarttır.  

  Dişi bıldırcın bulunan kafeslerde, yumurtlama zamanında yumurtaların zarar görmeden ve daha kolay toplana bilmesi için kafesin taban kısmının yumurtanın yumurtalık kısmına girebileceği yöne doğru hafif bir şekilde eğimli olmalıdır. Bu sebeple yumurta yumurtalığa daha kolay girer ve zarar görmeden toplanılır. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir husus da, bıldırcın yumurtalarının kabukları çok ince ve çabuk kırılmaya eğilimli olduğundan, kafesteki yumurtalık kısmının etrafının, yumurtaların yuvarlanırken etrafa çarpıp kırılmasına engel olmak amacıyla lastik ya da sünger tarzı yumuşak bir cisimle çevrilmesi icap eder. 

  Bıldırcın Kafesi
  Bıldırcınlar ayrı kafeslerde yetiştirile bilindikleri gibi, aynı kafesler içerisinde grup halinde de yetiştirile bilinirler. grup halinde yetiştirilen bıldırcınlarda grup sayısının, bıldırcınların birbirlerine zarar vermemesi amacıyla aşırı derecede çok olmamasına  özen gösterilmelidir. Bu hem gelişmeleri hem de daha sağlıklı olmaları yönünde daha uygundur. Grup halinde yetiştirilen bıldırcınlarda en fazla dikkat edilmesi gereken bilgilerden biri de, kafes ölçüleridir.  Bu ölçüler, 30 bıldırcın için tabanı 70 x 70 cm olmalıdır. 50 bıldırcın için ise tabanı 70 x 140 cm olmalıdır. Grup halindeki yetiştirilecek bıldırcınların en fazla 50 tane olması gerekmektedir. Bu kafeslerin yükseklik ölçüsü ise,  bıldırcınların sıçrarken yaralanmamaları için 30 cm olmalıdır  
  ]]>